Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YDÜ Eylemleri devam ediyor
28 Ekim 2011 Cuma Saat 09:31

YDÜ Eylemleri devam ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi’nde sular bir türlü durulmuyor. Doğu kökenli öğrenciler Lefkoşa Fuar Alanı önünde bir araya gelerek, arkadaşlarının okulla ilişkisinin kesilmesini ve sınır dışı edilmesini kınadı

YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLMEDİ…16 öğrencinin okulla ilişkilerinin kesilmesini ve sınır dışı edilmesini kınamak amacıyla Lefkoşa Fuar Alanı önünde toplanan öğrenciler, YDÜ Rektörlük binası önüne yürümek istedi. Polis yürüyüşe yasal olmadığı gerekçesiyle izin vermedi

REKTÖRLÜK ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ YAPILDI… Polisin, toplu halde rektörlük önüne yürümesine izin vermediği doğu kökenli öğrenciler, gruplar halinde rektörlük binası önüne gitti. Oturma eylemi yaptı


Yakın Doğu Üniversitesi’nde sular hala durulmadı. Öğrenci arkadaşlarının sınır dışı edilmesini protesto eden doğu kökenli öğrenci grubu, Lefkoşa Fuar Alanı önünden Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)’ne doğru yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Polis yürüyüşe yasal olmadığı gerekçesiyle izin vermedi.
Polis Genel Müdürlüğü (PGM) ve Polis Çevik Birliği (PÇB), herhangi bir olay yaşanmaması için, bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.


Yürüyüşe izin verilmedi


Yürüyüşe başlayan öğrenciler kısa süre içerisinde kendilerini polis çemberi içinde buldu. Eylemin başlangıç noktası olan Lefkoşa Fuar alanı önüne geri döndü.
Polis kontrolünde bir süre daha bekleyen öğrencilerle konuşmak için Lefkoşa Polis Müdürü Erdal Emanet bölgeye geldi.


Öğrenciler gruplar halinde rektörlük önüne gitti


Lefkoşa Polis Müdürü Emanet, öğrencilere sessizce olay çıkarmadan ve slogan atmadan bölgeden üçerli beşerli gruplar halinde veya araçlarına binerek ayrılmalarını istedi.


Öğrenciler de amaçlarının sessiz bir yürüyüşle tepkilerini dile getirmek olduğunu, gerginlik yaratmak istemediklerini bildirdiler.
Daha sonra öğrenciler araçlarına binerek ve küçük gruplar halinde bölgeden ayrılıp üniversiteye geri döndüler.


1 kişi gözaltına alındı


Bu arada polis, bir öğrencinin arkadaşlarının resimlerini çekmek için fotoğraf makinesiyle geldiğini söylemesi ancak makinede polislerin eylem yerlerindeki fotoğraflarının tespit edilmesiyle öğrencinin makinesine el koyarak, söz konusu öğrenciyi gözaltına aldı.


Öte yandan bir kişi de üzerinde öğrenci kimliği çıkmaması nedeniyle polis tarafından öğrenci olup olmadığı üniversiteden kontrol edilmek üzere gözaltına alındı.


Rektörlük önünde oturma eylemi yapıldı
Gruplar halinde rektörlük binası önüne gelen öğrenciler, bina önünde oturma eylemi yaptı. 3 öğrenci YDÜ Rektör Yardımcısı ile görüşmek için kabul edildi. Oturma eylemi rektörlükte görüşme yapan 3 öğrencinin toplantıdan çıkmasının ardından sona erdi.

DAÜ’deki doğulu öğrenciler destek verdi
YDÜ’de dün yapılan eyleme Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan Doğu kökenli öğrenciler de destek verdi. Gerekirse KKTC’de bulunan tüm üniversitelerdeki Güneydoğu kökenli öğrencilerin, okullarıyla ilişkisini keseceğini söyledi.


“Hiçbir öğrencinin eğitim hakkı elinden alınamaz”
Öğrenciler, okulla ilişkisi kesilen ve sınır dışı edilen arkadaşlarının geri alınmaması durumunda kendilerinin de okulla olan ilişkilerini keseceklerini açıkladı.


KKTC’de daha ağır suçlar işleyenlerin bile sınır dışı edilmediğini söyleyen öğrenciler, “Bir öğrencinin eğitim hakkı elinden alınamaz” dedi.


“Gerekirse ölüm orucuna gireceğiz”
Rektörlük önünde dün başlayan oturma eylemi, bugün de devam edecek. Eylemci öğrenciler gerekirse ölüm orucuna kadar gideceklerini açıkladı ve “Madem arkadaşlarımızın okulla ilişkileri sessiz bir şekilde kesildi ve sessiz bir şekilde sınır dışı edildiler, biz de eylemimize sessiz bir şekilde devam edeceğiz. Gerekirse kantinler boykot edilecek. Güneydoğu’daki YDÜ büroları kapatılacak. KKTC’deki üniversitelerde eğitim gören tüm doğulu öğrenciler okullarıyla ilişkisini kesecek” şeklinde konuştu.Öğrenciler ne dedi?


Hadi Kaya:
“Eylemlerimiz devam edecek. Herkes kaydını donduracak. Türkiye’de bile öğrenciler okuldan atılmıyor. Okullara satır ve sopalarla giren öğrenciler sınır dışı edilmiyor. Bizim buradaki amacımız siyasi değildir. Arkadaşlarımız içindir.”

Ahmet Memişel:


“Arkadaşlarımız okula geri alınana kadar eylemimiz devam edecek. Bir dersi kalan arkadaşlarımız var. Kimsenin eğitim hakkı elinden alınamaz. Biz arkadaşlarımız için mücadele ediyoruz.”

Bu haber toplam 14857 defa okunmuştur
YDÜ Eylemleri devam ediyor Haberi

YORUMLAR
gülüyorum
Gülelim :)
çık sen camideki insanı taşla 50 kişilik gruba 500 kişi saldır linç etmeye çalış ee sonra bu kişilerden azda olsa 24 kişi atılsın ee sonra çık de ki o kişiler masumdur yukarda allah var allah ama sizin allahınızda yoktur olsa çıkıpta o kişiler için yürümezsiniz bırakında şu okulda ki vatanını bayrağını seven kürt kardeşlerimizin adını kirletmeyin siz kürt değilsiniz pkklısınız !
11 Kasım 2011 Cuma Saat 20:23
MEHMET MEHMEDOV
KÜRT YUVASI
Bu unıversıteye kayıt ıcın gitmiştim ama kayıt olmadan döndüm neden mi? gördüm kü bu unıversıtede Türk den çok Kürt var. o yuzden kayıt olmadım
08 Kasım 2011 Salı Saat 02:58
yasin
oh iyi olmuş
teröristlerin değil okumaya yaşamaya bile hakkı yok oh iyi olmuş diyorum oradaki tüm terör yandaşlarını sınır dışı etsinler tekrar söylüyorum oh ne güzel olmuş
02 Kasım 2011 Çarşamba Saat 21:01
s
ydü den isabet karar
sınır dışı güzel bi uygulama olmuş. türkiyeye de almasalar ne güzel olur. denizde yüzsünler...
31 Ekim 2011 Pazartesi Saat 21:29
Yakın Doğu üniversiteli
İnsanın gülesi geliyor
Tek amacı cuma namazından çıkıp şehitlerimizi anmak olan öğrencilere daha yürüyüş başlamadan yüzlerce kişi küfürlerle, taşlarla saldırdınız.Bütün dünya tarafın terör örgütü kabul edilen örgütün sloganlarını attınız, okulda cam çerçeve ne varsa kırdınız. Şimdi orda burda yalanlar söyleyip mağdurları oynuyorsunuz. Yazık gerçekten. Olaylara dair internette videolar var, biraz allahtan korkunuz varsa izleyin, neden sınırdışı edildiler anlarsınız
30 Ekim 2011 Pazar Saat 04:33

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans