Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlkokul öğrencilerini sınıflarından attılar
25 Eylül 2012 Salı Saat 11:19

İlkokul öğrencilerini sınıflarından attılar

Öğrenci sayısı artan Güzelyurt Meslek Lisesi’nin sınıf ihtiyacı karşılanacak diye, miniklerin okuluna tecavüz edildi, eşyalar avluya atıldı, itirazları dinleyen olmadı

Güzelyurt bölgesinde yeni açılan 4 yaş grubu okul öncesi eğitim merkezi için hazırlanan binanın üst katı, atölye ve sınıf ihtiyacı olduğu gerekçesiyle Güzelyurt Meslek Lisesi’ne tahsis edildi.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla gerçekleştirilen bu tahsis nedeniyle, 4 yaş grubu okuluna ait idari bölüm, resim ve oyun odası meslek lisesinin kullanımına verilmiş oldu.


Dün sabahın erken saatlerinde 4 yaş grubuna ait okulun üst katına ayrı bir kapı açarak, meslek lisesine sınıf ve atölye yapılması için girişimde bulunuldu.


Bu durumda 4 yaş grubuna ait tüm eşyalar okulun avlusuna atıldı.


Güzelyurt Meslek Lisesi Müdür Adanan Eraslan, geçen yıl 250 olan öğrenci sayısının bu yıl 270’e yükseldiğini belirterek sınıf ve atölye ihtiyaçları olduğunu bakanlığa bildirdiklerini söyledi.
Eraslan, bakanlığın da kendilerine yeni bir bina vermeyeceğini, okul öncesi binasının üst katını kullanabilecekleri talimatı verdiğini belirtti.
Güzelyurt’ta yeni açılacak olan 4 yaş grubu okul öncesi eğitim merkezi sorumlusu Semra Fidanlı ise kendilerine ait binanın meslek lisesine verilmesine karşı olduklarını söyledi.
Fidanlı, okula 60 öğrencinin kayıt yaptırdığını belirterek okulda resim ve oyun odası eksikliğinin eğitimde olumsuz gelişmelere neden olacağını vurguladı.


Sınıf sorununun yanı sıra aralarında yaş farkı olan iki grup öğrencinin aynı alanda eğitim görmesinin de sakıncalar doğuracağına işaret eden Fidanlı, soruna çözüm bulunmasını istedi.


4 yaş grubuna çocuğunu yazdıran Fatma Baysal isimli bir veli de, bu duruma karşı olduklarını belirterek imza kampanyası başlattıklarını belirtti.Meslek öğrencileri dışarıda


Güzelyurt Meslek Lisesi’nin sınıf ve atölye ihtiyacından dolayı okulda süren inşaat çalışmaları eğitimi de engelledi.
Okulda yeterli derece düzenleme yapılmadığından meslek lisesi öğrencilerinin okul avlusunda veya dışarıda boş gezdiği gözlemlendi.


Eraslan: İhtiyaç vardı


Güzelyurt Meslek Lisesi Müdürü Adnan Eraslan, geçen yıl 250 olan öğrenci sayısının bu yıl 270’e yükseldiğini söyledi.
Okulların birleştirilmesiyle oluşan meslek lisesinin, sürekli büyüdüğünü ve yeni bölümlerinin açıldığını belirten Eraslan, okulun yeni atölye ve sınıfa ihtiyaç duyduğunu belirtti.


Eraslan, tarım bölümünün sınıf ve atölye ihtiyacı olduğunu ifade ederek meslek lisesinin karşısındaki eski tarım lisesinin geçen yıl ana okul olarak geçici bir şekilde kullanımının sağlandığını söyledi.
Bu yıl göreve geldiğinde okulla ilgili eksiklikleri tespit ettiğini ve milli eğitim eski bakanı Kemal Dürüst ile görüştüğünü anlatan Eraslan, okulun sınıf ve atölye ihtiyacı konusunda hem fikir kalındığını anlattı.


Eraslan, milli eğitim yeni bakanı Mutlu Atasayan ile görüşerek, meslek lisesi için yeni bir bina yapılmayacağı için, 4 yaş grubu için hazırlanan okul binasının üst kattaki odalarının kendilerine tahsis edildiğini belirtti.


Fidanlı: Resim ve oyun odamız gitti


Güzelyurt’ta yeni açılacak olan 4 yaş grubu okul öncesi eğitim merkezi sorumlusu Semra Fidanlı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl bölgede eksikliği bulunan 4 yaş anaokulu açma kararı aldığını söyledi. Fidanlı, okulda dört öğretmen, bir öğretmen odası, 5 sınıf ve bir hizmet odası bulunduğunu belirtti.


Fidanlı, okula 60 öğrencinin kayıt yaptırdığını belirterek okul binasının üst katının Güzelyurt Meslek Lisesi’nin kullanımına verilmesini eleştirdi.


Okulun üst katında idari bölüm, resim ve oyun odasının bulunduğunu belirten Fidanlı, okul öncesi eğitimde bu iki bölümün önemli olduğuna değindi.


Fidanlı, okulda resim ve oyun odasının eksikliğinin eğitime de yansıyacağını belirtti.


Ana okul binası içerisinde meslek lisesi öğrencilerinin bulunmasının ise farklı bir tartışma konusu olduğuna işaret eden Fidanlı, büyük yaştaki gençlerle ve çocukların aynı ortamda ders görmesinin sakıncaları olabileceğini belirtti.
Fidanlı, meslek lisesi öğrencileri ile 4 yaş grubunun karşı karşıya gelmemesi için önemler alınsa dahi, sorunun çözümlenmeyeceğini söyledi.


Fidanlı, yetkililerin konuya hassasiyetle yaklaşmasını, önlem istediklerini belirtti.


Baysal: Veliler olarak karşıyız


4 yaş grubuna kızını yazdıran Fatma Baysal isimli veli de, eksikliği hissedilen okulun kendilerini sevindirdiğini söyledi.
Baysal, 4 yaş grubu için ayrılan okulun zaten küçük olduğunu bir bölümünün ise, meslek lisesine tahsis edilmesinin doğru bulmadığını belirtti.


“Eğitimden biraz anlayan her insan, bu iki yaş grubunun bir arada eğitim almasının anlamsız olduğunu görür” diyen Baysal, iki okulun parmaklıklarla ayrılmasının soruna çözüm olmadığını ifade etti.


Baysal, 4 yaşındaki çocukların büyük yaştaki öğrencilerle eğitim görmesinin büyük sorunları beraberinde getireceğini belirterek veliler ve bölge halkı olarak imza kampanyası başlattıklarını söyledi.


Okulun geç açıldığını ifade eden Baysal, gerekli tepkiyi göstereceklerini ve okulun 4 yaş grubuna geri verilmesini istediklerini belirtti.


Elcil: İşgal durumu yaşandı


Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, Güzelyurt’taki 4 yaş grubu okulu binasının bazı bölümlerinin, Güzelyurt Meslek Lisesi’ne verildiğini söyledi.


Meslek lisesinde öğrencileri yerleştirecek sınıf olmadığı için ana okul binasının üst katının duvarından iki sınıflık yer alındığını ifade eden Elcil, şu an işgal durumunun yaşandığını belirtti.


Elcil, anaokula ait sınıflardaki eşyaların ise okul avlusuna atıldığını ifade ederek Milli Eğitim Bakanlığı’nı “plansızlıkla” suçladı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın zamanında tedbir almadığını ifade eden Elcil, başka okulun derslikleri işgal edilerek, derslerinin engellendiğini söyledi.


Elcil, konuyla ilgili bakanlık düzeyinde görüşme başlatılacağını belirtti.

Bu haber toplam 14764 defa okunmuştur
İlkokul öğrencilerini sınıflarından attılar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans