Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum Lider Hristofyas ın başı dertte
28 Ocak 2012 Cumartesi Saat 11:54

Rum Lider Hristofyas ın başı dertte

Mari’de Ölenlerin Aileleri Ve Yaralananlar Rum Yönetmi Başkanı’nın Dokunulmazlığının Kaldırılmasını Ve Cezai Kovuşturma Kapsamına Alınmasını Talep Ediyorlar

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın dokunulmazlığının kaldırılması talebi önümüzdeki hafta Rum Yüksek Mahkemesi’ne sunuluyor. Başvuru; RMMO’nun “Mari”deki (Tatlısu) “Evangelos Florakis Deniz Üssü”nde 11 Temmuz 2011’de meydana gelen patlamada ölen 13 kişinin ailelerini ve yaralananları temsilen Hristos Triandafillidis isimli avukat tarafından yapılacak.


Alithia; “Hristofyas’ı Yüksek Mahkeme’ye Veriyorlar” başlıklı haberinde, patlamada ölenlerin ailelerinin ve yaralananların avukatlığını üstlenen Triandafillidis’in şu anda; Hristofyas’ın dokunulmazlığının kaldırılması için izin talebiyle Yüksek Mahkeme’ye yapılacak başvuruyu hazırladığını yazdı.


Habere göre, Triandafillidis bu gazeteye yaptığı açıklamada; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, “kendi kendine alevlenmesi tehlikesini bertaraf etmek maksadıyla, üste tutulan barutun imhası konusunda ilk ve son söz sahibi olduğuna” işaret etti.


Polis Poliviu başkanlığındaki tek kişilik araştırma kurulunun ve Rum Polisi’nin patlamayla ilgili raporlarını açıklamalarının ardından meseleyi inceleyen Rum Başsavcı Petros Kliridis’in; Hristofyas’ın dokunulmazlığının kaldırılamayacağına hükmettiği hatırlatılan habere göre Triandafillidis; müvekkillerinin Rum Başsavcılığı’na konuyla ilgili mektup gönderdiğini hatırlattı.


Avukat Triandafillidis, müvekkillerinin Rum Başsavcılığı’na gönderdikleri mektupta; ceza kanununun 210’uncu maddesinin hilafında dikkatsizlik, düşüncesizlik ve ihmalden dolayı ölüme sebebiyet verme suçunun, Hristofyas’ın dokunulmazlığının kaldırılmasına yeterli olduğuna işaret ettiklerini anımsattı, “Müvekkillerim Başkan Hristofyas’ın da cezai kovuşturma kapsamına alınmasını talep ediyorlar” dedi.


Triandafillidis, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın, hareket ve kararlarının Rum Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiğini ancak bu vakada, Bakanlar Kurulu’nun hiç toplanmadığını, ölüme sebebiyet veren patlayıcılar konusunda hiçbir bakanlar kurulu kararı olmadığı için Hristofyas’ın dokunulmazlığının kaldırılabileceğini söyledi.


Gazete, Rum Başsavcı Petros Kliridis’in kısa süre önce yaptığı açıklamalarında; Rum Yüksek Mahkemesi’nin kararını merakla beklediğini, kendisine göre ortada, Hristofyas’ın dokunulmazlığını kaldıracak bir suç bulunmadığını söylediğini haberine ekledi.

Bu haber toplam 1529 defa okunmuştur
Rum Lider Hristofyas ın başı dertte Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans