Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güzelyurt Esnafi kanalizasyondan dertli
23 Kasım 2011 Çarşamba Saat 08:05

Güzelyurt Esnafi kanalizasyondan dertli

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Güzelyurt’ta iki yıldır devam eden kanalizasyon çalışmasının hala bitmemesini protesto için dün Taksiciler Meydanı’nda eylem yaptı

SON TARİH 10 ARALIK…

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Güzelyurt’ta iki yıldır devam eden kanalizasyon çalışmasının hala bitmemesini protesto için, dün saat 11.00’de Taksiciler Meydanı’nda eylem yaptı. Eylemde konuşan birlik genel sekreteri Şinasi Özdeş, 10 Aralık’a kadar çamur ve pisliklerin temizlenmemesi halinde, Güzelyurt Çarşı esnafının, sorumlu şirketi çarşı içine sokmayacağını açıkladı


10 KM ASFALT DÖKÜLDÜ…

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği’nin eylem kararı almasının ardından harekete geçen sorumlu firma, iki yıldır tamamlanamayan altyapı çalışmalarını hızlandırdı. Esnafın eylemine 24 saat kala, 10 kilometre asfalt döküldü. Asfaltlama çalışmalarının göz boyamaktan ibaret olduğunu savunan esnaf, “Artık böyle oyunlara gelmeyeceğiz” açıklamasında bulunduGüzelyurt esnafının öfkesi sokağa taştı. Güzelyurt şehir merkezinde yaklaşık iki yıldır devam eden altyapı çalışmaları nedeniyle maddi manevi mağdur olduğunu öne süren esnaf, Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği’nin öncülüğünde dün protesto eylemi yaptı. Onlarca esnafın isyan seslerinin birleştiği Güzelyurt Taksiciler Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde açılış konuşmasını, Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Genel Sekreteri Şinasi Özdeş yaptı. Özdeş, çalışmaların artık esnafın canına yettiğini ifade ederek, 10 Aralık 2011 tarihine kadar çamur ve pisliklerin temizlenmemesi halinde, Güzelyurt Çarşı esnafının, sorumlu şirketi çarşı içine sokmayacağını duyurdu. Özdeş’in ardından konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan birlik başkanı Ulus Ese, esnafın söz konusu çalışmalara dayanacak gücünün kalmadığını belirterek, belediye, kaymakamlık ve hükümeti göreve çağırdı.


Esnaf pankartlarla mesaj vermeye çalıştı...


Esnafın, “Biz Üvey Evlat Mıyız?”, “Yatırım Yoksa Vergi De Yok”, “Sesimizi Ne Ankara Ne De Lefkoşa Duymuyor”, “Sermayeye Destek, Esnafa Köstek”, “AB’nin Denetçileri Nerede?”, “Güzelyurt Domuz Yalağına Döndü”, “Resen Vergiye Son”, “Ne Gondra Ne Dingili Kaldı. İşleriniz Katakulli”, Devlete ve Halka Saygısı Olmayan Bu Şirketi Protesto Ediyoruz” şeklinde pankartlarla katıldığı eyleme, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği de destek verdi. Eylem, öğle saatlerinde olaysız şekilde sona erdi.


Özdeş: “Uyan Güzelyurt”


Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Genel Sekreteri Şinasi Özdeş, Güzelyurt esnafına “üvey evlat muamelesi” yapıldığını söyledi. Özdeş, esnafın yaşananlar karşısında sessiz kalması halinde çok daha kötü günlerin kendilerini beklediğini dile getirdi. Özdeş, “Güzelyurt halkı artık uyanmalı ve kendilerine yapılmak istenileni artık görmezden gelmemelidir. Kimse kimsenin arkasına saklanmadan ve parti ayırımı yapmaksızın birlik olmalı, tepkisini göstermelidir. Aksi halde daha kötü günler bizi beklemektedir” dedi.
Şinasi Özdeş, “Sorumlu firma her sesimizi çıkardığımızda yaptığı gibi dün de esnafa sus payı vermiş ve bugün buraya toplanmayalım diye 10 kilometre asfalt dökmüştür. Ama esnaf artık bu oyunlara kanmayacaktır” şeklinde konuştu.


Ese: “AB yetkilileri utanmıyor mu?”


Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Başkanı Ulus Ese, yaptığı konuşmada, son iki yıldır yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle Güzelyurt’un halka mezar olduğunu söyledi. “Bizi diri diri mezara gömdüler” şeklinde konuşan Ese, “Yıllardan beri bize yapılan haksızlıklar ve gözden çıkarılmışlık yetmezmiş gibi bir de tamamlanmayan kanalizasyon çalışmaları bizi perişan etmiştir” dedi.
Esnafın öfkesinden belediye, kaymakamlık ve sorumlu firmanın yanı sıra Avrupa Birliği (AB) yetkilileri de nasibini aldı. Esnafın AB yetkililerine olan kızgınlığını dile getiren Ese, şöyle dedi: “Altyapı çalışmalarına başlanacağı gün yapılan açılış töreninde, AB yetkilisi bir bayan konuşma yapmak üzere kürsüye çıkmış ve o esnada tanıtım tabelalarından biri tercümanın üzerine düşerek ayağının kırılmasına neden olmuştu. Bunun üzerine bizler utancımızdan yerin dibine girmiş kahrolmuştuk, üzülmüştük. Şimdi roller değişti ve iki yıldır bizim canımız yanıyor ve öfkeleniyoruz. Merak ediyorum acaba AB yetkilileri utanmıyor mu?” şeklinde konuştu.


“Sinirlerimiz bozuldu”


Ulus Ese, çalışmaların acemi kişiler tarafından yürütüldüğünü ileri sürerek uzmanlarca denetlenmesini talep etti. Çalışma kapsamında tüm işlerin bilinçsizce ve yarım yamalak yapıldığını ifade eden Ese, halkın ve esnafın maddi manevi büyük zarar gördüğünü söyledi. Ese, “Artık sinirlerimiz bozuldu” dedi. Ulus Ese, Güzelyurtlunun zararının tazmin edilerek çalışmaların en geç 10 Aralık 2011 tarihine kadar bitmesi yönünde yetkililere çağrıda bulundu.“Hayatımız bu kadar ucuz mu?”


Ulus Ese, eylemde yaptığı konuşmada trafik yetkililerine de seslendi. Ese, “Yol çilesi yetmezmiş gibi, Güzelyurtlu bir de trafik yetkilileriyle karşı karşıya geliyor. Trafikteki kusurlu araçlara ceza kesiliyor ama kusurlu yol zemini inşa edenlere müdahalede bulunulmuyor. İnsanların kaza yapmasına neden olan bu bozuk yolları trafiğe açtıkları için onlar da suçludur. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?” dedi.


“Resen vergi bombardımanı”


Esnafın siteminden hükümet yetkilileri de payını aldı. Ulus Ese, resen vergiye atıfta bulunarak, “Sanki esnafta işler tıkırındaymış gibi Vergi Dairesi de vatandaşı resen vergi bombardımanına tutarak hayatı bir o kadar daha çekilmez hale getirmiştir” dedi. Ese, son yapılan konut sayımlarında Güzelyurt merkezinde 200’ü aşkın ailenin Güzelyurt’u terk etmiş olduğunu öğrendiklerini ancak yetkililerin bunu bile dikkate almadığını söyledi.
Maliye Bakanlığı’na da seslenen Ulus Ese, “Siz anlı şanlı Maliye Bakanlığı yetkilileri, Sigorta Yasası’nı değiştirerek sigorta primlerini arttırdınız. Peki mevcut primleri bile ödemekte güçlük çeken esnafın yeni primleri nasıl ödeyebileceğini düşünüyorsunuz?”şeklinde konuştu.


Eylemciler ne dedi? Eylemciler ne dedi? Eylemciler ne dedi? Eylemciler ne dedi?


Mustafa Kuşadalı:


“Eylem direniş, birlik ve beraberliğin göstergesi sayılan bir davranıştır. Haksızlığa karşı gösterilen tepkidir. Bana göre eylemin çok daha önceden yapılması gerekiyordu. Bu zamana kadar olan oldu zaten. İnsanlar yaşayabilecekleri her türlü perişanlığı yaşadı. Resmen ezildik aylarca.”


Halil Hüssam:


“Çalışmaların hız kestiği andan itibaren sonumuzun nereye varacağını anlamalı ve vermemiz gerek tepkiyi o zaman göstermeliydik. Bugüne gelene kadar çok kötü günler yaşadık. Gün oldu ciğerlerimizin tamamına toz toprak doldurduk. Astım hastası olduk. Gün oldu dizimize kadar çamur olduk. Sonunda aklımız başımıza geldi eylem kararı alındı. Bunun üzerine dün göz boyamak için göstermelik bir asfalt döküldü. Ama bu yollar daha önce de defalarca açılıp kapandı.”


Sami Solyalı:


“Yol, altyapı çalışması, bu sorunlar çözülür. Esas sorun ekonomideki yıkımdır. Resen vergi rüzgarı esnafı bitiriyor. Yakında kimse kalmayacak. Herkes birer birer Güzelyurt’u terk edecektir. Ama biz bu oyunlara gelmemeli ve toprağımıza sahip çıkmalıyız. El ele vererek mücadelemizi sürdürmeliyiz.”


Taçkın Çakır:


“Güzelyurtlu artık sorun yaşamaktan sürekli bir problemle mücadele etmekten bıktı usandı. Bir altyapı çalışmasıdır bitmedi gitti. Esnaf, vatandaş iki yıldır perişan oldu. Aynı sokak, cadde defalarca açıldı, kapatıldı. Sel felaketinin ardından bir de aylar süren yazın toz, kışın çamur felaketi, vatandaşı çileden çıkarttı. Defalarca dile getirmemize rağmen çözüm bulunamadı.”

Bu haber toplam 13505 defa okunmuştur
Güzelyurt Esnafi kanalizasyondan dertli Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans