Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
El-Sen Teknecik santrali eylemi sürüyor
21 Ocak 2012 Cumartesi Saat 13:35

El-Sen Teknecik santrali eylemi sürüyor

El-Sen in özelleştirme yasasına karşı başlattığı eylem devam ediyor.

Perşembe sabahı başlattıkları grevin Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmasına rağmen işbaşı yapmayan El-Sen üyeleri Teknecik Elektrik Santralı yakınında eylemlerini sürdürüyor.


El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, bugün saat 10.30’da eylemdeki personeli toplayarak gelişmeler hakkında bilgi verdi. Kalyoncu burada yaptığı açıklamada, Başbakan İrsen Küçük’ün dün yaptığı açıklamada, KIB-TEK’in ve diğer kurumların özelleştirilebileceğini ifade ettiğini belirterek, “bizim tepkimiz de bunadır. Toplumsal varlıklarımızın ve irademizin elde kalmasını istiyoruz. Bizim tepkimiz sadece çalışanların gelecekleri ile ilgili değil, toplumsal varlıklarımızın korunmasına yöneliktir” dedi.


Bazı yetkililer tarafından ortaya atılan sabotaj iddiaları konusuna da değinen  Kalyoncu, bunun gerçekleri yansıtmadığını, gerek Teknecik santralinin gerekse şebekelerin korunması için sendika olarak gerekli arkadaşları görevlendirdiklerini söyledi.


“Olay farklı bir boyut kazanıyor. Direniş daha büyük bir boyuta gidiyor” diyen Kalyoncu, Başbakan İrsen Küçük’ün “işlerine dönmezlerse yerlerine başkalarını alırız” şeklindeki açıklama yaptığını söyleyip buna karşı “Bu ancak padişahlıkla yönetilen yerlerde olabilir. Böyle bir yasal hakları yoktur. Kurumun disiplin tüzüğü vardır bu tüzüğe göre 30 gün süre işine gitmeyen birinin işine son verilebilir. Birlikte davrandığımız sürece kimse bize dokunamaz. Ya hepimiz kurban olacağız ya bu mücadeleden alnımızın akıyla çıkacağız.” şeklinde konuştu.


Kalyoncu, konuşmasının sonunda diyaloğa açık olduklarını, hiçbir zaman kaçmadıklarını, iki yıldır zaten bunu yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, talepleriyle ilgili görüşmeye ve halkın daha fazla mağdur olmadan bu sorunu çözmeye hazır olduklarını vurguladı.


Kalyoncu, bundan sonraki tutumlarını belirlemek üzere Sendikal Platform, Üreticiler Platformu ve Meclis’te temsil edilen muhalefet partileriyle saat 12.00’de Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda bir toplantı gerçekleştireceklerini de açıkladı.

Bu haber toplam 1957 defa okunmuştur
El-Sen Teknecik santrali eylemi sürüyor Haberi

YORUMLAR
vatandaş
isyan
Tüm kıbrısta elektrik var galiba ama bir serdarlı köyünde 48 saaten beri elektrik yok böyle grevi değil vatandaş hayvanlar bile desteklemez.
23 Ocak 2012 Pazartesi Saat 17:55

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans