Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duty Free İhalesi araştırması red edildi
24 Şubat 2011 Perşembe Saat 13:15

Duty Free İhalesi araştırması red edildi

UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı döneminde, Ercan’daki duty free ihalesinde usulsüzlük yapıp yapmadığıyla ilgili çıkan spekülasyonlar hakkında meclis araştırması açılması önergesi o

Önergeyle ilgili ilk sözü alan Hasan Taçoy, mecliste uzun zamandır konuşulan sözlerin bir sonuca bağlanmasını istediğini söyledi. Her seçim döneminde eleştirilerin medyada da sürdüğünü kaydeden Hasan Taçoy, bir bankaya trilyonlarca lira borcu olduğu yönündeki yayınların yanlış olduğunu belirtti.

Yapılan suçlamaların açığa çıkması için bir araştırma komitesi kurulmasını istediğini vurgulayan Taçoy, bakanlığı döneminde yaptığı projelerden kaynaklanan bir suçu varsa dokunulmazlığı kaldırılarak gereğinin yapılmasını meclisten istirham ettiğini söyledi.

Taçoy, “Memlekette işler öyle bir halde ki siyasetçiyi iş yapmaktan korkutan bir noktaya gelindi” dedi.

Basın özgürlüğü derken, kişilere saldırılarda ancak bilgi ve bulgu varsa suçlama yapılması gerektiğini kaydeden Hasan Taçoy, BRTK’da bu sabah meclis gündemiyle ilgili haberde önergeyle ilgili konunun yanlış yansıtıldığını belirterek, dikkatli olunmasını istedi.

SOYER

Önergeyle ilgili lehte söz alan CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, siyasette “çamur at, izi kalsın” modeli izlenmesinden duyduğu rahatsızlığı ifade etti.

Soyer, kendileriyle ilgili de o kadar mesnetsiz iddialarda bulunulduğunu ve bunları mahkemeye taşıdıklarını kaydetti.

Bazı açılış törenlerinde protokol kurallarına uyulmadığını kaydeden Soyer, “Bazı arkadaşlar saç fırçası uzatılsa, mikrofon sanıp konuşuyor” sözleriyle eleştirilerde bulundu.

Siyaseti kamu kaynağı dağıtmaktan çıkarmak gerektiğini vurgulayan Soyer, milletvekillerini de arzuhalci olmaktan çıkaracak önlemlerin şart olduğunu vurguladı.

Soyer, önergeye olumlu oy vereceklerini kaydetti.

KÜÇÜK

Aleyhte söz alan Başbakan İrsen Küçük, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun Ercan’daki ihaleyle ilgili soruşturmaya başladığında, Sayıştay’dan da aynı doğrultuda rapor geldiğini, bunun üzerine konuyla Sayıştay’ın ilgilenmesi talimatı verdiğini söyledi.

Sayıştay’ın araştırdığı bu konuda mecliste araştırma yapılmasını UBP grubu olarak uygun görmediklerini bildiren Başbakan Küçük, Sayıştay’dan çıkacak rapor tatminkar bulunmazsa, o zaman meclisin yeniden konuyu tartışabileceğini belirtti.

Küçük, önergeye ret oyu vereceklerini açıkladı.

Daha sonra yapılan oylamada önerge oyçokluğuyla reddedildi. 20 milletvekili önerge aleyhine oy kullanırken,10 milletvekili olumlu oy kullandı; 2 milletvekili ise çekimser kaldı.

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.

Bu haber toplam 1728 defa okunmuştur
Duty Free İhalesi araştırması red edildi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans