Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğru spor salonunu nasıl seçmeli
01 Ekim 2011 Cumartesi Saat 18:04

Doğru spor salonunu nasıl seçmeli

Bir spor salonuna üye olmadan önce bu 10 öneriye kulak verin.

Beklentilerinize yanıt verecek, içinde kendinizi mutlu hissedeceğiniz spor merkezini seçmek için bazı kriterleri gözden geçirmekte fayda var.

1 - Yakın olsun

Spor salonunu seçerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta evinize ya da iş yerinize yakın olması. Eğer sırf daha iyi olduğunu düşündüğünüz için yolunuzun üzerinde olmayan, sabah işe giderken ya da akşam eve dönerken uğrayamayacağınız bir merkeze üye olursanız sırf uzak ya da sapa olduğu için egzersiz rutininizi aksatacağınızın garantisini şimdiden verebiliriz. Çalışmıyor olsanız bile, günlük hayat içerisinde bir yere gitmek, egzersiz yapmak, duş alıp eve dönmek yeterince zorlu. Üstelik uzaklık, yol parası maliyetlerinizi de artıracak, unutmayın.

2 - Arkadaş fikri alın

Üye olan arkadaşlarınızdan, eşten dosttan salonla ilgili fikirlerini öğrenin. Orada mutlular mı? Eğer uygunsa arkadaşlarınızın üye olduğu merkeze üye olup birlikte spor yapın. Bu hem motivasyonunuzu artırır, hem de salonda daha eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar.

3 - Ziyaret edin, atmosferi koklayın

Seçim yapmadan önce spor yapmayı düşündüğünüz saatlerde salonu ziyaret edin. Çok mu kalabalık? Kaslı adamlar tüm aletleri istila mı etmiş? Koşu bantlarında yer var mı? Boş dolap bulabilecek misiniz? Kapasitesinin üzerinde müşteri kabul eden, aşırı kalabalık spor salonları stres atmak yerine stres yükleme işlevi görebilirler. Diğer üyelerin oluşturduğu atmosfer de bir başka önemli nokta. Aynı ortamı paylaştığınız insanlar keyfinizi kaçırıyorsa pas geçin.

4 - Ekstra hizmetleri öğrenin

Spor merkezlerinin çoğu şampuan, vücut kremi, temiz havlu, dolap, saç kurutma makinesi gibi hizmetleri ücretsiz sağlayarak çantanızın yükünü hafifletiyor. Öte yandan sauna, ücretsiz dersler, beslenme uzmanı yardımı gibi ek hizmetlerle komple bir paket sunuyorlar. Ancak hiçbir şeyin bedava olmayacağını unutmayın ve bunların aslında fiyata nasıl yansıdığını iyi hesaplayın.

5 - Fiyat karşılaştırması yapın

Üye olmayı düşündüğünüz salon diğerlerine göre dramatik bir şekilde pahalı ya da ucuz ise nedenlerini anlamaya çalışın. Bütçenize göre yapacağınız seçimde en efektif olanı tercih edin.

6 - Ekipmanlara bakın

Salonda kullanılan ekipmanlar eski, yıpranmış, bozulmuş mu? Eğer öyleyse bu, her gittiğinizde bir başka makinenin bozulacağı, sık sık "kullanım dışı" ibaresiyle karşılaşacağınızın göstergesi olabilir.

7 - Para iadesi şartlarını öğrenin

Üye olduğunuz salondan memnun kalmadığın›zda paranızı geri alıp, alamayacağınız öğrenin. Spor merkezlerinin para iadesiyle ilgili özel kuralları olabiliyor. Bu şartları önceden bilmekte, hatta bu konuda pazarlık etmekte fayda var.

8 - Grup derslerine bakın

Spining, dans, zumba gibi grup dersleri hem eğlenceli, hem de oldukça efektif olabilir. Spor salonuna gitmeyi düşündüğünüz saatlerdeki grup derslerine göz atın. Katılabileceğiniz dersleri gözden geçirin ve bilgi alın.

9 - İlgi alanlarınızı göz önünde bulundurun

Favoriniz yüzme sporu ise diğer bölümlerden çok havuzunun büyüklüğüne, hijyeninin nasıl sağlandığına bakın. Kimi havuzlarda klorla hijyen sağlanırken kimilerinde modern yöntemlerle su arıtılıyor. Bu da ciğerlerinizi yakmadan yüzmenizi sağlıyor. Mayonuz da üç ayın sonunda fuşyadan toz pembeye dönüşmüyor.

10 - Temizliğe dikkat edin

Yüzlerce kişi tarafından paylaşılan spor salonları ciddi birer mikrop yuvasına dönüşebilir. Bu nedenle ekipmanların, yerlerin, duşların temizliği büyük önem taşıyor. Bununla ilgili kurallar belirlenmiş mi, yoksa isteyen istediği gibi davranıyor mu? Havlular hijyen kurallarına uygun olarak yıkanıyor mu? Terli vücutlarıyla ekipmanları ıslatanlar arkalarına bakmadan rahatlıkla bir sonraki ekipmana geçebiliyor mu? Duş almadan, bone takmadan, uygun kıyafetleri giymeden (erkeklerin sörf şortlarıyla yüzmesi gibi) havuzu kullananlar var mı? Bu tip durumlarda merkezin tutumu ne oluyor?

Bu haber toplam 1938 defa okunmuştur
Doğru spor salonunu nasıl seçmeli Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans