Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğanın açıklamalarına tepki
04 Şubat 2011 Cuma Saat 14:52

Erdoğanın açıklamalarına tepki

Türkiye’deki bazı basın organlarında çıkan ”KKTC’deki en düşük memur maaşının 10 bin TL“ olduğunu da içeren açıklamalarına KTOEÖS, GÜÇ-SEN ve TIP-İŞ ile YKP’den tepki geldi.

KTOEÖS, GÜÇ-SEN ve Tıp-İş yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Erdoğan’ı sağduyuya çağırdılar.

KKTC’deki en düşük memurun maaşının 10 bin TL değil, bin 540 TL olduğuna dikkat çeken sendikalar, “Olmadı Sayın Erdoğan! Tarihi boyunca yokluk ve acı çekmiş, çile doldurmuş ama onurlu duruşundan taviz vermemiş bir toplum olan bizlere yaptığınız hakaretleri kabul etmiyoruz. Belli ki yanlış kaynaktan aldığınız bilgilerle bize saldırıyorsunuz. Daha geçen günlerde Başbakan İrsen Küçük’ten maaşının 7,5 – 8 bin olduğunu öğrenmiş olduğunuz halde “memurları bile 10 bin lira alır” cümlesini nasıl kuruyorsunuz” denildi.

Mısır halkının mitinglerine kulak vermesi için Hüsnü Mübarek’e çağrı yaparken Kıbrıs Türk halkının mitinglerine katılanlara yönelik kullandığı ifade için Erdoğan’ı eleştiren sendikalar şöyle devam ettiler:

“Bizim Kıbrıs’ta şehidiniz var diyorsunuz da bizim şehidimiz yok mu bu topraklarda? Şehit vermek toprağı almaksa Kore’de de şehidiniz var orayı da alsanıza? Kıbrıs stratejik öneme sahiptir diyorsunuz ama bu topraklarda yaşayanların da stratejik olduğunu unutuyorsunuz. Hele hele “sen kimsin” diye bu topluma soruyorsun. Bizim kim olduğumuzu bildiğinizi sanıyorduk, yanılmışız. Ama siz de kim olduğunuzu yakında öğreneceksiniz. Bu asabi çıkışınızla iki kardeş halkı birbirine düşman eden sizlersiniz. O nedenle sizi sağduyuya çağırıyoruz.”

Erdoğan’ın neden 13’üncü maaş alındığını sorduğunu da belirten Sendikalar, 13’üncü maaşın Kıbrıs Cumhuriyeti’nden gelen bir hak olduğuna dikkat çekerek, “Nasıl ki ayni Cumhuriyetin Kuruluş Anlaşmalarından doğan buraya müdahale hakkınızı kullanarak bugünkü durumu sağladınız. Ayni anlaşmalara uygun bir hakkımız olan 13. maaş sorgulamanız bir çifte standarttır. Kuruluş anlaşmasının istediğiniz maddesini kullanıp istediğiniz maddesini reddedemezsiniz” dediler.

Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur
Erdoğanın açıklamalarına tepki Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans