Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM nin uzmanları taraflarla ayrı ayrı görüşecek
17 Şubat 2011 Perşembe Saat 14:27

BM nin uzmanları taraflarla ayrı ayrı görüşecek

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM’nin mülkiyetle ilgili uzmanlarının Kıbrıs’ta olduğunu ve özel temsilcilerle ayrı ayrı görüşmeler yapacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı, bugün, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüşmesinden dönüşünde, Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmede, liderler olarak, özel temsilcilerinin yaptıkları iki toplantıda ele aldıkları AB ve Ekonomi konularındaki mutabakatları değerlendirerek teyit ettiklerini söyledi.

Eroğlu, özel temsilcilerin yarın AB ve Mülkiyet konularını ele alacaklarını, önümüzdeki hafta ise Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığıyla ilgili görüşeceklerini belirterek, bir sonraki liderler toplantısında bu konuyu ele alacaklarını kaydetti.

Eroğlu, Kıbrıs konusundaki müzakerelere teknik destek vermek üzere gelecekleri söylenen BM uzmanlarıyla ilgili bir soru üzerine, BM’nin Mülkiyet konusundaki uzmanlarının Kıbrıs’ta olduklarını ve taraflarla ayrı ayrı görüşeceklerini ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin önerisinin bu uzmanların özel temsilcilerle birlikte görüşmeleri olduğunu söyleyen Eroğlu, ancak Rum tarafı bunu reddettiği için BM uzmanlarıyla görüşmelerin taraflarla ayrı ayrı yapılacağını kaydetti.

Eroğlu, başka bir soru üzerine, Cenevre’ye Türk tarafı  olarak pratik bir planla gittiklerini ve bu planın Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varma yönünde atılmış bir adım olarak değerlendirildiğini ve bunu Rumların da bildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’nin bu ay içerisinde hazırlayacağı raporun Rumları “rencide etmemesi” için Rum tarafının gerek Kıbrıs’ta gerekse New York’ta bazı girişimler içinde olduklarını dile getirdi.

Eroğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın da New York’a gideceğini; bu girişimlerle, hazırlanacak raporun Rum tarafını rencide edici olmamasını sağlamanın amaçlandığını belirtti.

TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu’nun ziyaretinin de bu konularla ilgili olup olmadığının sorulması üzerineyse, Müsteşarın bugün geleceğini ancak kendisiyle yarın görüşeceğini aktaran Eroğlu, “Bizim gündemimizde daha ziyade bu görüşmeler var. Cenevre zirvesinden bugüne meydana gelen gelişmeleri değerlendireceğiz” dedi.

Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur
BM nin uzmanları taraflarla ayrı ayrı görüşecek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans