Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnce Av Pazar Günü başlıyor
06 Ocak 2012 Cuma Saat 14:12

İnce Av Pazar Günü başlıyor

KKTC’de 2012 Yılı Birinci İnce Av Mevsimi 8 Ocak Pazar günü başlayacak. Çarşamba ve Pazar günleri olmak üzere 16 av gününden oluşacak İnce Av süreci, 29 Şubat’ta sona erecek.

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu yaptığı açıklamada, İnce Av’ın 8, 11, 15, 18, 22, 25 ve 29 Ocak; 1, 5, 8, 12, 15, 19, 22, 26 ve 29 Şubat tarihlerinde olduğuna dikkat çekti.


Birinci İnce Av günlerinde, çulluk, cikla, yaban güvercini, fassa, karga ve saksağan dışında av hayvanı veya yabani kuş avlanabileceğine dikkat çeken Tayfunlu, ince av konusunda ayrıntılı bilgi verdi.


Federasyona bağlı Yaban Hayatı Koruma Görevlilerinin I. İnce Av süresince ülke genelinde denetimlerde bulunacaklarını kaydeden Tayfunlu, Yaban Hayatı Koruma Görevlilerinin, yasak avlanmayı ve doğaya zarar veren kişileri tespit edip polisle işbirliği içerisinde ilgili kişileri yargıya intikal ettireceklerini ifade etti.


Tayfunlu, “Yasa ile evrak sorma ve doğal hayatı denetleme yetkilerine sahip olan Korucular, uzak menzilli son teknoloji dürbün, fotoğraf makinesi, kayıt cihazları, gizli kamera, harekete duyarlı kameralar kullanarak 24 saat etkin denetimler yapacak” dedi.


Avcılardan görevlilere yardımcı olmalarını da isteyen Tayfunlu, “KKTC yaban hayatının korunabilmesi açısından yapılacak ihbarların öneminin çok büyük olduğu bilinmektedir. Yasadışı avcılıkla ilgili her türlü ihbarı “140” ihbar hattına yaparak 24 saat görevde olan Yaban Hayatı Koruma Görevlilerine ulaşılabilir” ifadelerini kullandı.


KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu, I. İnce Av’la birlikte ülkede büyük kitlesel hareketin yaşanacağına dikkat çekerek, avcıların silah emniyetine özen göstermelerini ve çevreyi korumalarını istedi.


Avcılığın asırlardır vazgeçilmez uğraşlardan biri olduğunu belirten Tayfunlu şöyle devam etti:


“Avcılık ülkemizde bize göre bir yaşam biçimidir ve atalarımızdan bizlere kalan bir mirastır. Önemli olan bu mirasın korunması ve bizden sonraki nesillere en güzel şekilde aktarılmasıdır. Avcılık Federasyonu yaban hayatını koruma ve sürdürülebilir avcılık anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Açılacak av sezonunda avcılarımızın öncelikle silah emniyeti konusunda çok dikkatli olmalarını, boş fişekleri ve yenilen yemek sonrası çöpleri toplayarak çevreyi korumalarını, av korucularının yapacağı evrak kontrollerinde gerekli kolaylığı göstermelerini istiyoruz, avcılık camiasına kazasız belasız bir av sezonu diliyorum”.

Bu haber toplam 1745 defa okunmuştur
İnce Av Pazar Günü başlıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans