Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Patlamada ölenlerin hepsi rum
11 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 18:32

Patlamada ölenlerin hepsi rum

Stefanos Stefanu, patlamada hayatını kaybedenlerin tamamının Rum olduğunu açıkladı.

Stefanu, bütün kurbanların Rum olduğunu söyledi ancak detay vermekten kaçındı. Olayda kayıp kişiler de bulunduğu yolundaki haberlerin sorulması üzerine ise “Bunlar hassas konular, şu anda daha fazla konuşulması doğru değil” yanıtını verdi.


Rum haber kaynakları patlamada ölenlerin 2 RMMO subayı, 2 astsubay, iki denizci (ikiz kardeş) ve 6 itfaiye görevlisi olduğunu duyururken; olay yerinden yapılan canlı bağlantılarda, Evangelos Florakis Üs Komutanı’nın da öldüğü belirtildi ancak bu bilgi henüz teyit edilemedi.

Rum Sözcü Stefanu, halk arasında korku veya panik ortamı yaratılmaması için sorumlu bir tavır ortaya konulması, meydana gelen durumu daha da kötüleştirecek çeşitli söylentiler yayılmaması için siyasi liderlik ve medyanın işbirliği içerisinde hareket edilmesi gerektiğini de söyledi.


Benzer bir açıklama da Rum Gazeteciler Birliği’nden geldi ve medya organlarından, yayınlarında ölü yakınlarının acısına saygılı olunması ve hassasiyet gösterilmesi istendi.

Rum haber kaynakları, Vasiliko elektrik santralinde meydana gelen büyük hasar nedeniyle yoğun elektrik kesintileri yaşanacağından, önümüzdeki günlerin çok zor geçeceğine dikkat çekiyor.


Santralin yeniden devreye sokulabilmesi için haftalar, belki aylar gerekeceği; Rum Elektrik İdaresi’nin Güney Kıbrıs geneline bugüne kadar sağladığı enerjinin yalnız yüzde 60’ını verebileceği yolunda bilgiler bulunuyor.


Yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde elektrik enerjisi ihtiyacının tavan yaptığına dikkat çekilirken, Vasiliko’daki santralin yandığı, Moni’dekinin devre dışı bırakıldığı, şu anda sadece Derinya’daki 60 megavat gücündeki santralin çalıştığı belirtiliyor.


Ülkenin elektrik ihtiyacının Elektrik İdaresi’nin şu anda sağlayabildiği elektrik enerjisinden çok daha fazla olduğu için Rum ekonomisinin durma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna da dikkat çekiliyor.


Sabahki patlamada hayatını kaybeden 12 kişiden 4’ünün cesetleri Lefkoşa Genel Hastanesi’ne götürüldü ve teşhis için aileler çağrıldı. Hastanede, ölü yakınlarına destek için psikologların görevlendirildiği bir kabul merkezi oluşturuldu. Olayda ağır yaralanan ve Limasol Genel Hastanesi’nde tedavi altına alınan bir kişi de öğleden sonra Lefkoşa Genel Hastanesi’ne nakledildi.

Bu haber toplam 1887 defa okunmuştur
Patlamada ölenlerin hepsi rum Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans