Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney in için tek çözüm Kktc
14 Temmuz 2011 Perşembe Saat 11:34

Güney in için tek çözüm Kktc

RMMO deniz üssünde meydana gelen patlama ve sonrasında Vasiliko’daki elektrik santralinin yanması sonucu Rum tarafında meydana gelen enerji krizine en acil çözümün, KKTC’den elektrik enerjisi alınması olduğu bildirildi.

Politis; “En Süratli Çözüm İşgal Bölgeleri… Yetkililer İstim Üstünde, Enerji Yeterli Değil” başlıklı haberinde, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Andreas Pashalidis, Daire yetkilileri, Enerji Düzenleme Kurulu (PAEK) ve Elektrik İdaresi (AİK) yetkililerinin sürekli olarak, elektrik üretiminin artırılması yönündeki bütün ihtimalleri incelemekte olduğunu ancak sorunun acilen aşılmasının tek bir yolu göründüğünü yazdı.


Siyasi meselelerin aşılması halinde, KKTC’nin ilk an itibarıyla yaptığı yardım teklifinin değerlendirilmesinin AİK’in elektrik üretimine birkaç gün içerisinde; enerji ihtiyacının yüksek olduğu öğle saatlerinde 70 - 100 megavat, diğer saatlerde de 130 - 140 megavata kadar ilave yapılabileceğini yazan gazete, değerlendirilen diğer alternatiflerin hiç birinin kısa vadede ilave elektrik enerjisi sağlayamayacağına işaret etti.


Gazete, Rum Başkanlık Köşkü’nde Salı günü gerçekleştirilen ve 350 - 400 megavatlık enerji açığının giderilmesi konusunun masaya yatırıldığı toplantıda KKTC’nin çeşitli şekillerde ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ağzından dile getirdiği katkı konusunun değerlendirildiğini haber verdi.


Habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas KKTC’nin teklifinin değerlendirilmesi ve “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine tabi olan meseleler ortaya çıkmayacağının güvence altına alınması şartıyla” KKTC ile görüşülmesi direktifi verdi. Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE)’ye;  “siyasi dikenleri aşacak formül aramak üzere Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile temasa geçme görevi verildi. KEVE’nin ilgili temaslarının bugün tırmandırılması bekleniyor.


Gazete, Rum Elektrik İdaresi’nin Dikelya ve Moni’deki santrallerindeki strese, elektrik ihtiyacının artması ve hava sıcaklığının önümüzdeki günlerde 40 derecenin üzerine çıkmasının beklenmesiyle de birleşince, KKTC’den elektrik enerjisi alınmasından başka olanak bırakmadığına işaret etti, özetle şunları yazdı:


“Enerji alanındaki yetkili kaynaklar, işgal bölgelerinden elektrik enerjisi sağlamanın acil bir çözüm olduğunu ve iki taraf arasında anlaşma olması halinde 5 - 6 gün içerisinde; elektrik üretimini yaklaşık 780 megavata yükseltip; talebin arttığı saatlerdeki enerji açığını 200 - 230 megavata düşürebileceğini vurguladılar.


Yunanistan ve İsrail’in sağladığı jeneratörler aracılığıyla elektrik üretiminin takviyesi teknik açıdan mümkün olmakla birlikte; hem zaman alacak hem de yeterli olmayacak. İsrail’den; toplam 50 megavat gücünde 10 jeneratör taşıyan geminin dün gece Limasol Limanı’na demirlemesi bekleniyordu. İsrail’in bu yardımı güzel olmakla birlikte dengeyi çok az değiştirebilecek.


Yunanistan’dan gelecek jeneratörler konusunda bazı prosedürel - hukuki meseleler çıktı ancak bunların gün içerisinde aşılacağı değerlendiriliyor. Yunan hükümetinin müdahaleleri üzerine DEİ’den (Yunanistan Elektrik İdaresi) gönderilecek jeneratörler 150 megavat gücünde olacak. Ticaret Bakanlığı’ndan söylendiğine göre jeneratörler 2 - 3 gün içerisinde; gemiye yüklenip Kıbrıs’a taşınmaya hazır olacak. Fakat jeneratörlerin şebekeye eklenmesi kolay iş değil, belirli bir altyapı ve ön çalışma gerektiriyor. DEİ’den bir heyet, Dikelya’daki ön hazırlıkları koordine etmek üzere dün Kıbrıs’taydı.

Fransa ve Almanya da jeneratör göndermeye ilgi gösterdiler ancak bunların geçerliliği de muhtemel geliş tarihleri de öğrenilemedi. Dün Brüksel’de, Komisyon’un başka üye ülkelerden jeneratörler bulunmasını koordine edeceği bilgisi yayıldı. Ancak MEGA, dün akşamki bülteninde Kıbrıs’tan Komisyon’a hiçbir yardım çağrısı ulaşmadığı haberi yer aldı. Önceki günlerde hükümet kanadından, Başkan Hristofyas’ın Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ve diğer ilgililerle temas ettiği açıklanmıştı.”

Simerini; “‘Kıbrıs Türk’ Enerjisi Görünüyor… İşgal Bölgelerden Yardım Konusunda Çaba ve İcraatlar” başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ile temas etmek üzere Hristofyas tarafından görevlendirilen KEVE’nin dün; başkanı yurtdışında olduğu için KTTO ile temas kuramadığını, konuyu bugün resmi olarak aktarmasının beklendiğini yazdı.

Habere göre AİK, meselenin siyasi olduğunun altını çizerek KEVE’nin KTTO ile temasına ilişkin haberleri teyit etmemekle birlikte, KKTC’den elektrik enerjisi talebinde bulunulması halinde, gereğini yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun’un dün, “KKTC’nin Güney Kıbrıs’a 70 megavat elektrik enerjisi sağlayabileceği” açıklamasına da yer verilen haberde, KKTC’deki iki santralin toplam 320 megavat ürettiği ve KKTC’nin elektrik ihtiyacının 230 megavat olduğu belirtildi.

Haravgi; “Enerji Sorununda İyimserlik… Yunanistan ve İsrail’den Jeneratörler Geliyor, Fransa, Almanya ve AB İle İstişareler” başlıklı haberinde, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Andreas Pashalidis’in dünkü açıklamasına yer verdi.

Gazeteye göre, Yunanistan’dan bir heyetin Rum tarafında bulunduğunu, Yunanistan’daki şebekeden bazı jeneratörlerin Güney Kıbrıs’a götürülmek üzere şebekeden sökülmesine de başlandığını açıklayan Pashalidis, Avrupa Enerji Komiseri Günte Entigner ile görüştüğünü, Fransa ve Almanya ile de istişare içerisinde bulunulduğunu söyledi.

Pashalidis, Rum Bakanlar Kurulu’nun dün KEVE’yi; KKTC’den Güney’e elektrik sağlanması konusunda KTTO ile temas etmek üzere görevlendirdiğini de açıkladı.

Bu haber toplam 12404 defa okunmuştur
Güney in için tek çözüm Kktc Haberi

YORUMLAR
Atacan Parlar
Prosedürle zaman kaybetmeyin
Teknisyenler için basit bir enerji aktarımı bunun için yazmaya çizmeye gerek yok belliki rum kesiminde enerji ihtiyacı var geçmiş geçmişte kaldı talimat,iş emri,onay vs vs bunlara zaman yok teknisyenlerin önünü açın temasa geçsinler ve işi bitirsinler barış ve kardeşlik herşeyden önemlisi insanlık kazansın bu yaşanan sıkıntıları
14 Temmuz 2011 Perşembe Saat 13:01

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans