Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayat Güzelyurt esnafına güzel
31 Ocak 2012 Salı Saat 15:02

Hayat Güzelyurt esnafına güzel

Başbakan İrsen Küçük, hükümet olarak Güzelyurt bölgesinde yapılacak yatırımlara öncelik verdiklerini, yapılacak büyük projelerle Güzelyurt’un kalıcılığını ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

Başbakan Küçük, Ulus Ese başkanlığındaki Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği heyetini kabul etti. Kabulde Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda ve Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer de hazır bulundu.

ESE

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Başkanı Ulus Ese, sorunlarını içeren bir dosyayı Başbakan’a vererek, aralık ayında meclise sorunlarını içeren belge gönderdiklerini cevabi yazıda ise konunun başbakan ve maliye bakanına iletildiğini öğrendiklerini; bugün bu konunun takibi için başbakanlığa geldiklerini söyledi.


Güzelyurt esnafı olarak en büyük sorunlarının resen vergi olduğunu belirten Ese, bölge esnafı gerekli parayı kazanıncaya kadar vergiden muaf tutulmasını istediklerini ifade etti.


Güzelyurt çarşısının çalışmadığını ve kan kaybetmeye devam ettiğini kaydeden Ese, nüfus sayımı sonuçlarının da bunu ortaya koyduğunu ifade etti.


Bölgede birçok evin terkedilmiş durumda olduğunu, çingenelerin bile artık Güzelyurt’ta kalmadığını belirten Ese, “Bizim talebimiz bütün bunlar dikkate alınarak Güzelyurt için derhal önlem alınması” dedi.


Güzelyurt gençlerine istihdamın ve iskanın bölgede sağlanması gerektiğini vurgulayan Ese, KKTC’de kırsal kesim arsası dağıtılmayan tek bölgesinin Güzelyurt olduğuna da dikkat çekti.


Ulus Ese, bölgede köklü ve kalıcı bir ekonomik yapı oluşması gerektiğini söyledi.


TC Başbakanı Erdoğan’ın “Güzelyurt verilmez” söyleminin umut kaynağı olduğunu ancak altının doldurulması gerektiğini vurgulayan Ese, göçün tersine çevrilerek Güzelyurt’a doğru dönmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük de, birliğin sorunlarını dinleyerek, Güzelyurt konusundaki düşüncelerini kendilerine aktaracaklarını belirtti.


TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından Güzelyurt’un moral bulduğunu ancak son nüfus sayımında da nüfusu en az artan bölgenin binde 4 ile Güzelyurt olmasının kökeninde geçmişten gelen sıkıntılar bulunduğunu söyledi.


Geçmişte bölgeye az yatırım yapıldığına dikkat çeken Küçük, hükümet olarak Güzelyurt’a has yatırımlara öncelik verdiklerini ve köklü yatırımlar yapacaklarını belirtti.


Lefkoşa-Güzelyurt bölünmüş yolunun bitiminin kendilerine denk gelmesinin sevindirici olduğunu kaydeden Küçük, 2012’de Güzelyurt-Lefke dökme yolunun ihalesine çıkılacağını da ifade etti.


Güzelyurt anayolunun da ışıklandırması yapılacak ilk anayolardan biri olduğunu vurgulayan Küçük, 2014’de Anamur’dan gelecek suyun belli bir bölümünün de tuzlanma olan bölgeye aktarılacağını anlattı.


Küçük, “Bu büyük projelerle Güzelyurt’un kalıcılığını ıortaya koymaya çalışıyoruz...Güzelyurt halkı da bölgesine ve toprağına sahip çıkmalı” dedi.


Bölgede iki büyük turistik tesis yapımı için izin verdiklerine de işaret eden Küçük, YAGA’nın çalışmaları çerçevesinde Güzelyurt’ta bir bölge belirlenerek turizme açılacağını  bunun Gaziveren de olabileceğini anlattı.


Hükümetin yapacağı bu kalıcı yatırımlar ile bölgenin kalkınacağını vurgulayan Küçük, yatırımların 2013’den itibaren başlayacağını ifade etti.


Güzelyurt’a UBP hükümetleri döneminde çok büyük yatırımlar yapıldığını da hatırlatan Küçük, üniversite, derivasyon ve damlama sulamanın bunlardan bazıları olduğunu söyledi.


Küçük, “Bölgeye her türlü yardımı ve katkıyı yapmaya hazırız” dedi.

Bu haber toplam 13224 defa okunmuştur
Hayat Güzelyurt esnafına güzel Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans