Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geleneksel Hamsi festivali başladı
06 Ocak 2013 Pazar Saat 15:30

Geleneksel Hamsi festivali başladı

KKTC Karadeniz Kültür Derneği 5. Geleneksel Hamsi Festivali, İskele Eski Askeri Kışla alanı içerisinde bulunan dernek şubesinde yer aldı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük’ün de katıldığı festivalde, Kıbrıs Türk Folkloru, Karadeniz Folkloru, horon ve tulum eşliğinde hamsi ziyafeti verildi.


Etkinlikte Hamsiyle birlikte kültürlerin kaynaşmasını göstermek amacıyla Şeftali Kebabı da dağıtıldı.


KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz etkinlikte yaptığı konuşmada, Dernek olarak hayata geçirdikleri projelere değinerek, açılışı yapılan tesisi hayata geçirebilmek adına büyük uğraş verdiklerini anlattı, emeği geçenlere teşekkür etti.


İskele Belediye Başkanı Halil Orun da, İskele ve Karadenizlilerin 1974 Mutlu Barış Harekatı sonrasında birlikte yaşamaya başladığını kaydederek, “çok kısa sürede kaynaştık ve bugün ne mutlu bize ki İskeleliyiz” dedi.


Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun da, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı olarak Kıbrıs Türk halkı ile iç içe olmasının örneklerini yaşadıklarını kaydederek, böylesi bir eser kazandırılmasından dolayı teşekkür etti.


Etkinlikte daha sonra konuşan Demokrat Parti Genel Sekreteri Bengü Şonya, Derneğin etkinliklerine her zaman katıldıklarını ve Karadenizlileri ülkemiz mozaiğinin bir parçası olarak gördüklerine işaret etti.


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, Karadeniz Kültür Derneği’nin pek çok derneğe örnek olması gerektiğini belirterek başladığı sözlerine ülkenin çok zor bir dönemden geçtiğini ve düzenin değişmesi gerektiği görüşünü ifade etti.


UBP Genel Başkan Adayı ve Gazimağusa milletvekili Ahmet Kaşif de, Kültürlerin kaynaşmasının insanların kaynaşması anlamına geldiğini kaydederek, “bu güzelliklerin ülke geneline yansımasını diliyorum” dedi.


Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş da, Karadeniz insanının heyecanını birlikte yaşamanın kendileri için mutluluk olduğunu aktardı.


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, geleneksel hale gelen hamsi günlerinin KKTC kültürüne büyük katkı sağladığını anlattı…


Böylesi günlerde hamsi ve şeftali kebabının birlikte sunulmasının önemine değinen Çavuşoğlu, ülkeye geldikleri günden beri içinde bulundukları toprakları sahiplenmelerinin taktire şayan olduğunu anlattı…


Başbakan İrsen Küçük de, Karadeniz Kültür Derneği’nin güçlü bir dayanışma sonucunda ortaya konulabilecek eserleri sergilediğini kaydederek, dayanışmayla birlikte oluşturulan tesis nedeniyle kutladı.


KKTC halkıyla Karadeniz halkının kültürlerini birleştirdiğini belirten Küçük, Karadeniz halkını yıllardır tanıdıklarını söyledi.


Küçük, Karadeniz halkını hoşsohbetleriyle ve çalışkanlıklarıyla tanıdıklarını kaydederek, Karadenizlileri bir kez daha kutladı ve iki halkın her zaman büyük bir dayanışma içerisinde bu tür eserleri her zaman ortaya koyduklarını söyledi.


Çakıcı’nın konuşmasına değinerek, bir vatandaşın kendisine “gömlekleri çıkarırsak yeteri kadar getirdi mi diye sorduğunu kaydeden Küçük, toprağı vatan taptıklarını kaydetti.


2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, KKTC’ye gelenlerin kültürle entegre olmasının önemine değinerek Karadenizlilerin bunu başardığını anlattı.


Talat, entegrasyona yönelik çalışmaları nedeniyle Karadenizlileri kutladı.

Bu haber toplam 15139 defa okunmuştur
Geleneksel Hamsi festivali başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans