Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazimağusa Belediyesinden tarihi eser bakımı
08 Şubat 2011 Salı Saat 18:54

Gazimağusa Belediyesinden tarihi eser bakımı

Gazimağusa Belediyesi (GMB), kent genelindeki tarihi mirasın korunması ve geliştirilmesi için eski eserlerle ilgili görev üstleniyor. Belediye, kentin bazı noktalarında Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile ortak çalışma yürütüyor. Belediye,

Mağusa Suriçi’nde Çifte Mazgallar’daki tarihi yerlerin sonradan yapılan betonarme eklentilerini temizleyen ve bu noktadaki tarihi mirası özgün şekline kavuşturan belediye ekipleri, son olarak Canbulat Müzesi üzerindeki sur duvarlarının yıkılan bir noktasının tamirini yapıyor.

Canbulat Müzesi üzerindeki tarihi surların bir yerinde meydana gelen ciddi çöküntünün tamiri için araç-gereç, malzeme ve personel temin eden belediye, tarihi surların çöken duvarının yeniden örülmesi ve güçlendirilmesi için çalışıyor.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi görevlileriyle birlikte yürütülen çalışmalarda sur duvarı eski özgün haline getiriliyor

GMB Başkanı Oktay Kayalp, eski eserlerin belediyenin yetki alanı dışında kaldığı için yapabileceklerinin çok sınırlı olduğunu, buna rağmen tarihi eserlerin korunması için devletin yetkili mercileriyle işbirliği yaptıklarını söyledi.

Kayalp, tarihi değerlere sahip çıkılması için sürekli olarak hassasiyet yaratma çabasında olduklarını, belediyenin tarihi eserlere gerekli olan temizliği yapmaya devam ettiğini belirtti.

Tarihi yerlerinin korunması ve geliştirilmesinin tarihi kent Mağusa’nın turizm potansiyelini artırdığını ifade eden Kayalp,  bu konuda görev üstlenmeye devam edeceklerini kaydetti.

Bu haber toplam 16973 defa okunmuştur
Gazimağusa Belediyesinden tarihi eser bakımı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans