Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Portakal festivalinde cenevre zirvesi
25 Haziran 2011 Cumartesi Saat 20:23

Portakal festivalinde cenevre zirvesi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Güzelyurt portakal festivalinin açılışında Kıbrıs konusu ve müzakere sürercine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Eroğlu 1974 mutlu barış harekatından bu yana büyük mesafeler kat edilerek bugüğnlerre gelindiğini anlattı.

Kıbrıs Türk tarafının çözüm isteyem Rum tarafının ise çözümü reddeden taraf olmasına rağmen hep Türk tarafının uzlaşmaz gösterimeye çalışıldığını anlatan Eroğlu, Annan planı döneminde de benzer durumun yaşandığını ifade etti.

Eroğlu, 1974 öncersinde yaşananları görmezden gelen Rumlarla anlaşma sağlamanın çok zor olduğunu vurguladı.

1963-1974 yılları arasında yaşananlar gözardı edilmeden ve 1974'ten günümüze kadar yaşanan gerçekler gözönünde tutularak kalıcı, adil ve yaşayabilir bir anlaşma için uğraş verdiklerini dile getiren Eroğlu, buna rağmen karşılarında hala 1974 öncesine dönme hayalinde olan Rum tarafı bulunduğuna, dolayısıyla böyle bir anlayışla çözüme ulaşmanın biraz zor olduğuna işaret etti.

Avrupa Birliği'ni kandırarak, birliğe üye olan Rum tarafının Türk tarafı ile anlaşma niyeti olmadığını, bu nedenle 7 Temmuz'da Cenevre'de yapılacak olan üçlü zirveden, görüşmelere bir zaman kısıtlamasının gelmesini beklediğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, ''Artık dünya gerçeği anlamalıdır. BM Genel Sekreteri ise çok makul bir zaman dilimi içerisinde yoğunlaştırılmış görüşmeleri gündeme getirmelidir. Eğer bir anlaşma olmazsa tavrını daha da netleştirmelidir'' dedi.

Bir anlaşma oluncaya kadar KKTC Devleti'nin ve hükümetin icraatlarının sorgulanamayacağını, muhataplarına bunları vurgulamakta olduğunu anlatan Eroğlu, müzakerelerde elinin güçlü olabilmesi için herkesin birlik ve beraberlik içinde yaşamlarını sürdürmesini ve kendisine destek vermeye devam etmelerini istedi.

Kıbrıs Türk halkının her zaman Anavatanına sevgiyle bağlı olduğunu vurgulayan Eroğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça'nın konuşması sonunda yapılan alkışla bunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

Bu haber toplam 11295 defa okunmuştur
Portakal festivalinde cenevre zirvesi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans