Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dışişlerine Bütçeden 33 Milyon TL
18 Kasım 2011 Cuma Saat 16:38

Dışişlerine Bütçeden 33 Milyon TL

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi bugün son olarak 32 milyon 666 bin 645 TL’lik Dışişleri Bakanlığı bütçesini görüşüp, oy çokluğuyla kabul etti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün katılmadığı, bakanlık adına Müsteşar Aytuğ Plümer’in hazır bulunduğu toplantıda, bütçeyle ilgili  konuşan CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bazı dış temsilciliklere ayrılan bütçelerin, dövize bağlı olarak artırıldığı yönünde bir gözlem yaptığını ancak bazı temsilciliklere yapılan artışın diğerlerine göre çok fazla olduğunu belirterek, bunun açıklanmasını istedi.


Genel olarak yetersiz personelle çalışan temsilciliklerin bazılarına karşı daha hassas davranıp, personel takviyesiyle yeniden yapılandırmak gerektiğini vurgulayan Uluçay, mali imkansızlıklardan dolayı bu yapılandırmanın yıllara dağılacak şekilde uzun vadede planlanabileceğini belirtti. Uluçay, temsilciliklerin daha etkin olması için bütçe artırımına da yönelmek gerektiğini kaydetti.


Teberrüken Uluçay, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’na da değinerek, anlaşmanın hazırlık süreci ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili tartışmalara açıklık getirilmesini istedi.


Kıbrıs konusunda gelinen noktanın iyi bir nokta olduğunu ancak Türk tarafını ve süreci geriye düşürdüğünü savunan Uluçay, Dönüşümlü Başkanlık konusunun yeniden tartışma konusu olmasının, moment kaybedilmesine neden olduğunu ileri sürdü. Uluçay, 2 aylık sürede Güney Kıbrıs’ı sıkıştıracak hamleler yapılmaması halinde Kıbrıs Türk tarafının mağduriyetinin devam edeceğini iddia etti.


Müzakere sürecinin sonuca varmaması halinde KKTC’nin tanınacağı yönündeki düşüncenin bir yanılgı olduğunu kaydeden Uluçay, devam eden müzakerelerde geriye düşecek pozisyonlar yaratmanın Kıbrıs Türkü’nü daha da geriye düşüreceğini söyledi.


Teberrüken Uluçay, “az” buldukları Dışişleri Bakanlığı bütçesine ret oyu vereceklerini belirtti.

Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
Dışişlerine Bütçeden 33 Milyon TL Haberi

YORUMLAR
HASAN RECEP
BU BILE COK
SAYIN ULUCAY DISISLERI BUTCESINI AZ BULMUS.. DOGRU DURUST BIR DISISLERI BAKANLIGI OLSA,AMENNA.AMA OYLE GORULUYOR KI,DIS ISLERININ UZERINE ZEM OLAN BIRCOK ISLER DE CUMHURBASKANI DANISMANI SAYIN OZERSAYA DEVREDILMIS SON ZAMANLARDA.. BU BOYLE GIDECEKSE,BU BUTCE DAHI COK GELIYOR BENCE..YOKSA BAKANLIK DA MI DANDIK??
26 Kasım 2011 Cumartesi Saat 01:09

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans