Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atun, Paket Türkiye nin değil Kktc nin paketidir
18 Şubat 2011 Cuma Saat 19:00

Atun, Paket Türkiye nin değil Kktc nin paketidir

Sunat Atun, İstanbul’da Bloomberg Televizyonun canlı yayınına katılarak soruları yanıtladı.

Atun, KKTC ekonomisi ile ilgili çeşitli bilgiler verdiği programda, ülkenin gayrı safi milli hasılasının büyük bir kısmını eğitim ve turizm oluşturduğunu, özellikle ilgi turizmi konusunda büyük potansiyel bulunduğunu vurgularken son dönemlerde Ortadoğu ülkelerinde yaşanan karışıklıklar sonrasında KKTC’nin bir cazibe merkezi haline gelebileceğini belirtti.

Ülkeye yatırımcıları her zaman davet ettiklerine vurgu yapan Atun, bu konuda yatırımcılara sağlanan çeşitli teşvikleri de anlattı.

Direkt uçuşlara imkan verip limanların açılması adına Avrupa Birliği’nin geçmiş dönemde sözleri bulunduğunu anımsatan Sunat Atun, özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Avrupa Birliği’ne girmesinden sonra bu sözün yerine getirilmemesinde büyük etki yarattığını belirtti.

Bakan Atun, tarım sektörünün ülke gelirlerinin yüzde 10’una tekabül ettiğini vurgularken özellikle patates ve hellim gibi yerel unsurlar içeren ürünlerin birçok ülkeye ihraç edilebildiğini söyledi.

Atun, tarım sektöründeki en büyük sorunun su olduğunu, bu sorunun da çok yakın bir zamanda Türkiye’nin ortaya koyduğu proje ile son bulacağını kaydetti.

“İHRACATTA ARTIŞ”

Mensubu olduğu Ulusal Birlik Partisi Hükümeti’nin göreve geldikten sonra ülkeden yapılan ihracatta yüzde 43’lük bir artış yaşandığına işaret eden Atun, bu ihracatın Türkiye ayağında da geçmiş dönemlere oranla yüzde 140’lara varan bir büyüme sağlandığını sözlerine ekledi.

“PAKET KKTC’NİN”

Programda ekonomik önlemler paketi ile ilgili soruları da yanıtlayan Sunat Atun, şöyle konuştu:

“Bizim Türkiye ile 3-4 yılda bir imzaladığımız protokoller var. Son olarak da 2009 yılında imzalanmıştır. Bu protokol hem krediler hem de hibeleri kapsamaktadır. Unutulmamalıdır ki KKTC’nin ekonomisinin ve mali yapısının rasyonelleşmesi her şeyden önce bizim ihtiyacımızdır.

Dolayısıyla ortaya konan paket Türkiye tarafından empoze edilen bir paket değil iki ülke heyetlerinin yaklaşık 6 ay boyunca 100’ü aşkın bürokratın emeği ile çalışarak ortaya konan bir pakettir.

Hatta bazı kritik noktalarına da 3-4 defa ben başkanlık ettim. Bu paketin varlığı ve dolayısıyla içerisindeki doneler bizim ihtiyaçlarımız ile şekillenmiş ve ortaya çıkmıştır. Yani paket KKTC’nin paketidir.”

Bu haber toplam 13486 defa okunmuştur
Atun, Paket Türkiye nin değil Kktc nin paketidir Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans