Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayi odası Gıda ithalatçıları İhracat yapın
17 Şubat 2011 Perşembe Saat 19:34

Sanayi odası Gıda ithalatçıları İhracat yapın

KKTC’de gıda üretimi yapan birçok işletmenin zorluklara rağmen AB normlarına uygun üretim yaptığını belirterek, Gıda İthalatçıları Birliği’ne “ithalat yerine ihracat yapın ve Gıda İhracatçıları Birliği oluşturun” diye ça

“Bazı tüccar çevrelerin basında çıkan açıklamalarının hayretle karşılandığı” belirtilerek, “Dünyanın hiçbir yerinde, kendi ülkesinde ithalatın artması için bu kadar mücadele veren ve birlik oluşturan toplum yoktur” ifadelerine yer verildi.

“KKTC’de ithalat ve tüketim ekonomisini yaratan bu kişileri, KKTC ekonomisini tüketmek için gösterdikleri  bu insanüstü çabadan vazgeçmeye çağırıyoruz” denilen açıklamada, “Yıllardır ‘Alışveriş Güneye kayacak’ edebiyatı yapılarak, kendi ceplerini doldurmak için sistematik bir şekilde hükümet ile halk üzerinde anlamsız bir korku yaratılarak yerli üretimin gelişmesinin ve korunmasının önüne geçilmek istendi” görüşlerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uygulanan fon ve gümrük vergilerinin öğrenci ve turistleri kaçırdığını ileri sürmek, oldukça komiktir. Gerçeğe baktığımızda ortalama toplamı yüzde 10 olan gümrük vergisi ve fonların, pahalılık yarattığının iddia edilmesi doğru değildir. Yerli üretimi olmayan ithal ürünlerde Güney Kıbrıs’a göre yüzde 100-200 daha pahalı olmamız, KKTC’li tüccarın fahiş kar alışkanlığından vazgeçmemesinden kaynaklanmaktadır.

Yerli üretimi olan ürünlerin fiyatları, kuzeydeki muadili ithal ürünlere ve  güneye göre daha uygundur. Bu da göstermektedir ki ithal malın muadili yerli ürün var ise yerli üretimin fahiş fiyatların ve dolayısıyla pahalılığın önüne geçmektedir. Dolayısıyla yerli üretim ucuzluk yaratarak piyasada fiyat istikrarı sağlamaktadır.”

Bu haber toplam 11594 defa okunmuştur
Sanayi odası Gıda ithalatçıları İhracat yapın Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans