Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc de proje destekli hibe dönemi başlıyor
15 Şubat 2011 Salı Saat 01:06

Kktc de proje destekli hibe dönemi başlıyor

Türkiyedeki Kalkınma Ajansları Modeli Kktc de Hayata Geçiyor.

Türkiye'deki kalkınma ajansları modeli KKTC de hayata geçiyor. KKTC'ye sağlanan parasal destekler artık projeler üzerinden gerçekleşecek. Söz konusu projeyi yürütmek için Adana ve Mersin'i kapsayan Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) görevlendirildi.

Son günlerde yapılan parasal yardımların tartışıldığı KKTC ile ilgili hükümetin başlattığı bir çalışma, yavru vatandaki ekonomik kalkınmayı geliştirmeyi amaçlıyor. Kalkınma ajansları aracılığıyla proje merkezli verilecek destekler sayesinde özellikle orta ölçekli işletmelerin kalkınması sağlanarak Kuzey Kıbrıs'ın uzun vadede kendi ayakları üzerine durması hedefleniyor.

Bu konudaki koordinasyon görevi Çukurova Kalkınma Ajansı'na verildi. Türkiye Yardım Heyeti'nin kaynaklarıyla finanse edilecek çalışma kapsamında KKTC'deki kamu kuruluşları, özel sektör ve KOBİ'ler hazırladıkları projeler ile hibe desteği alabilecek. Uygulama ile kamu ve özel sektör yatırımları artırılacak hem de kaynakların proje tabanlı dağıtımı sağlanacak. Devlet Planlama Teşkilatı ve KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre bu adım; kasım ayında Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük'ün imzaladığı KKTC'deki Kısmi Hibe Destek Yardım Projelerinin Desteklenmesine İlişkin İşbirliği Protokolü kapsamında atıldı.

Adana ve Mersin'i kapsayan ve Türkiye'de bölgesel ajansların kurulmasında pilot bölge olarak başlayan Çukurova Kalkınma Ajansı'nın KKTC'de de kalkınma ajansı modelini uygulayacağı belirtildi.

Ajans, KKTC ekonomisini canlandırmak için İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı, Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı ve Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı'nın yanı sıra ekonomik kaynaklara göre de hibe programlarına yer verecek. Ayrıca, özel sektörün üretimini artırıp, teçhizatını modernize etmesine katkı sağlayacak. KOBİ ve imalatçı sektörün gelişimi amacıyla da yeni politikalar üretilecek. KOBİ'ler ve imalatçıların 150 bin TL'ye kadar yapacakları teçhizat, kapasite artırımı, yazılım gibi yatırımların yüzde 50'sini aşmamak kaydıyla hibe verilecek.

Ayrıca kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek temin edilen kaynakları etkin ve yerinde kullanarak yerel potansiyeli hayata geçirilecek. Bölgenin yatırım imkanları iç ve dış yatırımcılara tanıtılacak. Yapılacak araştırmalar ile bölge yatırım planı hazırlanacak ve alanlar belirlenecek.

Diğer taraftan Devlet Planlama Teşkilatı (DTP) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, görevlendirme talebi yazısının yaklaşık bir ay önce Adana'ya gönderildiği ancak ÇKA'dan görevlendirme konusunda henüz onay gelmediği açıklandı. Ajansın onaylamasının ardından yavru vatanda çalışmalara başlanacağı kaydedild

Bu haber toplam 16835 defa okunmuştur
Kktc de proje destekli hibe dönemi başlıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans