Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafinin oğlu Seyfülislam yakalandı
19 Kasım 2011 Cumartesi Saat 20:52

Kaddafinin oğlu Seyfülislam yakalandı

Libya hükümeti, Muammer Kaddafinin oğlu Seyfülislamın, ülkenin güneyinde yakalandığını açıkladı.
Fotoğraflar için Tıklayınız

Libya'nın öldürülen lideri MuammerKaddafi'nin oğullarından Seyfülislam Kaddafi'nin yakalandığı bildirildi. Libya Ulusal Geçiş Konseyi yetkililerinin verdiği bilgiye göre Sefülislam Kadafi, ülkenin güneyindeki Sebha bölgesinde yakalandı.Seyfülislam Kaddafi'nin sağ olduğu ve helikopterle Zitan kentine götürüldüğü belirtiliyor. Kaddafi'nin daha sonra da başkent Trablus'a getirileceği iddia edildi.Seyfülislam Kaddafinin yakalanmadan önce Cezayir'de olduğu iddia edilmişti. Fransız kaynaklara göre Seyfülislam adil bir mahkemede yargılanmak şartı ile teslim olmak istiyordu. Seyfülisman, babasın iç savaşı kaybetmesinden günler önce CNN Türk televizyonunda Cüneyt Özdemir'e röportaj vermiş ve bu savaşı babasının kazanacağını iddia etmişti.


Başkent Trablus'un isyancıların eline geçmesinin ardından Kaddafi ailesi yeraltına inmişti. Devrik lider Muammer Kaddafi ile oğlu Mutasım, geçen ay Sirte yakınlarında öldürüldü. Seyfülislam Kaddafi de o sıralarda kayıplara karıştı. Muammer Kaddafi'nin eşi, kızı ve sağ olan oğulları iki ay önce Cezayir'e kaçmıştı.39 yaşındaki Seyfülislam Kaddafi, yakın geçmişte yönetimin en etkin isimlerinden biri olarak sivrildi. Son yıllarda da Muammer Kaddafi'nin yerini alabilecek aday olarak görülüyordu. Seyfülislam Kaddafi, NATO operasyonu sırasında Trablus'ta sıkça boy gösterdi ve taraftarlarını mücadeleye çağıran konuşmalar yaptı.Batıda öğrenim gören Seyfülislam, ülkenin batıya dönük yüzü olmuş, isyan hareketinin başlaması öncesi, ülkenin daha demokrasi yanlısı ve açık hale gelmesinde etkili bir güç olarak lanse edilmişti. Ülkenin kitle imha silahlarını bırakmasında önemli rol oynadığı söylenen SeyfülislamKaddafi, Libyalı çocuklara HIV bulaştırmakla suçlanan sağlık çalışanlarının ülkelerine iadesine de önayak olmuştu. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden bu ay başlarında yapılan açıklamada Seyfülislam Kaddafi'ninLibya'dan kaçmaya çalışıyor olabileceği ileri sürülmüştü.Mahkeme savaş suçlarından dolayı aranan Seyfülislam Kaddafi'nin teslim olması için müzakere yürütmeye çalışıyordu. Kaddafi'yle arabulucular yardımıyla temas kurduklarını kaydeden uluslararası makheme savcısı, Seyfülislam Kaddafi teslim olursa mahkemece yargılanacağını ve kendisini savunabileceğini söyledi. Mahkeme, Seyfülislam Kaddafi'yi insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle yargılamak istiyor.
LİBYA YARGILAMAK İSTİYORLibya hükümetinin, Muammer Kaddafi'nin yakalanan oğlu Seyfülislam'ı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) teslim etmeyip, Libya'da yargılamak istediği belirtildi. Enformasyon Bakanı Mahmud Şemmam, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bu, Libya dramının son perdesi. İşlediği suçlardan Libyakanunlarına göre ve burada yargılanacak." dedi.Lahey'deki uluslararası mahkeme ise insanlığa karşı suç işlediği şüphesiyle aradığı Seyfülislam'ın teslim edilmesini istiyordu. UCM Başavcısı Luis Moreno-Ocampo, konuyu görüşmek üzere bu hafta Libya'ya gideceğini açıkladı. Başsaccı, "Seyf, adaleti bulacak. Nerede ve nasıl olacağını ise görüşeceğiz."dedi. AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton'un sözcülerinden Michael Mann ise, Seyfülislam'ın UCM'yle tam bir işbirliği içinde adalet önüne çıkarılmasını istedi.

Bu haber toplam 11743 defa okunmuştur
Kaddafinin oğlu Seyfülislam yakalandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans