Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas: Sondaj Pazartesi Başlıyor
17 Eylül 2011 Cumartesi Saat 12:06

Hristofyas: Sondaj Pazartesi Başlıyor

Hristofyasın dün Güney Kıbrıstaki siyasi partilerin başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirerek doğalgaz çıkarma çalışmaları konusunda bilgi verdiğini açıklandı

Gazete, konuya ilişkin çok çeşitli bilgilerin bulunduğunu, yaşanan ufak aksaklıkların giderilmesi için kazı platformunda çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Siyasi parti liderlerinin dünkü toplantıda Hristofyas'tan, Güney Kıbrıs'ın ileri sürülen Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yer alan diğer parsellerde de doğalgaz arama faaliyetlerinin başlaması için izin verilmesi sürecinin hızlandırılmasını istediklerini belirten gazete, Hristofyas'ın bu konuda da taahhütte bulunduğunu vurguladı.

Hristofyas, ilk olarak 12. parselden alınacak sonuçların değerlendirileceğini, ardından da diğer parseller için ihaleye çıkılması konusunun ele alınacağını belirtti.

Hristofyas ayrıca, Rum hükümetinin Noble Energy şirketiyle yapmış olduğu anlaşmayı, sadece siyasi parti başkanlarının erişimine izin verilecek şekilde, Rum meclisine göndermeyi de dünkü toplantıda kabul etti.

TÜRKİYE'NİN SICAK OLAY YARATMASI BEKLENMİYOR

Gazete, dünkü toplantıda doğalgaz çıkarma kazılarının başlaması durumunda Türkiye'nin dile getirdiği "tehditlerin" de ele alındığını, parti başkanlarının Türkiye'nin "sıcak olay" çıkarmak yerine, KKTC ile MEB belirleme anlaşması imzalamak ya da Baf-Meis adası arasındaki deniz bölgesinde doğalgaz arama çalışmaları başlatmak gibi yeni "oldu bittilere" girişmeyi tercih edeceği görüşünde birleştiklerini yazdı.

Habere göre Hristofyas, Rum hükümeti olarak Türkiye'nin "tehditleri" konusunda Güvenlik Konseyi'nin tüm üyeleri ve AB ülkelerini bilgilendirdiklerini, ayrıca Türkiye'nin tehditlerini uygulamaya koyması durumunda Güvenlik Konseyi'ne anında şikayet etmeye de hazır olduklarını vurguladı.

Türkiye'nin kapalı bölge Maraş'ın yerleşime açılması gibi bir girişimde bulunarak müzakerelerin sona ermesine yol açacak bir eylem gerçekleştirmesine ihtimal verilmezken DİKO Başkanı Marios Karoyan, sıcak olay yaşanması durumunda Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinin sonlandırılması için girişim başlatılması gerektiğini savundu.

Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri ise konunun Hristofyas tarafından AB Zirve toplantısında gündeme getirilmesi talebinde bulundu.

Gazete, siyasi parti başkanlarının toplantı sonrasında yaptıkları açıklamalarda ise, Türkiye'nin tehditleri karşısında Güney Kıbrıs'ın egemenlik haklarının korunması için birlik olunması gerektiğine vurgu yaptıklarını yazdı.

Habere göre Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu; tüm siyasi partilerin görüşünün, egemenlik haklarının korunması için siyasi ve diplomatik eylemler çerçevesinde birlikte hareket edilmesi yönünde olduğunu ifade etti.

Stefanu; Güney Kıbrıs'ın doğalgaz kazı çalışmalarına başlaması konusunda AB ve önemli ülkelerden gelen olumlu görüşlerin, Güney Kıbrıs'ın egemenlik haklarının korunması konusunda Türkiye'ye "güçlü mesaj" niteliği taşıdığını savundu.

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis de birlik olunmasının gerekliliğine vurgu yaparken, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliğine; doğal kaynaklardan faydalanabilmek için Kıbrıs sorununun çözümü için çalışmaları çağrısında bulundu.

İKİNCİ TUR HAZIRLIĞI

Öte yandan Fileleftheros; Hristofyas'ın dün siyasi parti başkanlarıyla yaptığı toplantıda, doğalgaz çalışmalarında ikinci aşamaya geçilmesi ve ikinci bir ihalenin açılması konusunda ilerlemekte oldukları taahhüdünü verdiğini iddia etti.

Habere göre Hristofyas, ikinci tura birkaç gün içerisinde geçileceğini belirtirken, Türkiye'nin her türlü tehdidine göğüs germeye hazır olunduğu mesajını da verdi.

Kazı çalışmalarının yapıldığı bölgede üç Türk gemisinin dolandığını ancak herhangi rahatsız edeci bir eyleme girişmediklerini ileri süren Hristofyas, Türkiye'nin kendi doğalgaz araştırmalarını yapmaya yöneleceğinin açık olduğunu vurguladı.

Habere göre Hristofyas ayrıca, KKTC'deki "tüm askeri personelin izinlerinin iptal edildiğini, bunun da Türklerin genel davranışı içerisinde yer aldığını" ileri sürdü ve Atina'yla sürekli iletişim halinde olduklarını, tüm gelişmelerin yakından takip edildiğini belirtti.

Gazete bir diğer haberinde de, 12. parselde bulunan sondaj platformunun sekiz adet çapasının deniz dibine atımının dün öğle saatlerinde başarıyla gerçekleştirildiğini ve platformun denize sabitlendiğini yazdı.

Bu gelişmeler ışığında sondaj makinesinin yarın 1650 metre derinliğe (deniz yüzeyinden dibine olan derinlik) indirilmesine başlanabileceğini belirten gazete, bugün İtalya'dan iki adet yeni motor getirilerek platformdaki eskilerin değiştirileceğini, birkaç gün içerisinde de kazı çalışmalarının asıl aşamasına geçileceğini yazdı.

Kazıların asıl aşamasında deniz dibinden 2 bin 300 metre derinliğe inilmesi hedefleniyor.

PERSONEL HELİKOPTERİ DENENDİ

Diğer yandan gazete, Nobel Energy şirketinin bölgede bulunan tüm platformlarına personel taşınması alanında hizmet veren EDT Offshore şirketine ait helikopterin dün Limasol Limanı'nda oluşturulan piste ilk inişini gerçekleştirdiğini yazdı.

Habere göre, Bell 412 tipi helikopter günde ortalama 30 kişiyi Limasol limanından platforma taşıyacak ve haftada 9-10 sefer gerçekleştirecek.

ABD TAAHHÜT VERDİ İDDİASI

Alithia gazetesi ise, haberi, "Homer Hazır, Pazartesi Deliyor - ABD Hükümete Sorun Olmadığı Taahhüdünü Verdi" başlıklarıyla yansıtırken, Hristofyas'ın dünkü toplantıda siyasi parti başkanlarına, ABD'nin Türk tehditleri konusunda "sorun olmadığı" yönünde Rum hükümetine "net taahhütler" verdiğini söylediğini yazdı.

Simerini ise haberi "Ankara'dan Güç Oyunları" başlığı altında verirken; Haravgi gazetesi "Hükümetin Faaliyetleri Bizi Güçlendiriyor"  başlığını kullandı.

Bu haber toplam 1957 defa okunmuştur
Hristofyas: Sondaj Pazartesi Başlıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans