Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyet meclisi toplantısı sona erdi
10 Şubat 2011 Perşembe Saat 15:16

Cumhuriyet meclisi toplantısı sona erdi

Meclis Genel Kurulu toplantısının gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen, yaptığı mitingle ilgili konuşmasında, dikensiz gül bahçesi beklemenin gerçekçi olmadığını söyledi.

Gökmen, ÖRP’nin katılmadığı mitingde yaşanan provokasyonda dile getirilen görüşlerin yeni olmadığını, o görüşlerin daha önce de yazılıp, çizildiğini söyleyerek, mitingin sonuçlarını artıya dönüştürmeye çalışmak gerektiğini belirtti.

Ortalığı yatıştırma ve gerilen uçları yakınlaştırmak gerektiğini kaydeden Gökmen, Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı “konuşmama” kararının yerinde olduğunu söyledi.

Gökmen, Kıbrıs Türkü’nün 1974 öncesinde adada verdiği mücadelenin destansı bir mücadele olduğuna kaydetti.

Herkesin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Gökmen, Kıbrıs Türkü’nün provokasyonlara karşı dikkatli olmasını istedi. Gökmen, özellikle basının çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

ASLANBABA

UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba da, konuşmasının başında, yaşanan gerginliklerle ilgili bir gazetede Türkiyeli bir bakanın “hamamböceği” olarak nitelenmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Aslanbaba, CTP ve TDP Gençlik Kolları’nın Trodos’ta düzenlenen bir eylemde “işgal sona erene kadar el ele” pankartı açılmasına müsaade ettiğini ileri sürerek bunu eleştirdi.

Mitingde açılan pankartların da üzücü olduğunu kaydeden Aslanbaba, Trodos’taki eylemde ifade edilenlerin de kabul edilemez olduğunu belirtti.

Aslanbaba, Rum’un oyununa gelmemeye ve Anavatan Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine önem vermek gerektiğini söyledi.

KALYONCU

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu ise, yaptığı konuşmada, provokasyon olacak diye insanların hak arayamaz duruma getirilmeye çalışıldığını savundu.

Kalyoncu, 28 Ocak mitingindeki bazı pankartların kabul edilmesinin mümkün olmadığını ancak daha büyük olaylar yaşanmaması için olaya kişisel müdahale yapmadıklarını söyledi.

Ömer Kalyoncu, protokole atılan imzaya kimsenin sahip çıkmadığını ve tepkilerin Türkiye’ye yönlendirilmesine neden olduğunu ileri sürdü.

Trodos’taki eyleme de değinen Kalyoncu, “özel eğitimden geçen BRT Müdürü ve Güneş Gazetesi Başyazarının bir psikolojik savaş yaptığını ve gençlerin etkinlik düzenlediği meydanda olmayan bir pankartı olayla ilişkilendirerek kasıtlı haberler yaptırdığını” savundu.

Kalyoncu, gelinen durumun hiç de iç açıcı olmadığını belirterek, ne 28 Ocak mitinginde açılan pankartların, ne de demeçlerin iyiye alamet olduğunu söyledi. Kalyoncu, “Sanki Kıbrıs’taki halk kışkırtılmaya çalışılıyor” dedi.

Yalan ve adaletsizliğin güvensizliği artırdığını ve ortalığı karıştırdığını söyleyen Kalyoncu, CTP’de yalan olmadığını ifade etti.

ASLANBABA-KALYONCU TARTIŞMASI

Yeniden söz alan Ejder Aslanbaba, Trodos’daki eylem sırasında dile getirildiği ileri sürülen sloganlar için Anayasa’nın siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili maddesinin hayata geçirilmesini istedi.

Bunun üzerine yeniden kürsüye çıkan Ömer Kalyoncu, Ejder Aslanbaba’nın kim olduğunu ve nereden nereye geldiğini herkesin iyi bildiğini belirterek, dikkate almayacağını ve yanıtlamayacağını ancak hiçbir gücün CTP’yi kapatmasının mümkün olmadığını ifade etti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, tarımla ilgili gündem dışı konuşmasının başında, pankart tartışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkinin çarpık olduğunu ve sorunların bu çarpık ilişkiden kaynaklandığını savunan Angolemli, hükümetin Türkiye ile ilişkileri normal devlet ilişkisine dönüştürmesi gerektiğini söyledi.

Angolemli, şehirleşmenin tarım alanlarına zarar verdiğini bu nedenle tarım master planı hazırlanmasının şart olduğunu dile getirdi.

Üreticiyle diyalog içinde olup, sorun ve taleplerini öğrenmek gerektiğini kaydeden Angolemli, eylem hazırlığında olan hayvancıların da desteklenmesi ve moral desteğin sağlanması gerektiğini belirtti.

TÖRE

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre ise, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, hükümetin hayvancıya gereken önemi verdiğini ancak ödemelerin bazı sıkıntılardan dolayı aksadığını söyledi.

Planlamanın önemine inandıklarını ve bu yönde gereken özeni göstermeye çalıştıklarını kaydeden Töre, uzun yıllardır meydana gelen doğal afetlerle ilgili olarak toplam 5 milyonluk yapılmayan ödemeler bulunduğuna dikkat çekti.

Töre, tarım alanlarının başka amaçlarla kullanılmasının doğru olmadığını söyledi.

Hayvancılarla diyaloğun hiç kopmadığını ve sürekli görüştüklerini kaydeden Töre, hayvancılara  destek ve teşviklerin sürdüğünü belirtti. Töre, temel politikalarının küçük üreticileri korumak olduğunu kaydetti.

Zorlu Töre, “başarısız bakan” suçlamasını kabul etmesinin mümkün olmadığını belirterek, sürekli köyleri gezdiğini ve iddia edilenin aksine hiçbir eleştiriye maruz kalmadığını söyledi.

Töre, Toprak Ürünleri Kurumu’nun da iyi yönetildiğini ve batırıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını kaydetti.

Tüketicilerin Güney Kıbrıs’tan süt ve süt ürünlerini almasını engellemek için fon uygulanmasına dönük çalışma başlattıklarını belirten Töre, yapılan anlaşmaların “teslimiyet” olarak nitelenmesini kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre’nin konuşmasının ardından Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmasını tamamladı.

Genel Kurul’un bir sonraki birleşimi, Pazartesi günü gerçekleşecek.

Bu haber toplam 1915 defa okunmuştur
Cumhuriyet meclisi toplantısı sona erdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans