Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayvancılar perşembe günü eylem yapıyor
14 Şubat 2011 Pazartesi Saat 21:46

Hayvancılar perşembe günü eylem yapıyor

Hayvan Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği, 10 Şubat’ta yapmayı planladıkları ancak erteledikleri araçlı eylemi, talepleri yerine getirilmediği takdirde 17 Şubat Perşembe günü yapacaklarını açıkladı.

Birlik, arpaya yapılan 9 kuruşluk zammın geri alınması ve satış fiyatının 45 kuruştan eski satış fiyatı 36 kuruşa çekilmesini; çiğ süte kilo başı 10 kuruşluk prim ödenmesi önerisinin hayata geçirilmesini; Ocak-Haziran 2011 dönemi için küçük baş hayvan başına açıklanan 5 TL destek priminin 10 TL’ye çıkarılmasını ve çiğ süt için kotanın 2 bin 500 litre’den 2 bin litreye indirilmesini talep ediyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, düzenlediği basın toplantısında, Birliğin 10 Şubat günü yapmayı planladığı araçlı eylemini, Başbakan İrsen Küçük’ün hayvancılının sorunlarına çözüm bulacağı inancı ile 14 Şubat’a kadar ertelediğine işaret etti ve “Gördük ki karşımızda doğru anlayışta olmayan bir zihniyet, bizi oyalayan bir zihniyet var” dedi.

Hükümetten hayvancıların taleplerine yönelik “net bir  cevap gelmediğini” kaydeden Naimoğluları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile hayvancıların anlaştığı yönündeki söylemlerin ise gerçek dışı olduğunu söyledi.

Sekiz ay zarfında konsantre yeme ve arpaya gelen yüzde 50 zamın ardından dün arpaya yapılan yüzde 25 TL’lik zammın bardağı taşıran son damla olduğunu savunan Naimoğluları, “Hayvancı yeni zamla birlikte arpa alamayacak duruma geldi” dedi.

Mustafa Naimoğluları, taleplerinin tamamının yerine getirilmediği takdirde 17 Şubat Perşembe günü araçlı eylem gerçekleştireceklerini, eylem günü saat 10:00’da Gönyeli ve Hamitköy çemberlerinde toplanacaklarını ve Meclis önünde bir araya geleceklerini daha sonra Tarım ve Doğal Kaynaklar Balkanlığına hareket edeceklerini ve talepleri yerine getirilinceye kadar bina önünde konaklayacaklarını bildirdi.

Bakanlar Kurulunun geçen hafta onayladığı hayvancılara yönelik toplam 5 milyon TL’lik destek primlerinin bir kısmının hayvanları olmayana gittiğini ileri süren Naimoğluları, “Veteriner Dairesi kayıtları tamamen yanlıştır, 3-5 yıl önce hayvancılık yapan insanlara para çıkmıştır” iddiasında bulundu.

Hükümet ile eylem gününe kadar herhangi bir teması ret edeceklerini, konuşmayacaklarını kaydeden Naimoğluları, “Hiçbir konuda, hiçbir şekilde iyi niyet görmedik” dedi.

Bu haber toplam 1852 defa okunmuştur
Hayvancılar perşembe günü eylem yapıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans