Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soyer e Ankara ya kafa tutan adam kitabı
16 Şubat 2011 Çarşamba Saat 16:57

Soyer e Ankara ya kafa tutan adam kitabı

Gazeteci -Yazar Sami Özuslu, bugün, Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP - BG) Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer’i ziyaret ederek, Ahmet Mithat Berberoğlu’nun yaşamından bir kesiti anlatan “Ankara’ya Kafa Tutan Adam” adlı ki

Özuslu ziyarette yaptığı konuşmada, Soyer’e kitabı CTP Genel Başkanı olması dolayısıyla takdim etmek istediğini belirtti.

Özuslu, CTP Kurucu Başkanı Ahmet Mithat Berberoğlu’yla ilgili yaptığı çalışma hakkında Soyer’e bilgi vererek, kitabın uzun soluklu bir çalışma sonucu ortaya çıktığını kaydetti.

Berberoğlu’nun 2002 yılında Sim Radyo’da canlı yayına geldiğini ve onunla yaptığı mülakatı,  Berberoğlu’nun 1975 - 1976 yıllarındaki köşe yazılarıyla genişleterek kitap haline getirdiğini anlatan Özuslu, Berberoğlu’nun o dönemki sosyal, siyasal dokuyu çok güzel anlatan yazıları bulunduğunu, bunların kalıcılaşması gereken eserler olduğuna inanarak çalışmasına başladığını kaydetti.

Berberoğlu’nun şahsına ve temsil ettiği kitleye yönelik açılmış 3 dava olduğunu, bu davaların tutanaklarının da eline geçtiğini söyleyen Özuslu, bu konuda bir sorumluluk hissederek bu çalışmayı yapmak istediğini belirtti.

Berberoğlu’nun 1950 yıllardan itibaren Kıbrıs Türk siyasi yaşamında çeşitli görevler üstlenmiş bir isim olduğunu kaydeden Sami Özuslu, Berberoğlu’nun siyasi anlamda çok nazik, beyefendi görüntüsünün altında çok tutarlı, ilkeli sert bir mizacı olduğunu anlattı.

Kitapla, bugün yaşanan bazı gelişmelerin aydınlığa çıkacağına inanç belirten Özuslu, kitabın geçmişi, bilenlere bir daha hatırlatması, bilmeyenlere öğretmesi temennisinde bulundu.

SOYER

CTP - BG Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer de, Ahmet Mithat Berberoğlu’nun topluma kazandırılması sürecine katkıda bulunduğu için Özuslu’ya teşekkür etti.

Yaşanan günler açısından toplumun siyasi tarihiyle yüzleşmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Soyer, bugün yaşanan bütün gerçeklerin temelinde bu tarihin yattığını söyledi.

Annan Planı tartışmalarında tarihin bir bölümüyle yüzleşildiğini, bu yüzleşmeyle Kıbrıs Türk halkının “müthiş” bir demokratik sinerji yarattığını kaydetti.

Yaşanan “ekonomik sıkıntılar görünümlü” hadisenin, Kıbrıs Türk halkının toplumsal varoluşunda karşı karşıya kaldığı bütün sıkıntıların yansıması olduğu görüşünü ifade eden Soyer, bu yüzden sorunlara çözüm bulmak için çaba harcarken, sorunların nedenleriyle yüzleşmek gerektiğini belirtti.

Kitabın bu günlere denk gelmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Soyer, kitabı okuduğunu ve Özuslu’nun çok güzel bir çalışma yaptığını ifade etti.

Okuyucuların özellikle Berberoğlu’na açılan davaların tutanağını okuması tavsiyesinde bulunan Ferdi Sabit Soyer, Berberoğlu’nun federal çözümü savunan bir siyasi lider olduğunu anlattı.

Berberoğlu’nun prensiplerin, ilkelerin, demokrasinin insanı olduğunu vurgulayan Soyer, kitabı herkesin iyice okuması gerektiğini söyledi. Soyer, araştırmacıların eski başbakanlardan Mustafa Çağatay’ı da iyice araştırması gerektiğini belirtti.

“KIBRIS TÜRK HALKI YAŞAMADI, YAŞATTIRDI”

CTP - BG Genel Başkanı Soyer bu arada, bugün TC Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın gazetelerdeki bir demecini okuduğuna dikkat çekerek, Bağış’ın Kıbrıs Türk halkı için “yemedik yedirdik” sözüne atıfta bulunarak şöyle konuştu:

“Türkiye’nin bugüne kadar bizim için yaptığı desteklere ve katkılara teşekkür ederim. Ama biz de yaşamadık. Bugüne kadar milli dava adı altında yaşamadık. Kıbrıs Türk halkı yaşamadı ama yaşattırdı. ‘Yemedik yedirdik’ ibaresi kalbime mıh gibi girdi. Kıbrıs Türk halkı yaşamadı, göçmen oldu, esir oldu, çile çekti, evlatlarını kaybetti ve demokrasinin her türlü nimetinden yoksun, Berberoğlu gibi çok büyük değerlerini, acılar içinde kaybetti. Bunu bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor ve ağızdan çıkan sözlerin bundan sonra çok dikkatli seçilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Bu haber toplam 1919 defa okunmuştur
Soyer e Ankara ya kafa tutan adam kitabı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans