Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3 lü görüşmeler 30 Ekim de
01 Ekim 2011 Cumartesi Saat 08:59

3 lü görüşmeler 30 Ekim de

bmnin Kıbrıs Grubu, İlerleme Görüntüsünü Güçlendirmek İçin Üçlü Görüşme İki Veya Üç Günlük Olması Yönünde Çaba Harcıyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın New York üçlü görüşmesinin 30 Ekim Pazar günü New York yakınlarındaki Long Island'da yer alacağı bildirildi.Fileleftheros, "New York Öncesinde Gaza Basıyorlar... BM, Görüş Birlikleri Olursa İki veya Üç Günlük Diyor... Özde Hiçbir Şey Değişmiyor" başlıklı haberinde, BM'den bir kaynağın bu gazeteye yaptığı açıklamada "görüş birlikleri saptanırsa görüşmeler ertesi gün de devam edecek" dediğini yazdı.Gazete, "güvenilir bilgilere" dayanarak, BM'nin Kıbrıs grubunun, "ilerleme görüntüsünü güçlendirmek için" görüşmenin iki veya üç günlük olması yönünde çaba harcayacağını belirtti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında dün yeniden bir araya geldiğini hatırlatan gazete, görüşme sırasında iç güvenlik yönlerinin ele alındığını, polis-kolluk hizmetleri üzerinde durulduğunu belirterek, özetle şunları yazdı:"Öğrendiğimize göre iki tarafın, federal polis ile oluşturucu devletçiklerin polislerinin yetkileri konusundaki anlaşmazlıkları devam ediyor.  Dünkü görüşme ile bütün ana başlıkların görüşülmesi tamamlandı ve önümüzdeki hafta itibarıyla yeni bir yoğunlaştırılmış görüşme turu başlayacak.  İki müzakereci, bütün başlıkları yeniden, özellikle de havada kalan konularla anlaşmazlıklar açısından gözden geçirmeye çalışacak.


Toprak ve güvenlik konularının, kriterler dışında müzakere edilmediğine dikkat çekiliyor. Toprak konusunun prosedürün sonunda görüşülmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Yeni tur görüşmeler çerçevesinde liderlerin 4,7, 11, 14, 19 ve 21 Ekim'de görüşmesi planlandı."


Alithia, "Üçlü Görüşmeden Önce 5+1 Müzakere... BM Genel Sekreter İle Görüşmede Al-Ver'in Başlamasını İstiyor Ancak Başarı Perspektifleri Çok Az Görünüyor" başlıklı haberinde, iç güvenlik-polis konusunun ele alındığı dünkü liderler görüşmesiyle yoğunlaştırılmış müzakereler turunun kapandığını, önümüzdeki hafta itibarıyla üçlü görüşmeye kadar yeni bir tur başlayacağını yazdı.Yeni üçlü görüşmeye kadar 6 liderler görüşmesi planlandığına işaret eden gazete, geçen iki buçuk ay içerisinde liderlerin büyük başlıklardan hiçbirinde birbirlerinden ayrıldıkları konuları aşmayı başaramadıklarını kaydetti, özetle şu detaylara yer verdi:


"Yönetim başlığında Derviş Eroğlu, Mehmet Ali Talat'la varılan görüş birliklerini kabul etmekten sistemli şekilde kaçıyor. Bu perspektifi reddetmiyor ama sunduğu tezler sapmalar yaratıyor.  Federasyonun ve oluşturucu devletçiklerin egemenlikleri ve  dış ilişkileri gibi büyük konular ile çapraz oy ve en üst yöneticilerin seçim şekli büyük dikenler olmaya devam ediyor, yoğunlaştırılmış müzakerelerde bunlar aşılamadı.Toprak ve mülkiyetteki anlaşmazlıklar çok daha büyüktür. İki başlığın birleştirilmesine çalışıldı ancak bütün müzakere boyunca öze girilmeden kriterlerin konuşulmasıyla sınırlı kalındı. Gerçekte Eroğlu Omorfo'nun (Güzelyurt) iadesini, en azından Annan Planı ile geri dönecek bölgeleri olsun, görüşmek niyetinde değildir. Bu da Hristofyas'ın olabildiğince çok göçmenin yerlerine geri dönmesi talebini torpilleyen bir şeydir ve Kıbrıs Türk idaresi altında kalacak malların bugünkü kullanıcılarının hakları konusunda esnek olmasını engelliyor.Ekonomi başlığında görüntü çok daha iyidir ancak bunda da merkezi devletin egemenliğiyle ilgili konular havada duruyor. Büyük görüş birliklerine varılan AB konularındaki durum da aynıdır. Bu başlıkta da Türk tarafının istediği gibi, çözüm anlaşmasının AB'nin birincil hukuk olup olmayacağı konusunda büyük anlaşmazlık vardır.


Yerleşikler konusu da havada duruyor çünkü taraflar bunlardan Ada'da kalacak olanların sayısı konusunda bile anlaşamıyor.  Yine, Ada'nın her iki toplumunun gerçek nüfusunun ortaya çıkartılması için bağımsız bir nüfus sayımı yapılması konusunda da anlaşmazlık içerisindedirler."

Bu haber toplam 1855 defa okunmuştur
3 lü görüşmeler 30 Ekim de Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans