Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Londra da Mülkiyet semineri
29 Haziran 2011 Çarşamba Saat 11:46

Londra da Mülkiyet semineri

Barış Araştırmaları Enstitüsü’nun Avrupa Birliği’nin finansman desteğiyle Londra’da mülkiyetle ilgili seminer düzenleyeceği ve seminere BM uzmanları yanında iki taraftan özel temsilciler ve müzakere heyeti üyelerinin katılacağı

Rum basınında yer alan konuyla ilgili haberde, Meclis Başkanı Yannakis Omiru’nun partisi EDEK’in, 11 Temmuz’da düzenlenecek seminerin “müzakere prosedürünün yerine geçeceği” konusunda kaygı dile getirdiği belirtildi.

Politis “AB’nin Finansmanıyla… PRIO’nun Mülkiyetle İlgili Londra Semineri Uzlaşılmış” başlıklı haberinde, seminerin PRIO’nun yıllardır yaptığı rutin araştırma ve inceleme çalışmaları çerçevesinde “rutin” olduğunu yazdı.

PRIO’nun seminer için Kıbrıs Türk ve Rum tarafıyla önceden istişare ettiğine dikkat çeken gazete, tarafların katılım konusunda onay vermelerinin ardından BM’nin, mülkiyet başlığını kolaylaştırmak için görevlendirdiği özel uzmanların katılımını sağlamak için harekete geçtiğini yazdı.

Habere göre Avrupa Birliği de bu organizasyona, finansman açısından büyük ölçüde destek veriyor. Seminere BM uzmanları dışında Kudret Özersay ve Yorgos Yakovu da, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının mülkiyetle ilgilenen teknik komite üyelerinin eşliğinde katılacak. Katılımcılar arasında Serden Hoca, Nikos Emiliu, Andreas Simeu ve Mihalis Sarris de var; ayrıca akademisyen ve hukukçuların da katılımı bekleniyor.

Gazete EDEK’in önceki gün yayımladığı bildiriyle PRIO’nun Londra seminerini gündeme getirdiğini ve Cenevre üçlü görüşmesinden birkaç gün sonra mülkiyet konusunda kapalı bir seminer yapılmasından duyduğu kaygıyı ortaya koyduğunu hatırlattı.

PRIO’nun (ve UNOPS’un) 2004 referandumu öncesindeki faaliyetlerinin çektiği tepkiye işaret eden EDEK’in, Özersay ve Yakovu ile iki tarafın mülkiyet teknokratları, Amerikalı (BM) uzmanlar v.b. katılımının taşıdığı manayı ve bu seminerin müzakere prosedürünün yerine mi geçeceğini sorguladığı da belirtildi.

TMK’YA BAŞVURULAR SON HIZLA

Politis, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) iki Kıbrıslı Rum’la iki yeni dostane anlaşma yaptığını da yazdı.

Anlaşma sağlanan başvuruların Girne bölgesinde küçük gayrı menkullerle ilgili olduğunu ve birine 300 bin, ötekine 89 bin Sterlin tazminat biçildiğini bildiren gazete, TMK’ya Rum başvurularının yüksek hızda devam ettiğini, bugün itibarıyla yapılan başvuru sayısının 1362, sonuca bağlanan başvuru sayısının da 177 olduğunu yazdı.

Bu haber toplam 1769 defa okunmuştur
Londra da Mülkiyet semineri Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans