Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC nin 2012 sağlık hedefleri
07 Ocak 2012 Cumartesi Saat 15:40

KKTC nin 2012 sağlık hedefleri

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, sağlık alanında 2012 yılının öncelikli konusunun, 1974 yılından bu yana ülkenin ihtiyacı olan bir onkoloji hastanesinin kurulması olduğunu açıkladı.

Kaşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin arkasında bulunan alana yapılacak hastanenin temelinin Nisan - Mayıs aylarında atılacağını bildirdi.


Kaşif, Bayrak Haber’de yayınlanan “Özel Sohbetler Programı”na katılarak, hükümetin 2012’deki sağlık politikalarını anlattı.


Kaşif, özellikle yeni kurulacak Onkoloji Hastanesi, organ nakli ve hastanelerdeki refakatçi sorunu ile ilaç konularında açıklamalarda bulundu.


2012 yılının öncelikli konusunun, 1974 yılından bu yana ülkenin ihtiyacı olan bir onkoloji hastanesinin kurulması olduğunu açıklayan Ahmet Kaşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin arkasında bulunan alana yapılacak hastanenin temelinin Nisan - Mayıs aylarında atılacağını bildirdi.


Onkoloji Hastanesi’nin yapımının bir yıl içerisinde tamamlanması için bütçede gerekli payın ayrıldığını anlatan Kaşif, radyoterapi cihazının alındığını da açıkladı.


Organ nakli konusundaki bir soruya karşılık Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, “Ülkemizde organ nakil merkezi yok, ancak organ nakil yasası var ve yürürlükte olan bir yasadır” dedi.


Kadavralardan organ nakli yapılmasıyla ilgili bir çalışma içerisinde olduklarını da açıklayan Ahmet Kaşif, bu arada Türkiye’de uygulanan hava ambulans sisteminin KKTC’de de uygulanması için özel bir şirketle görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “Bir neticeye varmak üzereyiz” dedi.


Hastaların hastanelerde ilaç bulamaması yönündeki soruyu da yanıtlayan Kaşif, bu konuda ciddi bir sıkıntı yaşandığına inanmadığını; doktorların bildirimlerinde olmayan markaları hastalara yazmaları konusunda sorun yaşanabildiğini söyledi.


Hastanelerdeki refakatçiler konusunda da açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Kaşif, hastanelerde özverinin biraz daha fazla olması gerektiğine ve sağlık çalışanlarının güler yüzünün hastaların iyileşmesinde büyük etken olduğuna vurgu yaptı.

Bu haber toplam 12524 defa okunmuştur
KKTC nin 2012 sağlık hedefleri Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans