Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Bin nüfuslu İskele ye 1 doktor bakıyor
12 Şubat 2013 Salı Saat 11:59

10 Bin nüfuslu İskele ye 1 doktor bakıyor

İnşaat çalışmaları devam ederken açılışı yapılan ve 10 bin nüfuslu İskele’nin sağlık merkezinde 6 hemşire bir de doktor görev yapıyor

İskele’de yaklaşık 10 bin nüfusa hizmet vermesi öngörülen sağlık merkezinin inşaatı halen devam ediyor. İhaleye göre 365 günde tamamlanması gereken inşaatın 500 günde tamamlanmamış olması, sağlık merkezine giden hastaları da, burada görev yapan insanları da huzursuz ediyor.


İnşaat devam ederken açılışı yapılan merkezde 6 hemşire, bir ambulans şoförünün yanı sıra bir de doktor görev yapıyor. Bölge sakinleri “On bin kişiye bir doktor nasıl yetişlecek?” sorusuna yanıt ararken, Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası bu duruma dikkat çekmek amacıyla dün uyarı grevi yaptı.


KIBRIS’a konuşan Sendika Başkanı Oğuz Köse, devlete yüzlerce istihdamın yapıldığı bir dönemde sağlığın ihmal edilmesine tepki gösterdi.


İnşaat malzemeleri arasında tedavi


İskele Sağlık Merkezi açıldı ancak inşaat çalışmaları hâlâ devam ediyor. Normalde inşaat halinde olan bir alana girmek yasakken İskele Sağlık Merkezi hasta kabul etmeye başladı.


Merkez binasının 365 günde bitmesi gerekiyordu. 500 gün geçmesine rağmen hâlâ tamamlanmadı.


Sağlık merkezinin önü pislik içinde.  Özellikle yaşlılar inşaat malzemeleri arasından geçip merkeze ulaşmakta zor anlar yaşıyor.


İskele Sağlık Merkezi’nde 6 hemşire, bir hekim ve bir ambulans şoförü görev yapıyor. Mesaiden sonra bir hemşire, bir ambulans şoförü ve bir de güvenlik görevlisi nöbette kalıyor.


Mesaiden sonra ambulans acilen merkezden ayrıldığında, sağlık merkezine kilit vuruluyor. Sağlık merkezinde personel eksikliği ciddi boyuta ulaştı.


Köse: Koltuk kavgasından eksikleri göremiyorlar


Grev sırasında KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendika Başkanı Oğuz Köse, bir yılda tamamlanması gereken İskele Sağlık Merkezi binasının 500 gün geçmesine rağmen hâlâ tamamlanamadığını söyledi.


Oğuz Köse, Avrupa standartlarına göre inşaat alanına girmenin yasak olduğunu belirtti ve KKTC’de inşaat bölgesinde sağlık hizmeti verilmesinin acı görüntüsüne dikkat çekti.


Çalışanların sağlıksız bir ortamda hizmet vermeye uğraştığını savunan Köse, merkezde inşaatın halen sürdüğünü anlattı.  Köse, “Hükümet üyeleri koltuk yarışı içinde olduğu için bu eksikleri göremiyor” dedi.


Köse, şöyle konuştu:


“Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası olarak, ‘sağlıksız sağlık hizmeti vermeyeceğiz’ diyerek bu nedenle burada bir saatlik bir uyarı grevi yaptık. Uyarı grevinin amacı, buradaki düzensizlikleri, sağlıksız ortamı ortaya koymaktır. Amacımız, halkın sağlık hizmetini engellemek değildir. Aksine daha iyi hizmet vermektir.”


Başbakana çağrı


İskele bölgesinin nüfusunun 10 bin kişi olduğunu belirterek, sağlık merkezinde hizmet veren hemşire sayısının altı, hekim sayısının da bir olduğunu söyleyen Köse, “Mesaiden sonra bir hemşire, bir ambulans şoförü ve bir güvenlik görevlisi kalıyor. Acil bir durumda ambulans merkezden ayrıldığında, merkeze kilit vuruluyor, çünkü hemşire yok” diye konuştu.


Köse, İskele bölgesinde 10 bin kişinin sağlığının Allah’a emanet olduğunu söyledi.


Başbakan İrsen Küçük’ü sert bir dille eleştiren Köse, “Kendi koltuğunu kurtarmak için 400 istihdam yaptı, hafta sonu da bölgede kurultay için ev ev gezdi ama ne yazık ki gelip İskele Sağlık Merkezi’nin haline bakmadı” dedi.


İskele bölgesinde 6 milletvekilinin beşinin iktidar partisinden olduklarını da anımsatan Köse, milletvekillerine seslenerek, “Bu bölge insanı sizin seçmeninizdir ve bu halkın sağlığını sizler de tehdit ediyorsunuz” dedi.


Oğuz Köse, “Sayın Başbakanım, sağlığın telafisi yoktur, koltuk kavgalarını bırakıp halkın sağlığına bakın’’ çağrısını da yaptı.

Bu haber toplam 14789 defa okunmuştur
10 Bin nüfuslu İskele ye 1 doktor bakıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans