Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Partnerinizi Nasıl Seviyorsunuz?
16 Kasım 2011 Çarşamba Saat 22:17

Partnerinizi Nasıl Seviyorsunuz?

Sternberg aşkın bir üçgene benzediğini ve en güzel aşkın eşkenar üçgen olduğunu söyler. Bu üçgende üç taraf da eşit uzunluktadır. Demek istediği, aşkın üç bileşeninin olduğudur; samimiyet, tutku ve sadakat.

Sternberg'e göre sekiz muhtemel cevap vardır. Partnerinizi nasıl sevdiğinizi öğrenmek için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Aşksız:
Bu gün içinde temas içinde olduğumuz çoğu insanla yaşadığımız ilişki türüdür. Bu partnerinize olan duygularınızı ya da onun size olan duygularını tanımlarsa ilişkiniz dayanıksız bir düzlemde demektir.


Hoşlanma:
Bu tutku ve sadakatin zayıf olduğu ya da olmadığı ancak samimiyetin yüksek olduğu ilişki türüdür. Bu genellikle yakın arkadaşlarınıza duyduğunuz ilişkileri tamamlar.


Kara Sevda:
Bu genellikle bir ilişkiye başlamamızı tetikleyen türdür. Kara sevda tabiri genellikle tutkunun yoğun, ancak samimiyet ve sadakatin az olduğu ilişkiler için kullanılır.


Boş aşk: Bu sadakatin yoğun olduğu ancak tutku ve samimiyetin az olduğu ya da olmadığı aşk sınıflamasıdır. Uzun süredir evli olan çiftlerde ki, bu ilişki muhtemelen çocukların hatırına devam ediyordur. Düşünsel olarak olsun fiziksel olarak olsun hiçbir paylaşımları olmasa da devam eden ilişkiler için kullanılır.

Romantik Aşk:
Bu aşk ilişkiye yeni başlayan çiftlerde daha sık görülür. Tutku ve samimiyetleri yoğun, ancak karşılıklı bir sadakat geliştirmek için uzun süredir beraber olmayan ve çok şey paylaşmış çiftler için geçerlidir.


Arkadaşça Aşk: Bu türde samimiyet ve sadakat yoğundur ancak tutku nadirdir. Uzun süredir beraber olan ve birlikte mutlu olan çiftlerde görülür. Ancak cinsel çekimleri azalmıştır.

Budalaca Aşk:
Tutku ve sadakat fazladır ancak samimiyet eksiktir. Mükemmel güçlü kimyaları olan ve birbirlerini çok iyi tanımasalar da evlenmeye karar veren çiftler için kullanılır. Bazen bu çiftler sadakati sağladıktan sonra samimiyetlerini kurarlar. Bazen de birbirlerini o kadar sevmediklerini fark ederler.


Mükemmel Aşk:
İdeal aşk türü. Her zaman hayalini kurduğumuz ve istediğimiz aşktır. Sternberg'in iddia ettiğine göre bu durumu başarmak devam ettirmekten daha kolaydır.

Bu haber toplam 11162 defa okunmuştur
Partnerinizi Nasıl Seviyorsunuz? Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans