Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ispanakla sağlıklı yaşamın sırrı
16 Kasım 2011 Çarşamba Saat 20:10

Ispanakla sağlıklı yaşamın sırrı

Kış mevsiminde sıkça tükettiğimiz ıspanağın diğer faydalarını biliyor musunuz?

Ispanak Temel Reis çizgi filmlerinden aşina olduğumuz bir sebzedir. Sık sık demir deposu olmasıyla gündeme gelir. Peki ıspanağın diğer özellikleri nelerdir?

Beslenme
Bir fincan ıspanak günlük lif ihtiyacının %20'sini karşılar. Bu lifler sindirim, hazımsızlık, kan şekeri gibi konularda etkin rol oynar.

Kanser
Ispanakta bol miktarda bulunan flavonoidler mide ve cilt kanseri hücrelerinin bölünmesini yavaşlatır. Ayrıca prostat kanserinin ilerlemesini de yavaşlattığı yönünde araştırmalar bulunmaktadır.

Antioksidanlar
C ve E vitaminleri, beta-karoten, çinko ve selenyum çok güçlü antioksidanlardır. Bu besin değerleri ıspanakta bol miktarda bulunur. Bu sayede kemik erimesi ve yüksek tansiyon hastalarına ıspanak yemeleri önerilmektedir.

Bağışıklık
Bir fincan ıspanakta günlük A vitamini ihtiyacının 3 katı bulunur. Bu sayede insan vücudundaki solunum yolları, zarlar ve bağırsak yollarının bağışıklığı arttırılmış olur. Ayrıca ıspanak enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimi için de gerekli maddeler içerir.

Cilt
Yine içerisindeki yüksek miktardaki A vitamini sayesinde cilt sorunlarına karşı etkilidir. Ispanağın kırışıklıklara bile iyi geldiği söylenmektedir.

Kemikler
K vitamini ıspanakta en bol bulunan vitamindir. Bu vitamin sayesinde kemiklerin kırılmasına neden olan hücrelerin aşırı üretimi kontrol altında tutulur. Ayrıca kemik yoğunluğu ve gücü için gerekli olan osteokalsin proteininin salgılanmasını da tetikler.

Beyin ve Sinir Fonksiyonları
Bol miktarda bulunan K vitamini ile ıspanak sinir sistemi ve beyin fonksiyonları üzerinde etkin bir rol oynar. K vitamini sinirlerin etrafındaki miyelin kılıfın inşa edilebilmesi için gerekli olan yağların sentezlenmesi için önemlidir.

Bu haber toplam 13625 defa okunmuştur
Ispanakla sağlıklı yaşamın sırrı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans