Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTAMS, Hükümet neye zam yapmadın?
05 Ocak 2012 Perşembe Saat 15:55

KTAMS, Hükümet neye zam yapmadın?

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, “krizi bahane eden hükümetinin zam yapmadığı hiç bir şey kalmadığını” belirterek, UBP hükümetine topluma “zulmetmekle” suçladı.

Geçtiğimiz bir yıl içinde ülkede yapılan zamların, çalışanları günden güne daha da kötü duruma düşürdüğünü savunarak benzine, mazota, elektriğe ve diğer tüketim mallarına yıl içinde üst üste yapılan zamların emekçilerin yaşamlarını her geçen gün zorlaştırdığını ifade etti.


Buna karşılık UBP hükümetinin işbaşına geldiği iki yıldan fazla bir süredir çalışanların maaşlarının tek kuruş artmadığını kaydeden Kaptan, DPÖ’nün açıkladığı hayat pahalılığının çalışanlara yansıtılmadığını, eşel-mobilin de ortadan kaldırılmasıyla yapılan zamların, çalışanların üzerinde daha ağır bir yük oluşturduğunu ifade etti.


Kaptan, bu durumun yalnız ücretli kesimi değil, genel ekonomiyi de olumsuz etkilediğini, alım güçleri gerileyen ücretli kesimin, mal ve hizmet talebinin gerilediğini dolayısıyla esnaf ve üretici kesimin de bundan olumsuz etkilendiğini belirtti.


“Uzun bir zamandır enflasyon oranında bile genişletilmeyen vergi dilimlerinin, bu hükümet döneminde de sadece bir kez çok kısmi olarak değiştirildiğini kaydeden Kaptan, şunları söyledi: “Bunun yanında geçmiş hükümet döneminde yıllık asgari ücretin % 110’u olan özel indirimin asgari ücret değişmesine rağmen değiştirilmeyerek önce %100 sonrasında ise %95 seviyesine düşürülerek bordrolu vergi mükelleflerinin vergi yükü artırılmıştır. Şimdi hükümet gelirlerin arttığını iddia etmektedir. Evet gelirler arttı ama nasıl? Yukarıda belirttiğimiz gibi 2 yılı aşkındır hiçbir artış almamış olan özel ve  kamu, çalışanlarının vergi yükü arttırıldı, Üstelik de dolaysız vergiler üzerinden de bu kesimden enflasyonun çok üzerinde vergiler alınmak suretiyle gelirler arttırıldı..”


11 aylık bütçe gerçekleşmelerine göre vergi gelirlerinin sadece % 9,83 arttığını, yani artış oranının yıl sonu itibariyle %15’ler seviyesinde olacak enflasyonun gerisinde bulunduğunu savunan Kaptan, “Yani hükümetin artış dediği nominal bir artışı ifade etmektedir, reel değildir olan artışta zaten bordro mahkûmları üzerindendir” dedi.


Kaptan, orta düzey bir memur ile yaklaşık 3 kat daha fazla maaşı olan  müsteşarın aynı vergi diliminde olduğunu, çok kazanan ile az kazananın aynı vergi diliminde bulunmasının vergi adaleti açısından kabul edilebilir olmadığını iddia etti.

Bu haber toplam 12811 defa okunmuştur
KTAMS, Hükümet neye zam yapmadın? Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans