Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Patlamanın zararı büyük
14 Temmuz 2011 Perşembe Saat 08:55

Patlamanın zararı büyük

RMMO deniz üssünde Pazartesi günü meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın, “zaten yaralı olan” Rum ekonomisine büyük bir darbe vurdu.

“Rum Elektrik İdaresi’nin elindeki en büyük silah” diye tabir edilen Vasiliko santralinin tamamen tahrip olması yanında Larnaka kazasında 510 bin, Limasol Kazası’nda ise 1 milyon 439 bin Euro’luk maddi hasar saptandı.

Simerini; “Kıbrıs Ekonomisinin Temellerine Bomba” başlıklı haberinde, Rum Meclisi Maliye Komitesi Başkanı DİKO Milletvekili Nikolas Papadopulos’un ekonominin hesap edilemez olduğunu ve yıkımın üç eksende belirgin olduğunu söylediğini yazdı.


Habere göre, Papadopulos öncelikle enerji altyapısının yıkıma uğradığını belirterek, “Vasiliko Enerji Merkezi”ni yeniden inşa etmek için birkaç yüz milyon Euro gerekeceğini, sigorta şirketinin felaket dolayısıyla kendilerine 600 milyon Euro tazminat vereceğini, ancak bu paranın da “mütekabilen hak” talebinde bulunacak olan devlet tarafından geri isteneceğini söyledi.


Papadopulos’a göre karşılaşılacak diğer bir sorun ise, bütçe açığı hedefleri açısından yaşanacak. Büyük meşakkatle daraltılmaya çalışılan bütçe açığı, 2011 yılında en az yüzde 50 artacak. Papadopulos bu felaketin; Güney Kıbrıs’ın Avrupa Destek Mekanizması’na sokulacağı söylentileri arasında meydana geldiğine işaret etti.


Nikolas Papadopulos ayrıca, felaketin ve sürekli devam eden elektrik kesintilerinin turizme yapacağı etkinin tahmin bile edilemeyeceğinin altını çizdi.

Rum Ekonomist Stelios Platis, Pazartesi günkü patlamanın insan hayatlarına mal olmakla kalmadığını çok zor bir konjonktürde ekonomiyi çok zora soktuğunu söyledi. Bütçe ekonomisinin ve kalkınma perspektiflerinin yavaşlayacağını, bunun da Rum ekonomisini yeni bir puan düşürmeye sürükleyebileceğini söyledi.


Bu durumun Güney Kıbrıs ekonomisini “AB Destek Mekanizması”na daha da yaklaşacağını belirten Platis, AB Dayanışma Fonları ve diğer ülkelerden yardıma alabilirlerse Destek Mekanizması’ndan kurtulabileceklerine işaret etti.


Platis, turizm acentelerini, hizmetlerin Ağustos ve Eylül aylarında kesintisiz süreceğine ikna edemezlerse Güney’e turist akışının da azalacağına dikkat çekti.

Gazete, Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiots’in Pazartesi günü meydana gelen felaketin yarattığı maddi zararların İçişleri Bakanlığı’nın sağlayacağı 300 bin Euro’luk ödenekle karşılanacağını, bu paranın doğrudan zarara uğrayanlara verileceğini söylediğini yazdı.


Habere göre Silikiotis, bakanlığının; çoğunluğu Kıbrıs Türk evlerinde ikamet eden Mari sakinlerine, Kıbrıs Türk evlerini tamir için 150 bin Euro tutarında ödenek vereceğini, ilgili çalışmaların halen Limasol Kaza Amirliği’nin işbirliğinde başladığını söyledi. Pendakomo’da (Beşevler) da Kıbrıs Türk evleri bulunduğunu ve ilgili ödenekten, bu evlerin tamiri için de yararlanılacağını kaydetti.


Haravgi haberi; “Dün Hasar Tespiti Tamamlandı… Patlamanın Yol Açtığı Zarar 2 Milyon Euro”,

Alithia; “Büyük Zararlar Saptandı… Silikiotis Mari ve Diğer Bölgelerdeki Zarar Görenlere En Kısa Zamanda Ödenek Verileceğini Teyit Etti”

Fileleftheros “Üs Dışında Zarar 2 Milyon Euro” başlığıyla yansıttı.


ZORUNLU ELEKTRİK KESİNTİLERİ EKONOMİYİ ZORLUYOR

Alithia; “Ekonomi Aç/Kapa Ritminde” başlığıyla yansıttığı haberinde, Vasiliko’daki elektrik santralinin tamamen tahrip olması nedeniyle yapılmakta olan zorunlu elektrik kesintilerin Rum ekonomisini büyük ölçüde etkilediğini ve halen sorunlu olan ekonominin daha da kötüleşmesinden endişe duyulduğunu yazdı.

Habere göre, Sanayici ve Dükkan Sahipleri Federasyonu (POVEK) dün Rum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, Temmuz ve Ağustos aylarında 14.00 - 17.00 saatleri arasında dükkanların çalışmasına zorunlu ara verilmesi uygulaması başlatması çağrısında bulundu.

Dükkan sahiplerine, enerji tüketen bütün gereçlerin kullanımını asgariye indirme çağrısında bulunan POVEK, Rum yönetiminin de, yeterli ölçüde elektrik enerjisi üretilmesi için bugün etkin tedbirler almasını istedi. Elektrik enerjisinin düzensiz geliş - gidişlerinin hassas ürünleri bozduğu da belirtilen haberde; otellerin de, enerji tüketen sanayilere geceleri iş bırakma zorunluluğu uygulanmasını önerdiği hatırlatıldı.


RUM YÖNETİMİNE AB FONLARININ HAREKETE GEÇİRİLMESİ ÇAĞRISI

Aynı gazete, Rum Avrupa Milletvekili Eleni Theoharus’un Rum yönetiminden, Pazartesi günü yaşanan felaketin neden olduğu zararın bir bölümünün karşılanması için AB Dayanışma Fonu ve diğer destek mekanizmalarının hayata geçirilmesi yönünde harekete geçmeye çağırdığını bildirdi.

Gazete; Theoharus’un müdahalesi üzerine “AB Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Krizlere Tepki Sorumlusu” Komiser Kristalina Georkieva’nın; yaşadığı trajedi ve tahribat nedeniyle Güney Kıbrıs’ın AB’den destek alabilmesi için yardım etmek üzere harekete geçtiğini yazdı.

Bu haber toplam 1825 defa okunmuştur
Patlamanın zararı büyük Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans