Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İskele Festivali başladı
30 Haziran 2011 Perşembe Saat 08:11

İskele Festivali başladı

İskele Belediyesi’nin, “Köklü Bir Gelenek, 43 Yıllık Bir Heyecan” sloganıyla bu yıl 43’üncüsünü düzenlediği Geleneksel İskele Festivali dün akşam başladı.

10 Temmuz’a kadar sürecek olan ve 30’a yakın sosyal, kültürel, sportif etkinliğin yer aldığı festivalin açılışını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu gerçekleştirdi.

Festivalin açılışına Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile bazı milletvekilleri, Türkiye ve KKTC’den bazı belediye başkan ve temsilcileri de katıldı.

Kortej yürüyüşüyle başlayan festivalin açılış töreninde İskele Belediye Başkanı Halil Orun, festival kapsamında bu yıl 16’ıncısı gerçekleştirilen Uluslararası İskele Belediyesi Halk Dansları Festivali’nde yer alan ekiplerin temsilcileriyle Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden törende Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne katılan  KKTC, Türkiye, Rusya, Meksika, Güney Kore, Endonezya ve Filistin ekipleri gösteri sundu.

Halk dansları gösterilierinin ardından  “Barış, Dostluk, Kardeşlik” yazılı balonlar ve güvercinler uçuruldu. Halk dansları ekipleri ülkelerinden getirdikleri hediyeleri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sundular.

Festivalin ilk etkinliği olan Benon Dervişler Bisiklet Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından verildi.

43’üncü Geleneksel İskele Festivali’nin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Eroğlu daha sonra çocuklara fotoğraf sevgisini kazandırmak amacıyla düzenlenen “İskele’den Kesitler” adını taşıyan fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Müge Orun Ertorun-Emir Ertorun çifti tarafından düzenlenen “Bir Zamanlar Larnaka” fotoğraf sergisinin açılışını da yaptı.

Festivalin açılış töreninde tatsız bir olay da yaşandı. İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun, kürsüden konuşma yaptığı sırada protokolün arkasında yer alan  İskele Trabzonspor Kulübü Başkanı Mahmut Kuş ayağa kalkarak Orun’a yönelik sözlü protestoda bulundu.

Orun’u “ırka dayalı ayrımcılık yapmakla” suçlayan Kuş, Orun’un Karadeniz’den gelen 50 kişilik folklor ekibinin gösteri yapmasına  izin vermediğini söyledi.

Kuş ayrıca, İskele’ye hizmet gelmemesinin sorumlusunun Orun olduğunu iddia etti.

Kuş’a kürsüden yanıt veren İskele Belediye Başkanı Halil Orun,  belediye başkanlığı seçiminde karşısında aday olan Kuş’a halkın gereken cevabı sandıkta verdiğini, Kuş’un bunun hazımsızlığı içerisinde olduğunu söyledi.

Kuş, sözlü protestosunu sürdürünce polis tarafından tören alanından uzaklaştırıldı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 43 yıl önce Güney’de Larnaka’da başlayan İskele Festivali’nin KKTC’de de devam ettirildiğine işaret ederek, İskele Festivali’nin her geçen yıl daha da renklendiğini, yabancı ülkelerden folklor ekiplerinin katılımıyla da dış dünyaya açılımını devam ettirdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, İskele Belediye Başkanı Halil Orun ve ekibinin düzenledikleri festivalle dünyaya “biz varız” mesajını vermeye devam ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Bafra bölgesinde başlattıkları turizm yatırımlarıyla  bölgenin gelişen, kalkınan ve ekonomiye katkı koyan bir bölge olduğunu belirterek, “Bu topraklar KKTC’nin en değerli toprakları olmuştur” dedi.

Eroğlu, İskele’nin ilçe olma özelliğini her geçen gün artırdığını söyledi.

Festivalde Türkiye’den de bazı belediye başkan ve başkan yardımcılarının bulunduğuna dikkat çeken Eroğlu, Türkiye ve KKTC belediyelerinin kardeş şehir ve  kardeş belediye olmalarının her geçen gün önem kazandığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Değişik seslerin çıktığı dönemde, kardeş şehirlerin ve belediyelerin KKTCye gelerek etkinliklere katılmaları verdiği ve vereceği mesajlar bakımından önemli” diye konuştu.

AKÇA

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, ilk kez tanık olduğu İskele Festivali’ni büyük bir hayranlıkla takip ettiğini ifade etti.
Büyükelçi Akça, küçük bir ilçenin kendisini bu denli dünyaya açmış olmasını takdirle karşıladığını belirtti.

Akça, festivalin 43’üncü kez yapılıyor olmasınında büyük başarı olduğunu söyledi.

KKTC ve halkının hiç küçümsenmeyecek işler başardığını söyleyen Büyükelçi Akça, geçmiş yıllarda çok daha kırsal olan İskele bölgesinin belirli bir gelişmişlik aşamasına geldiğini kaydetti.

Büyükelçi Akça, “Çok kısa sürede gelecek bu yörededir, ilgi bu yöreye dönmüştür Yatırımcının gözü bu bölgededir. Bölge çok kısa sürede atılımlar yapabilir” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım  Çavuşoğlu da,  Kıbrıs Türk halkının hayalinin dünyada yaşayan diğer insanlar gibi özgürlüğünün ve egemenliğinin tescili ile dünya insanıyla buluşlmak olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, “Bizlerin en çok ihtiyacı, dünyayla buluşabilmek.

Çünkü, dünyaya gösterebileceğimiz kültürümüz, gelenek ve göreneklerimiz, insanlığımız, barışçı duygularımız ve demokrasimiz var” dedi.

Çukurova Üniversitesi’nin kampus açmasıyla  bölgenin büyük bir ivme kazanacağını kaydeden Çavuşoğlu, “İskele’nin kentleşmesi ve çağdaş standartları yakalaması için hepimiz bir tarafından tutuyoruz” dedi.

7 Temmuz’da Cenevre’de yapılacak olan Kıbrıs görüşmelerine değinen Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na desteği ve güveninin tam olduğunu kaydetti.

ORUN

İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun da, yıllar önce Larnaka’da yakılan ilk  meşalenin özgür ve bağımsız topraklarda 43’üncü kez  yakıldığını ifade etti.

Orun, İskele Festivali’nin, milli mücadele yıllarında Kıbrıs Türkü’nün huzur ve refah bulmak için geldiği festival olduğunu söyledi.

İskele’nin geleceği gören kent olduğunu söyleyen Orun,  “İskele geleceği görüyor. 5-10 yıl içinde  KKTC’nin gözde kentlerinden biri olmaya aday” diye konuştu.

Bölgenin yatırımcıların dikkatini çektiğini, altyapısının yatırımlarla güçlendiğini ifade eden Orun,İskele’nin geleceğinden umutlu olduklarını söyledi.

Toplumlararası görüşmelerde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na güvendiklerini kaydeden Orun, Cumhurbaşkanı’nın KKTC’nin topraklarından ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden taviz vermeyeceğine inandıklarını ekledi.

Bu haber toplam 14962 defa okunmuştur
İskele Festivali başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans