Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Perez Temmuz sonu güneye gidiyor
09 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 08:04

Perez Temmuz sonu güneye gidiyor

Gazeteler, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in 28 Temmuz’da Güney Kıbrıs’a resmi bir ziyarette bulunmasının beklendiğini de bildirdi.

“İsrail’le Kıbrıs-Yunanistan Ekseni... Papulyas’ın Önemli Ziyareti- Peres Geliyor” başlıklarıyla verdiği haberde, yeni ilişkiler çerçevesinde Yunanistan’ın İsrail’e Avrupa’ya pencere açacağını, İsrail’in de Güney Kıbrıs ile Yunanistan’a Doğu Akdeniz’de jeostratejik destek vereceğini yazdı.

Gazete, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz ve petrol yataklarından yararlanılmasının, İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan arasındaki üçlü stratejik ilişkiden geçtiğinin artık ortada olduğunu kaydetti.

Gazete, Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Beglitis’in ilgili açıklamalarına ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın yarın İsrail’e yapacağı ziyarete de yer verdi.

PERES GÜNEY KIBRIS’A GELİYOR

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in 28 Temmuz’da Güney Kıbrıs’a resmi bir ziyarette bulunmasının beklendiğini de bildiren gazete, Peres ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasındaki görüşmelerin gündeminde iki ülke ilişkileri, bölgedeki gelişmeler ve doğal gaz meselesinin bulunacağını kaydetti.

GÜVENLİ PETROL ÇIKARILMASINA DAİR ÖNLEMLER

Öte yandan gazete başka bir haberinde, ilgili Rum devlet birimlerinin, petrol çıkarılmasından doğabilecek kötü sonuçlarla baş edebilecek önlemler aldıklarını yazdı.

Gazeteye göre, Meclis Çevre Komitesiyle bir araya gelen Tarım Bakanı Dimitris İliadis, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Meksika körfezinde yaşanan trajediden sonra petrol çıkarma alanında uluslararası anlamda ve özellikle AB’de özel bir hassasiyet oluştuğuna işaret etti.

Petrol çıkarma sürecinde, deniz ortamının bu ekonomik faaliyetten tam anlamıyla korunması amacıyla artık çok sıkı ve detaylı projeler hazırlandığını dile getiren İliadis, deniz ortamının tam anlamıyla güvenceye alınması için Rum tarafının en ince ayrıntısına kadar gerekli tüm önlemleri aldığını ekledi.

Bu haber toplam 1692 defa okunmuştur
Perez Temmuz sonu güneye gidiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans