Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EMITT 2011 Fuarı sona erdi
13 Şubat 2011 Pazar Saat 19:17

EMITT 2011 Fuarı sona erdi

15’incisi bu gerçekleştirilen dünyanın önde gelen turizm fuarlarından Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) kapandı.

4 bin turizm profesyonelinin bir araya geldiği fuarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de tarihi Büyük Han konseptindeki standla yer aldı.

Renkli görüntülerin oluştuğu fuarda ülkeler tarihi ve doğal güzellikleri yanı sıra ulusal danslarını ve yemeklerini de tanıtma fırsatı buldu.

Türkiye’de 2011 yılının KKTC yılı olması nedeniyle fuarın yapıldığı TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nin girişine “2011 Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Yılı” yazılı büyük bez afiş asılırken, bina içinde KKTC standı güzergahının zeminine aynı yazıları içeren ayak izleri konuldu.

Fuarda KKTC standı  ilgi gören stantlardan biri oldu. Stantta Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı yetkililerin yanı sıra Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Rehberler Birliği, Restorancılar Birliği, tur operatörleri ve bazı oteller tanıtımlar gerçekleştirdi.

Turizm sektörü temsilcileri KKTC’ye ilgiden hayli memnun kaldı. Temaslarda önemli ölçüde bağlantıların kurulduğu ve rezervasyonların alındığı kaydedildi.

Diğer yandan EMITT Fuarı’nda KKTC sağlık turizmi Türkiye’deki fuarlarda ilk kez yer aldı. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi işbirliğinde KKTC sağlık turizmi broşürü bastırılarak sağlık turizmiyle ilgili ilk temeller de atılmış oldu.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst de, 2011’in Türkiye’de KKTC yılı olması nedeniyle özel davetli olarak katıldığı fuarın açılış töreninde bir de konuşma yaptı.

Fuar çerçevesinde bakan Dürüst bazı temaslarda da bulundu. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu’nun da hazır bulunduğu temaslarda olumlu sonuçlar alındığı kaydedildi.

Dürüst, temasları çerçevesinde Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay la da bir araya geldi. İki bakan, Türkiye’de 2011 yılının KKTC yılı ilan edilmesiyle ilgili programlama çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Tur operatörleriyle de toplantılar gerçekleştiren Bakan Dürüst, yaptığı değerlendirmede, 2011’in Türkiye’de KKTC yılı ilan edilmesiyle birlikte ortaya konan çalışma programlarının başarıya ulaşmasıyla bir milyon turist hedefinin hayal olmadığını vurguladı. Dürüst, bu yılki çalışmaların esas meyvesinin 2013’de alınacağını kaydetti

60 ülkeden katılımcının yer aldığı dünyanın 6’ıncı büyük fuarında KKTC olarak bulunmanın önemine işaret eden Dürüst, fuardan olumlu neticeler almayı beklediklerini, ilk sinyallerin 2011 yılının turizm açısından iyi geçeceği yönünde olduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 11199 defa okunmuştur
EMITT 2011 Fuarı sona erdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans