Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc savurganlık içerisinde!
08 Şubat 2011 Salı Saat 21:11

Kktc savurganlık içerisinde!

Türkiye Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, KKTCde düzenlenen mitingde Türkiye aleyhine pankart taşınmasının ve sözler söylenmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Bu olayların bütün KKTC halkına mal edilemeyeceğini de vurgulayan Çağlayan,

Çağlayan, KKTC için, “Milli gelir ve asgari ücret Türkiye’den fazla. KKTC vatandaşlarının yarısından fazlası devlet memuru. Ekonomisi ile bağdaşmayan savurganlık içerisinde” ifadelerini de kullandı.

Çağlayan, Ankara’da Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) ile sabah kahvaltısında bir araya gelerek, KKTC ile ilgili son tartışmalar dahil bir çok konuda açıklamalar yaptı.

Çağlayan, KKTC'deki miting için, ''Taşınan pankartları görseniz, sözleri duysanız hiçbiriniz Başbakanın açıklamasından daha azını yapmazdınız'' diyerek, Başbakan Erdoğan'ın pozisyonunda kim olursa olsun aynı tepkiyi göstereceğini, çünkü gerçekten KKTC'nin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu ve ne anlam taşıdığını anlatmaya gerek olmadığını söyledi.

KKTC için verilen mücadelelerin her zaman belli olduğunu kaydeden Çağlayan, ''Ne Türkiye ne de bizim hükümetimiz böyle bir şeyi kesinlikle hak etmiyor. KKTC'deki bir Türk vatandaşının elinde Güney Kıbrıs Rum kesiminin bayrağını taşımasını kimse bana izah edemez, kimse buna haklı bir gerekçe gösteremez'' diye konuştu.

Çağlayan, KKTC'de kişi başına düşen milli gelir ve asgari ücretin Türkiye'den çok fazla olduğunu, KKTC vatandaşlarının yarısından fazlasının da devlet memuru olduğunu iddia etti.

Çağlayan, bugün KKTC'nin “kendi ekonomisi ile bağdaşmayacak kadar ciddi bir savurganlık içinde olduğunu” da söyledi ve “buna kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını” ifade etti.

Bakan Çağlayan, ''Sayın Başbakana ben de sonuna kadar katılıyorum, eksik bile söylemiştir, yapılan şeyleri kabul etmek mümkün değildir'' dedi.

Çağlayan, Kıbrıs'ta binlerce insanın şehit olduğunu, kendisinin de harekat sırasında 5 arkadaşı ile birlikte askerlik şubesine giderek savaşa gitmek için başvurduğunu, ancak yaşı tutmadığı için kabul edilmediğini anlatarak, bunun için nedeni ne olursa olsun o mitingdeki tutumu kabul etmelerinin mümkün
olmadığını söyledi.

Kendilerinden önce KKTC yetkililerinin buna tepki vermesi gerektiğini dile getiren Çağlayan, Türkiye'yi aşağılayan ifadeleri içeren dosyayı gördüğünü, hassasiyet göstermesi gereken bir taraf varsa bunun KKTC değil Türkiye olduğunu kaydetti.

Çağlayan, bu mitingde yapılanları bütün KKTC halkına mal etmenin yanlış olacağını söyleyerek, bunu yapan grupların Türkiye'nin varlığından rahatsız olan kişilerden oluştuğunu ekledi.

Bu haber toplam 14720 defa okunmuştur
Kktc savurganlık içerisinde! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans