Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu Borçları Ödenmeye Başlanıyor
22 Ekim 2019 Salı Saat 10:00

Kamu Borçları Ödenmeye Başlanıyor

Maliye Bakanlığı ile Kooperatif Merkez Bankası arasında kamu borçlarının ödenmesine ilişkin protokol imzalandı. İmza törenine, Başbakan Ersin Tatar, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay, Kooperatif Merk

Maliye Bakanlığı ile Kooperatif Merkez Bankası arasında kamu borçlarının ödenmesine ilişkin protokol imzalandı.

İmza törenine, Başbakan Ersin Tatar, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay, Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Şerife Kanan, Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Genel Müdürü Kemal Ataman, Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana ve Başbakanlık ile Maliye Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Protokolle, devlet kefaleti ile kamu kurum ve kuruluşlarına kullandırılan kredilerin, faizler dahil bakiyelerinin tahsil edilmesi amaçlanıyor.

Bu çerçevede Maliye Bakanlığı, Telekomünikasyon Dairesi’nin 2 milyar 843 milyon 709 bin 350 TL; 1997-1998 Dönemi Kimyevi Gübre borcu olan 13 milyon 153 bin 65TL ve Toprak Ürünleri Kurumu’nun 151 milyon 195 bin 959 dolar ile Cypfruvex LTD’nin 1 milyon 261 bin 415 dolarlık borcuna karşılık her ay Kooperatif Merkez Bankasına 20 milyon TL ödeme yapacak.

Protokol imza töreninde konuşan Başbakan Ersin Tatar, protokolle piyasalara önemli bir mesaj verildiğini kaydetti.

Tatar, “Amaç devletin bankaya olan borçlarına yönelik ödemelerin sürekliliğini ve KKTC’deki mali piyasanın rahatlatılmasını, faizlerin düşürülmesi sağlamak” dedi.

Düşen faizle birlikte ekonomik hareketliliğin artacağını ifade eden Tatar, faizlerin düşürülüp vatandaşa yansıtılması konusunda KKTC Merkez Bankası’na da denetleme görevi düştüğünü kaydetti.

Başbakan Tatar, “geçen yıl hükümeti devraldığımızda milyar TL borç vardı. yaptığımız çalışmalarla bu bütçe açığını çok daha iyi noktaya çekmeye çalışıyoruz. Olağanüstü birtakım çalışmalar var. Günün sonunda şu bir gerçektir ki bütçe açıkları sürekli büyürse, sürekli olarak borçlanmaya yol açar. Bu borçlar da ileride ülkenin önüne büyük bir sıkıntı yaratır. Büyüyen borçlarla ekonominin çarklarının dönmesi mümkün değildir” dedi.

Borcun ödenmeye başlanmasıyla devletin borç stoğunun azalmaya başlayacağını, piyasaya sıcak para akışının sağlanacağını belirten Başbakan Tatar, mali piyasaların rahatlamasını ise kredi faizlerinin düşüşünün takip edeceğini söyledi.

Bu haber toplam 145413 defa okunmuştur
Kamu Borçları Ödenmeye Başlanıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans