Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaçak işci çalıştıranlara kötü haber
26 Ocak 2012 Perşembe Saat 15:57

Kaçak işci çalıştıranlara kötü haber

Bakanlar Kurulu’nda dün onaylanarak Meclis’e sevkedilen Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla, kaçak işçi çalıştıran işverenlere her bir işçi için brüt 5 asgari ücret tutarında para cezası öngörül

63/2006 sayılı Yabancılar Çalışma İzinleri Yasası’nda değişiklik öngören tasarı,  Muhaceret Affı’nın bitimine paralel olarak yasalaşacak.


Tasarının, ülkenin içinde bulunduğu kayıt dışılık sorunuyla mücadele etmek ve var olan cezaları çok daha caydırıcı hale getirmek amacıyla hazırlandığını belirten Ünverdi, “Tasarıyla kaçak işçi çalıştıran işyerlerine ağır yaptırımlar geliyor”  dedi.


Ünverdi, “Bakanlıkça görevlendirilecek  müfettişler  tarafından  çalışma izinsiz  ve iş kurma izinsiz  çalıştığı tespit edilen her yabancı uyruklu  kişi için işverene yasanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak tespitin yapıldığı tarihteki aylık brüt asgari ücretin beş katı  ceza uygulanacak” dedi.


Ünverdi, bakanlık tarafından görevlendirilecek müfettişler tarafından verilen  uyarılara  karşın,  yükümlülüklerini yerine   getirmediği tespit edilen işyerlerine   Çalışma Dairesi’nin  önerisi ve bakanlığın onayıyla 2 aya kadar işyeri  kapatma cezası da verileceğini kaydetti.


Ünverdi, işyeri kapatma cezası verilmesine karşın yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlerin durumunun mahkemeye intikal ettirileceğini de ekledi.

Bu haber toplam 11228 defa okunmuştur
Kaçak işci çalıştıranlara kötü haber Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans