Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne Gökdelenine Tepkiler devam ediyor
02 Nisan 2011 Cumartesi Saat 16:18

Girne Gökdelenine Tepkiler devam ediyor

Çok katlı bina yapımına imkân tanıyan emirname değişikliğine tepkiler sürüyor.

Çok katlı bina yapımına imkân tanıyan emirname değişikliğine tepkiler sürüyor.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) emirname değişikliğini protesto amacıyla bugün Girne’de; “Girne için el ele”  yürüyüşü gerçekleştirdi.
Bazı siyasi parti, sendika, çevre ve diğer sivil toplum örgütlerinin de katılarak destek verdiği eylem, saat 11:00’de Baldöken Mezarlığı Oto Parkı’ndan yürüyüşle başladı.

Ziya Rızkı ve Mete Adanır Caddeleri’nde gerçekleşen ve çok katlı binanın yapılacağı Ziya Rızkı Caddesi üzerinde bulunan arsa önünde yapılan konuşma ve okunan basın bildirisiyle sona eren yürüyüşte eylemciler “kişiye göre emirname değil ülkesel fiziki planı yap”, “Girne’nin ağzı dili olsa da gonuşsa”, “referandum yap”, “beton değil yeşil Girne” ve “başınız göğe erecek” şeklinde pankartlar taşıyarak Girne’ye yapılacak “gökdelenleri” protesto ettiler.

Eyleme TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, CTP-BG Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa, TDP Miletvekili Hüseyin Angolemli, CTPBG Milletvekili Salih İzbul, KTAMS, KAMU-SEN, DEV-İŞ, GÜÇ-SEN, Tabibler Birliği, Yeşil Barış Hareketi ve Ziya Rızkı Vakfı’nın başkan ve temsilcileri ile TDP kadın ve gençlik örgütleri katıldı.

Eylemde TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, KTAMS Genel Sekreteri İbrahim Gencal, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ve Tabibler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Şengül Yücel birer konuşma yaptı, TDP Girne İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Çeler de hazırlanan basın bildirisini okudu.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı yaptığı konuşmada, Paris’i simgeleyen Eyfel Kulesi ile Venedik’i temsil eden gondol gibi Girne’nin de kendine has beyaz evlerin görüntüsü ve siluetiyle tipik bir Akdeniz kenti olduğunu ifade ederek, bu kimliğin bozulmasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

“Arkasında halk desteği olmayan hükümet siyasi ve antidemokratik bir kararla Kıbrıs Türk halkı, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin görüş ve onayını almadan, meslek örgütlerinin hemen hemen tümünün karşı çıktığı, Girne’nin kimliğini bozacak bir ‘gökdelen’ uygulamasıyla karşı karşıyayız” diyen Çakıcı, şu saatten sonra Girne’ye “gökdelen” istemediklerini ifade etti.

Lefkoşa’da düzenlenen iki büyük eylemde hükümetin ortaya koyduğu politikaların siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımlarıyla protesto edildiğini; arkasında halk desteği olmadığını ileri sürdüğü hükümetin “faşizan uygulama ve yaklaşımlarını ‘ben yaparım oldu’ mantığıyla sürdürmeye devam ettiğini” iddia eden Çakıcı, “hükümetin gökdelen ısrarın arkasında şaibe bıraktığını” savundu.

Hükümeti, aldığı kararları geri almaya çağıran Mehmet Çakıcı, dikey büyümenin yeri Lefkoşa ve Gazimağusa’da surlar içi olmadığı gibi Girne merkezinin de olamayacağını belirtti.

“Gökdelenin, Girne’nin kimliği, mimari ve kültürel yapısını yok edeceğini, katledeceğini biliyoruz dolayısıyla pek çok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri olarak buna karşı tavır sergiliyoruz” diyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, Girnelilerin kenti koruma yönünde daha çok mücadele vermesi gerektiğini kaydetti.

Çakıcı konuşmasına, eyleme destek veren sendikal platformda yer alan tüm sivil toplum ve çevre örgütlerine teşekkürlerini sundu.

AYGIN

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ise bugün Girne’de birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütünün kent halkına destek olmak için yollara döküldüğünü belirterek, verilen desteğe kent halkı adına teşekkür etti.
Girnelilerin böyle bir yapılanmayı; “plan, program ve alt yapı yasaları olmaması ve katılımcılık sağlanmadan gündeme gelmesi” nedeniyle endişeyle karşıladığını dile getiren Aygın, kentsel imar planlarının yapılması için hükümete çağrı yaptı.

GENCAL

KTAMS Genel Sekreteri İbrahim Gencal da sendikal platform adına yaptığı konuşmada, sendikal platformun emirname değişikliklerinde yapılan değişiklik soncu Girne merkezine yapılmak istenen çok katlı bina konusunda bugün TDP’nin Girne’de düzenlediği eyleme sendikal platform olarak destek verdiklerini belirterek, platformun, çalışanların demokratik haklarının kazanılması ve ülke sorunları yanında çevresel konularda mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Gencal konuşmasında Lefkoşa’da yapılan geniş katılımlı 2 mitingden sonra hükümetin duyarsızlığa devam ederek; “görme, duyma ve konuşma”yı sürdürdüğünü ileri sürerek,  platformun diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte sürdürmekte olduğu işbirliğini çevre konularında da sürdüreceğini kaydetti.

SAHİR

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir de yaptığı konuşmada, örgütün, çevreyle ilgi sorunlara karşı yapılan bu tür eylemelerin tümünde var olmaya devam edeceğini belirterek, ülke tarihi ve doğal kültürel güzelliklerinin yağmalanmasına müsaade vermeyeceklerini ifade etti.
“İliği sömürülmeye çalışılmakta ve son damlasına gidilmektedir” diyen Doğan Sahir,  Kıbrıs Türkü’nü var eden niteliklerin bir bir yok edilmeye çalışıldığını savundu.

Sahir, kendilerine 2 yıl önce ülkesel fiziki planların yapılacağını söyleyen yöneticilerin, bunu hala hayata geçirmediğini, 22 yıl önce yapılması gereken bu planların; “en az 10-15 yıl daha yapılamaz hale gelmesi uğraşı verdikleri sırıtmaktadır” diyerek, “gökdelen” gibi bir girişimin bundan böyle ülkeyi fiziki plan yapılamaz hale getireceği görüşünü ortaya koydu.

YÜCEL

Tabipler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Şengül Yücel ise birliğin Girne’ye yapılmak istenen çok katlı bina yapımına karşı olduğunu belirterek, bu çerçevede TDP’nin düzenlediği “Girne için el ele” eylemine destek verdiklerini ifade etti.

“Siyasetçiler; ülkemizi, devletimizi, halkımızı çevremizi korumalıdır, kendi sorun çıkarmamalıdır” diyen Şengül Yücel, ülke genelini ilgilendiren böylesi önemli konularda tüm sivil toplum örgütleri ve halkın birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 14580 defa okunmuştur
Girne Gökdelenine Tepkiler devam ediyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans