Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc ye acil müdahale sistemi
21 Şubat 2011 Pazartesi Saat 16:24

Kktc ye acil müdahale sistemi

Türkiye’de KKTC’de dahil olmak üzere 20 bölgede “Petrol Kaynaklı Deniz Kirliliğinin Önlenmesi Amacıyla Acil Müdahale Merkezleri” kurulacak.

Türkiye’de Marmara Ereğlisi'nde kurulacak merkezin ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak, ikinci merkez ise Antalya'da gerçekleştirilecek. 420 konteyner bu istasyonlara yerleştirilecek ve söz konusu merkezlere toplam 70 milyon TL harcama yapılacak.

AA’da yer alan habere göre Türkiye Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gemi Kaynaklı Deniz Kirliliğinin Kontrolüne Yönelik Deniz Kirliliği Denetçisi Eğitim Programı” Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki Limak Atlantis Otel'de başladı.

Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Aydın Yıldırım, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bulunduğu konum itibariyle yoğun deniz trafiğiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Türkiye denizlerinin, yüksek verimliliği, ekonomik değeri, ekolojik ve biyolojik yapısı ile MARPOL sözleşmesinde ''hassas alanlar'' olarak nitelendirildiğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

''İstanbul ve Çanakkale Boğazı'ndan yılda 50 bin gemi geçiş yapmış olup, bu trafiğin beşte birlik bölümü, tehlikeli kargo ve petrol ürünleri taşıyan gemilerdir. Son yıllarda İstanbul Boğazı'ndan geçen gemi sayısı ve boyutlarındaki artış, özellikle petrol ve tehlikeli yükteki artışlar, kirletilme oranını her geçen gün artırmakta, deniz ve çevre açısından ciddi tehdit oluşturmaktadır. Gemilerden kaynaklanan deniz kirliliği, kazasal ve operasyonel kirlilik olarak sınıflandırılmaktadır. Gemilerin seyir sırasında ürettikleri yağlı atıklar, pis sular, çöpler, sera gazı emisyonları ve partikül maddeler, deniz ve hava kirliliği oluşturdukları gibi, oluşabilecek kaza sonucu taşınan yükün veya yakıtın denize dağılmasıyla da büyük kirlilikler meydana getirilebilmektedir.''

Yıldırım, İstanbul Boğazı'nda 2007-2010 yılları arasında 1960 geminin denetlendiğini ve bunlara toplam 44 milyon 74 bin 525 TL idari ceza verildiğini belirtti.

DENİZ ÇEVRE DAİRE BAŞKANI ÖMER TIKTIK

Türkiye Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Çevre Daire Başkanı Ömer Tıktık da, deniz kirliliğinin önlenmesinin hem ülke, hem de denizler açısından önem arz ettiğini belirtti. Gemi denetimlerinin uzmanlar tarafından yapıldığını anlatan Tıktık, kirliliğinin önlenmesinin daha bilinçli yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Çevre ve Orman Bakanlığının Yetki Devri Genelgesi'nin yürürlüğe girmesiyle gemilerden denize illegal deşarj işlemlerinde azalma olduğunu anlatan Tıktık, şöyle konuştu:

''Yük ve petrol tankerlerini artık uydudan izliyoruz. Özellikle petrol tankerleri ve büyük gemiler denetleniyor. KKTC'de dahil olmak üzere Türkiye'de 20 bölgede Petrol Kaynaklı Deniz Kirliliği'nin Önlenmesi Amacıyla Acil Müdahale Merkezleri kurulacak. Marmara Ereğlisi'nde kurulacak merkezin ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. İkinci merkez ise Antalya'da gerçekleştirilecek. 420 konteyner bu istasyonlara yerleştirilecek. Bu merkezlere toplam 70 milyon TL harcama yapılacak.''

Eğitim programının ilk bölümü 25 Şubatta sona erecek. İkinci program ise 150 görevli ve üst düzey katılımcı ile 14-18 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Bu haber toplam 13578 defa okunmuştur
Kktc ye acil müdahale sistemi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans