Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney de nüfusun yüzde 16 si yabancı
27 Şubat 2011 Pazar Saat 17:16

Güney de nüfusun yüzde 16 si yabancı

Güney Kıbrıs’ın nüfusunun yüzde 16’sını yabancı uyrukluların oluşturduğu, bu nüfusun Rum kesiminde yeni alışkanlıklar ve iş alanları doğmasına neden olduğu kaydedildi.

Dün yaptığı açılamada Silikiotis, geri kabul anlaşması ve Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz girişlerine ilişkin anlaşmanın AB Bakanlar Konseyi tarafından onaylandığını belirterek, söz konusu anlaşmada geri kabul ile Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz girişleri konusunun ayrı tutulduğunu ifade etti.

Türkiye’nin bu durumdan hoşnut olmadığını savunan Silikiotis, geri kabul anlaşmasının AB tarafından onaylanmasının sürekli kaçak göç alan Yunanistan, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs için büyük önem taşıdığını, Türkiye’nin bu anlaşmayı kabul etmesini bekleyeceklerini belirtti.

Siliotis, AB’nin artık kaçak göç ve siyasi sığınmacılar konusunda ortak politika izlemesi gerektiğini de savundu ve Akdeniz bölgesi ülkelerinden 6 meslektaşıyla yakın zamanda Güney Kıbrıs’ta bir araya gelerek bu konuyu görüşeceklerini açıkladı.

YABANCILAR NÜFUSUN YÜZDE 16’SI

Öte yandan Fileleftheros, Güney Kıbrıs’ın nüfusunun yüzde 16’sının yabancı uyruklu kişilerden oluştuğunu belirterek, bu kişilerin Rum kesiminde yeni alışkanlıklar ve iş alanları doğmasına neden olduklarını yazdı.

Haberde, Güney Kıbrıs’ta 128 bin yabancı uyruklu bulunduğu, bunlardan 78 bin 200’ünün (yüzde 9.8) AB vatandaşları, 50 bininin ise (yüzde 6.3) üçüncü ülke vatandaşları oldukları belirtildi.

Üçüncü ülkelerden gelenlerin yaklaşık 11 binini ise öğrenciler, beş binini de siyasi sığınma talebinde bulunanlar oluşturuyor.

Geriye kalan yabancıların çalışma hayatında faaliyet gösterdiklerini belirten gazete, yabancı uyrukluların varlığının Güney’de yeni iş alanları açılması ve bazı alışkanlıkların oluşmasına sebebiyet verdiğini de yazdı.

Gazete, bu değişikliklerden bazılarının bisiklet ve eski araçların çoğunlukla yabancılar tarafından satın alınması, farklı kültürlerin mutfaklarını yansıtan restoranlar açılması vs. şeklinde sıraladı.

Bu haber toplam 1961 defa okunmuştur
Güney de nüfusun yüzde 16 si yabancı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans