Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GAÜ de panel
02 Nisan 2011 Cumartesi Saat 15:59

GAÜ de panel

Girne Amerikan Üniversitesinde İbadet Mekanlarıkonulu panel yapıldı.

Girne Amerikan Üniversitesi’ndeİbadet Mekanları" konulu panel düzenlendi.

GAÜ’den verilen bilgiye göre GAÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü'nün organize ettiği panelde Doç. Dr. Üstün Alsaç ve Dr. Hossein Sadri, Hıristiyanlıkta ve İslam'da ibadet mekanlarının mimari özellikleri ve tarihi gelişimlerini tartıştılar.

GAÜ Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç Dr. Balkız Öztemir'in açılış konuşmasıyla başlayan panelde ilk sunumu Dr. Hossein Sadri, “kiliselerin Hristiyanlık dininin gelişimiyle paralel formlarının ve mimarilerinin dönüşümü” konusuna değindi.

Sıradan evlerin Hıristiyanlığın ilk yıllarında ibadet mekanları olarak kullanıldıklarını ifade eden Sadri, dini yapı geliştikçe, özellikle de Konstantin sonrasında imparator iktidarıyla birleştikçe ibadet mekanlarının da büyüdüklerini, kentte algılanabilir bir cepheyle görünüş sahibi olduklarını ve özellikle de Ortaçağ döneminde insan ölçeğinin çok daha üstüne ulaştığının altını çizdi.

Kiliseleri örnek göstererek mimarlık tarihi araştırmalarında mimarlıktaki gelişmeleri incelemeye ve ek olarak dönemin sosyo-kültürel, politik ve felsefi gelişmelerinin de takip edilmesi gerektiğini söyleyen Sadri, bu disiplinler arası çalışma sayesinde önemli sonuçlar elde edilebilirliğini vurguladı.

Panelin ikinci konuşmacısı olan Doç. Dr. Üstün Alsaç cami mimarisinin öğeleri, tarihi ve coğrafi gelişimi ve cami formlarının sembolik anlamları üzerinde sunumunu gerçekleştirdi. İslam dininde camilerin mimarisinin farklı kültürlerde farklı mimari özellikler kazandıklarının altını çizen Alsaç, mimarinin kültürel boyutuna ve farklı kültürlerdeki devamlılığına dikkat çekti.

Bu haber toplam 14352 defa okunmuştur
GAÜ de panel Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans