Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Meclis toplantısı sona erdi
07 Şubat 2011 Pazartesi Saat 16:59

Eroğlu, Meclis toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi’nde Kıbrıs konusuyla ilgili olarak, bugün “güzel, olgun ve anlamlı” bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Müzakereleri sürdüren biri olarak meclisteki partiler bana destek v

Yaşanan iç gelişmeler sonrası yükselen tansiyonun düşürülmesi konusundaki düşüncelerini de Meclise aktardığını açıklayan Eroğlu, bu sıkıntının giderilmesini şart olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Cumhuriyet Meclisi’ne Cenevre Zirvesi ve müzakere süreciyle ilgili bilgi verdiği toplantı saat 14.00’te tamamlandı.

Eroğlu toplantıda müzakere süreci yanında son zamanlarda yaşanan iç gelişmeler konusundaki endişelerini ve düşüncelerini de dile getirdiğini belirterek, gerginliğin düşürülmesinin şart olduğuna dikkat çekti.

Saat 10.30’da basına kapalı olarak başlayan görüşmede 1 saati aşkın süreyle Cumhurbaşkanı Eroğlu Meclis Genel Kuruluna bilgi verdi. Ardından UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük ile parti başkanlarına 10’ar dakikalık söz hakkı verildi. Birleşimin son bölümünde ise Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, milletvekillerinden gelen soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu Meclis’ten ayrılırken basına yaptığı açıklamada, toplantıda Cenevre görüşmeleri ve Cenevre’ye gitmeden önce “Yönetim ve Güç Paylaşımı” konusunda ortaya koydukları önerilerle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

KALICI VE YAŞAYABİLİR BİR ANLAŞMA ARZU VE ÜMİDİ

Kendisinden sonra konuşan parti başkanları yanında soru soran milletvekillerini yanıtladığını anlatan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu “Güzel, anlamlı ve olgun bir toplantı oldu; öncelikle bunu ifade etmek isterim. Herhangi bir tartışmaya vesile vermeyecek şekilde olgun bir toplantı oldu. Bütün arkadaşların arzusu ve ümidi Kıbrıs konusunda kalıcı ve yaşayabilir bir anlaşmaya varılması yönündedir” dedi.

GÜVENLERİNİN DEVAM ETTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu “Müzakere süreci konusunda Meclis’ten güvenle ayrılıyor musunuz?” şeklindeki bir soruya karşılık şu yanıtı verdi.

“Evet, güvenle ayrılıyorum. Bütün siyası partiler ortaya koyduğum görüşlerle ilgili düşüncelerini ortaya koydular. Tabii ki müzakerelere devam edeceğiz. Bazı kelimeler üzerinde bazı değişik görüşler olsa da çok fazla görüş ayrılığı yok. Genelde müzakereleri sürdüren biri olarak bana destek verdiler diyebilirim, güvenlerini devam ettiğini söyleyebilirim.”

İÇ MESELELER... TOPLUMSAL UZLAŞI SAĞLAMA ZAMANI...

Cumhurbaşkanı Eroğlu, miting sonrası yaşanan gelişmeler ve yükselen tansiyonun düşürülmesiyle ilgili bazı düşünceleri bulunduğunu, bunları da Meclis Genel Kurulu’nda aktardığını açıkladı.

“Bir toplumsal uzlaşı sağlamanın zamanı gelmiştir.  Bu tartışmaların hem görüşme masasında bizim elimizi zayıflatacağı, halkımız arasında cepheleşmeler yaratacağı gibi Türkiye ile ilgili ilişkilerimize sıkıntı yaratacağı ve zarar vereceği düşüncesi içerisinde, tansiyonu düşürücü bazı tedbirler ortaya konulması gerektiğini dile getirdim”  diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, dün bu amaçla parti başkanlarıyla görüşme yaptığını, yarın da bazı kurum ve kuruluşları görüşme için davet etmeyi düşündüğünü söyledi.

TANSİYONUN YÜKSEKLİĞİ YARALAR AÇABİLİR... SIKINTININ GİDERİLMESİ ŞART

Toplumsal tansiyonun yüksek devam etmesinin Kıbrıs Türkünün kendi içinde bazı sorunlar yaratacağı gibi, bazı yaralar açabileceği endişesini dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu sıkıntının giderilmesinin şart olduğuna dikkat çekti.

Özellikle Türkiye ile olan ilişkilerin zedelenmesine müsaade etmeyecek şekilde, bazı sözlerden ve sloganlardan da vazgeçilmesi gerekmekte olduğuna değinen Eroğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Görüyorsunuz, belli bir kısmın ve kişilerin açtığı pankartlar iki ülke arasındaki ilişkileri nerelere kadar getirmiş ve tansiyonu yükseltmiştir. O nedenle bundan sonra, sendikacı arkadaşların da eylem yaparken aralarına alacakları kişileri ve sendikaları iyice değerlendirmesi, bazı sloganlarla tansiyonu yükseltip iki ülke arasını açacak eylemlere vesile olmaması gerekir diye düşünüyorum. Arkadaşlarla bu düşüncelerimi de paylaştım.”

Bu haber toplam 1550 defa okunmuştur
Eroğlu, Meclis toplantısı sona erdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans