Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Havaalanın da hayal felç oldu
24 Şubat 2011 Perşembe Saat 13:03

Ercan Havaalanın da hayal felç oldu

Ercan Havaalanı çevresinde meydana gelen hortum nedeniyle, yeni inşa edilen Sivil Havacılık Dairesi’ne bağlı uçuş kontrol kulesi devre dışı kaldı, alınan önlemlerin ardından kule normal çalışma seyrine döndü.

Kulenin camları hortum sonucu kırıldı, alanda uçak iniş ve kalkış hizmetleri bir süreliğine durduruldu.

Hortum, kulenin ve terminalin camlarının kırılmasına yol açarken, kulede bulunan bir görevlinin cam kırıkları nedeniyle yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Kontrol kulesinin devre dışı kalması sonucu uçak iniş ve kalkış hizmetleri de bir süreliğine durduruldu.

OKTAY

Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay, KKTC’de yağışlı hava kütlesinin etkili olduğunu söyledi.

Oktay, Lefkoşa’da saat 16.15 ile 16.22 arasında metrekareye 16 kilogram yağış düştüğünü ve yağmurun yanı sıra dolu da yağdığını belirtti.

Oktay, TAK’a açıklamasında, gün boyunca metrekareye Akdeniz köyünde 3 kg, Alevkaya’da 1 kg, Alsancak’ta 3kg, Boğaz’da 6 kg, Çayırova’da 21 kg, Gemikonağı’nda 6 kg, İskele’de 6 kg, Kalkanlı’da 3 kg, Vadili’de 19 kg, Yenierenköy’de 4 kg yağış düştüğünü, Mehmetçik’te de dolu yağdığını belirtti.

Oktay, Ercan Havaalanı’nda 16.43’te başlayan fırtına ve hortumun saat 16.47’ye kadar yaklaşık 4 dakika devam ettiğini söyledi. Oktay, ilk tespitlerine göre fırtınanın hızının saatte 200 kilometre olduğunu belirtti.

Özellikle Ercan, Lefkoşa, Boğaz ve Hamitköy ile Mehmetçik’te dolu yağışı gözlendi.

Lefkoşa - Boğaz anayolu üzerinde yaklaşık 12 santimetrelik dolu birikintisi oluştu.

SANAYİ BÖLGESİ’NDE YOĞUN YAĞIŞ

Öte yandan Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde, Işıl Reklam’ın bulunduğu bölge ile Sanayi Bölgesi ile Altınbaş Petrol arasında kalan yolda büyük su birikintileri oluştu. Bazı yerlerde araçların su birikintilerinin ortasında kaldığı gözlemlenirken, bazı işyerleri de sulardan dolayı maddi hasar gördü. Sular içinde kalan araçların kurtarılması için ekipler çalışma yapıyor.

Yağışların 28 Şubat Pazartesi’ne kadar sürmesi bekleniyor.

LTB: “SEL BASKINI YAŞANMADI”

Öte yandan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), geçtiğimiz yıl yaşanan sel baskınları sonrasında aynı sıkıntının yaşanmaması amacıyla felaket yaşanan bölgelerde yürüttüğü kapsamlı ıslah projeleri sonucunda bugün Lefkoşa’da yaşanan aşırı yağmurlar sonrasında herhangi bir sel baskını yaşanmadığını belirtti.

LTB’den yapılan açıklamaya göre, bugün ülkeyi etkisi altına alan şiddetli yağışlar sonrasında özellikle Taşkınköy ve Göçmenköy bölgelerinde herhangi bir su taşkını riski olmazken, bu bölgelerde vatandaşı rahatsız edecek düzeylerde sıkıntıların da genel anlamda görülmediği kaydedildi.

Yağışın şiddetine bağlı olarak belli bölgelerde oluşan su birikintilerinin de drenaj hatlarının devreye girmesi ile kısa sürede boşaltıldığına işaret edilen açıklamada, LTB’nin 2 milyon TL’yi bulan projesi olan ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi istikametinden Göçmenköy’e doğru ilerleyen derenin kapasitesinin arttırılması ve beton kanallarla çevrelenmeye başlanması çalışmaları ile yağışların ardından ilgili bölgelerde herhangi bir sel riski oluşmadığı vurgulandı.

BULUTOĞLULARI: “SANAYİ BÖLGESİ BİZE DEVREDİLMEDİ, AYNI SORUNLAR YİNE OLDU”

Konu ile ilgili açıklama yapan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, geçtiğimiz yılki sel felaketinden ders alan ve buna bağlı olarak gerekli düzenlemeleri hayata geçiren LTB’nin, bugün yağan yağmurlar sonrasında ne kadar önemli bir çalışma yaptığının bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Bulutoğluları, halen kontrollerine verilmeyen Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde, maalesef ayni sıkıntıların yaşandığını, kontrollerine verilmemesine rağmen, ilgili sıkıntıların çözümü için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

Bulutoğluları, Lefkoşa Sanayi Bölgesi’ndeki sorunla birlikte o bölgeden taşan suların Taşkınköy’e ulaştığını, ancak o sorunun da çözümü için LTB ekiplerinin hızlı bir şekilde bölgeye ulaşarak, çalıştığını belirtti.

Bu haber toplam 1615 defa okunmuştur
Ercan Havaalanın da hayal felç oldu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans