Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Londra sokaklarında Türk bayrakları
20 Kasım 2011 Pazar Saat 16:45

Londra sokaklarında Türk bayrakları

Londra sokakları Türk bayraklarıyla donatıldı..

İngiltere'nin başkenti Londra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 22-24 Kasım'da yapacağı resmi ziyarete hazırlanıyor. Ziyaret nedeniyle, başkent Londra'da Buckingham Sarayının önündeki ana cadde olan Mall Caddesi, Türk ve İngiliz bayraklarıyla donatıldı. Resmi geçit törenlerinin yapıldığı geniş ve uzun caddeye karşılıklı olarak çok sayıda Türk bayrağı asıldı.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül çifti, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in davetlisi olarak resmi ziyaretlerine Salı günü başlayacak ve Buckingham Sarayında misafir edilecek.


Resmi geçit töreniyle, Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip tarafından karşılanacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Kraliçe'nin onurlarına vereceği öğle ve akşam yemeklerine katılacak.


Gül temasları çerçevesinde ayrıca, İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Dışişleri Bakanı William Hague ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile görüşecek.


Abdullah Gül işadamlarından oluşan İngiliz Endüstrisi Konfederasyonu (CBI) isimli organizasyonun yıllık konferansında, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Wilton Park'ta ve İngiliz Parlamentosunda konuşmalar yapacak.
Gül ayrıca, 2012 Olimpiyat oyunlarının yapılacağı Londra'daki Olimpik Parkı ve Portsmouth'taki Türk şehitliğini ziyaret edecek.


23 YIL SONRA İLK RESMİ ZİYARET


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyareti, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in 1988 yılında gerçekleştirdiği ziyaretten 23 yıl sonra Türkiye'den İngiltere'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak ilk resmi ziyaret olacak.
Gül'ün ziyareti, Kraliçe 2. Elizabeth'in 16 Mayıs 2008 tarihlerinde Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaretin iadesi niteliğini taşıyor.

İNGİLTERE'DE RESMİ ZİYARETLERİN ÖNEMİ

İngiltere'ye her yıl en fazla iki kez devlet başkanı düzeyinde resmi ziyaret yapılıyor. Bu ziyaretlerle, ağırlanan Cumhurbaşkanının ülkesi ile İngiltere arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amaçlanıyor.


Kraliyetin resmi ziyaret davetini hangi ülkenin devlet başkanına yapacağı, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın tavsiyesiyle oluyor. Resmi ziyaretler çerçevesinde atlı resmi geçit düzenleniyor ve Kraliçe konuk devlet başkanı onuruna resmi akşam yemeği veriyor. Kraliçe'nin ev sahipliğinde yapılan ziyaretlerde konuk devlet başkanı ve eşi Buckingham Sarayı'nda ağırlanıyor.


İngiltere'ye devlet başkanı düzeyinde son resmi ziyareti, ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama 24-26 Mayıs 2011 tarihlerinde yapmıştı.

Bu haber toplam 1853 defa okunmuştur
Londra sokaklarında Türk bayrakları Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans