Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ban, Liderlerle tekrar görüşeceğiz
09 Şubat 2011 Çarşamba Saat 13:29

Ban, Liderlerle tekrar görüşeceğiz

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cenevre zirvesinden memnun. Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İsviçre, Almanya, İngiltere ve Etiyopyadan sonra New York’a dönerek temaslarını değerlendirdi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile üçlü görüşme yaptığını anımsatan Genel Sekreter Ban, görüşmeye ilişkin olarak, ''Liderler bazı anlaşmazlık noktalarını hallettiler, ama daha çok çalışma gerekli'' diye konuştu.

Genel Sekreter, ''Cenevre'deki üçlü görüşmede taraflar arasında bugüne dek sağlanan ilerlemeden tatmin olup olmadığını ve görüşmenin ardından kesin tarih vermemekle birlikte Mart ayında liderlerle New York'ta yeniden görüşüp görüşmeyeceğini'' sorması üzerine, ''İki lider özlü meselelerde tam olarak anlaşma sağlayınca tatmin olacağım, ama tabii öncelikle liderlerin aralarındaki meseleleri müzakere yoluyla çözme yönünde gösterdikleri taahhüt konusunda kendilerini çok takdir ediyorum'' dedi.

Cenevre'deki müzakerelerin görüş alışverişi açısından çok daha verimli, çok daha canlı geçtiğini ve kendisinin de şahsen yorumlarda bulunarak sürece katıldığını ifade eden Ban, şöyle konuştu:
''İki lider arasındaki bu olumlu bir atmosferi gerçekten takdir ettim. Yakında liderlerle bir başka görüşme turuna devam edeceğim. Kıbrıs Özel danışmanım Alexander Downer, adada görüşmelerin durumunu değerlendirmeye devam ederken üçlü görüşmenin zamanlaması, gündemi ve yerinin detaylarına karar verilecek. Ben bu arada iki liderin, aralarındaki farklılıkları aşmaları ve konular üzerinde olabildiğince fazla yakınsama sağlayabilmeleri için ikili görüşmelerine devam etmesini istiyorum.''

Bu haber toplam 1686 defa okunmuştur
Ban, Liderlerle tekrar görüşeceğiz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans