Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAÜ Fone Film Festivalinde Ödül Heyecanı
06 Mayıs 2013 Pazartesi Saat 14:00

DAÜ Fone Film Festivalinde Ödül Heyecanı

DAÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından düzenlenen Fone Film Festivalinde ödül kazanan kısa filmler belli oldu.

Mobil Demokrasi birincilik ödülü Yurttaş Solucan'a

Cep telefonları ve tablet bilgisayarlar gibi dijital teknolojiler kullanılarak çekilen kısa filmlerin yarıştığı festivalin Mobil Demokrasi temalı uluslararası yarışma kategorisinde birinciliği Citizen Worm (Yurttaş Solucan) filmiyle Arman Arian, ikinciliği Rape (Tecavüz) filmiyle Saman Hajighasem, Enver Güralp Güney ve Ali Sherafat, üçüncülüğü ise Quick Response Love (Çabuk Yanıtlı Aşk) filmiyle Sholeh Zahraei ve Kamil Saldun kazandı. Başkanlığını ünlü Kıbrıslı Türk Yönetmen Derviş Zaim'in yaptığı ve moda tasarımcısı Abdullah Öztoprak, film yapımcısı ve öğretim üyesi Andreas Treske, öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Abisel ile öğretim üyesi Doç. Dr. Mashoed Bailie'den oluşan Mobil Demokrasi jürisi, dereceye giren üç filmin yanında üç filmin yapımcısını da mansiyonla ödüllendirdi. Eternal Deprivation (Sonsuz Yoksunluk) filmiyle Enver Güralp Enver Güralp Güney, Ali Sherafat ve Saman Hajikhasem; Children in Syria (Suriye'nin Çocukları) filmiyle Hussein Alrajab; ve Honey, I am Home (Tatlım, ben geldim) filmiyle Nahida Tannaous mansiyona lâyık görüldü.

Ödül töreninde birincilik ödülünü jüri başkanı Derviş Zaim, ikincilik ödülünü DAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Uyguroğlu, üçüncülük ödülünü de jüri üyesi Adbullah Öztoprak takdim etti.

Kısa Kes birincilik ödülü Gözleri Açık Ölmek'e

Lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen "Kısa Kes" film yarışmasındaysa birincilik Open Eyes to Die (Gözleri Açık Ölmek) filmiyle Çilem Nalbant'ın oldu. Yarışmada ikinciliği Asosyal filmiyle Arınç Arısoy, üçüncülüğü ise Yaprakta Bir Su Tanesi filmiyle Suna Kıllı kazandı. Kısa Kes kategorisinde yarışan kısa filmleri, film yönetmeni Evren Maner, fotoğraf sanatçısı Kerim Belet ve görsel-işitsel tasarımcı Şebnem Elings Aydeniz'den oluşan jüri değerlendirdi.

Ödül töreninde birincilik ödülünü jüri başkanı Evren Maner, ikincilik ödülünü Festival komitesi başkanı Yrd. Doç.Dr. Pembe Behçetoğluları ve üçüncülük ödülünü de DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan takdim etti.

Para ödülleri de verildi

Türkiye Halk Bankası ve British Council'in sponsorluğunda gerçekleşen festivalin uluslararası yarışma kategorisinde, Kuzey Kıbrıs, Türkiye, İran, Suriye, Ukrayna,Kuzey İrlanda, Filistin, ABD, Nijerya ve Almanya'dan toplam 28 film yarıştı. Yarışmada, birinci seçilen filme 2.500 TL, ikinci seçilen filme 1.500 TL, üçüncü seçilen filme ise 1.000 TL ödül verildi. 10 filmin yarıştığı Liselerarası Kısa Kes Film Yarışması'nın birincilik ödülüyse 1.500 TL idi. Yarışmada ikinci seçilen filme 1.000 TL, üçüncü seçilen filme ise 500 TL verildi.

DAÜ İletişim Fakültesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen festival, Nurşen Bakır tarafından verilen olan Deneysel Sinema atölye çalışması ile sona erdi.

Bu haber toplam 15632 defa okunmuştur
DAÜ Fone Film Festivalinde Ödül Heyecanı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans