Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gölgeler ve Suretlerin Galası Yeşil Hatta Yapılacak
28 Şubat 2011 Pazartesi Saat 00:38

Gölgeler ve Suretlerin Galası Yeşil Hatta Yapılacak

Yönetmen Derviş Zaimin 1963te Kıbrısta Yaşanan Olayları Konu Alan gölgeler ve Suretler Adlı Filminin Galası, KKTC ile Kıbrıs Rum Kesimi Arasında Bulunan Yeşil Hatta Yapılacak.

Yönetmen Derviş Zaim'in 1963'te Kıbrıs'ta yaşanan olayları konu alan 'Gölgeler ve Suretler' adlı filminin galası, KKTC ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında bulunan Yeşil Hat'ta yapılacak.

Cihan TV Network bünyesinde yayınlanan 'Gündem Artı-Sinema' programına konuk olan Derviş Zaim, filminde gerçek bir hikâyeden esinlendiğini belirtti. 'Gölgeler ve Suretler'in oluşum sürecine değinen Kıbrıslı yönetmen, 'Çamur' filminde 1974 sonrasına ışık tuttuğunu, bu kez kamerasını 1963 öncesine doğru çevirdiğini ifade etti. Zaim, şöyle devam etti: " 'Gölgeler ve Suretler", 'Gölge Oyunu' ile sonlandırdığım üçlememin son halkası. 'Gölge Oyunu'nun estetiğinden yararlanarak yaptım filmimi. 1963 yılında Kıbrıs'ta iki toplum arasında ilk büyük bölünme yaşandı. İlk bölünmenin filmi diye nitelendirilebilir. Ücra bir köyde geçen ve adadaki bölünmenin nelere yol açabileceğini gösteren bir film. O dönemi sessizliğe mahkum etmek, aslında çekilen bir insan acısını da unutmak demektir. Bu anlamda 'Gölgeler ve Suretler' önemli bir çalışmadır."

Derviş Zaim, filmin konusuyla ilgili şunları aktardı: "Türk köylerinden birinde Rum çocuk ateş ediyor ve bir Türk çocuğu öldürüyor. Oğlunun cesedini gören baba, sokağa çıkıyor ve rastgele ateş etmeye başlıyor. Bu durum karşı tarafta çok büyük bir reaksiyon getiriyor. İki saat içinde bütün köy yakılıyor ve Türkler o köyden bir daha dönmemek üzere kovuluyorlar. Bu hikayenin üzerine filmi kurdum. Beni burada cezbeden şey, işin buradaki paranoya tarafı ve karşılıklı bir körlük içinde olayların tırmandırılmış olması."

'RUM OyunCULARIN BU FİLMDE YER ALMASI BİR DEVRİMDİR'

Filmin galasının 4 Mart'ta KKTC'de ve 5 Mart'ta Yeşil Hat üzerinde yapılacağını anlatan Zaim, "Lefkoşa ikiye bölünmüş bir kent. Sınırda bulunan ara bölgedeki bir küçük salonda Türklere ve Rumlara karma bir gösteri yapacağız. Böyle bir filmin ilgili aktörler tarafından izlenmesi ve konuşulması gerekiyor. Sinema da böyle bir şey, konuşulmayanı konuşturan bir sanat. Hepimize ayna tutacak bir film yaptım. Galanın da her iki kesimin izleyebileceği bir yerde olmasını istedim." dedi. Kıbrıslı Rum Oyuncuların bir Türk filminde rol almasını devrim olarak nitelendiren yönetmen Derviş Zaim, Oyunculara teşekkür etti. Zaim, Oyuncuların, kendi kariyerleriyle ilgili bir takım zorlukları göze alarak oynadıklarını kaydetti.

Türkiye'de 11 Mart'ta gösterime girecek olan 'Gölgeler ve Suretler'de Osman Alkaş, Settar Tanrıöğen, Erol Refikoğlu, Buğra Gülsoy, Hazar Ergüçlü, Popi Avraam, Ahmet Karabiber, Nadi Güler, Ekrem Yücelten, Cihan Tarıman, Cem Yardımcı, Konstantinos Gavriel, Pantelis Antonas rol alıyor.

1963 yılında Kıbrıs'ta Türklerle Rumlar arasında parlayan Kıbrıs olaylarını, Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın gözünden anlatan film, Türk sinemasında farklı bir yapıt olarak göze çarpıyor.

Bu haber toplam 12460 defa okunmuştur
Gölgeler ve Suretlerin Galası Yeşil Hatta Yapılacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans