Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doktorlar, Hakim maaşı istiyor
01 Mart 2011 Salı Saat 15:41

Doktorlar, Hakim maaşı istiyor

Bir hekim maaşının bir hakim maaşına yükseltilmesi gerektiğini, bunun sağlanması halinde devlette çalışan hekimlerin ikinci bir iş yapmasına ihtiyaç olmayacağını ve tam gün çalışmalarının sağlanacağını açıkladı.

Birlik ile sendika ayrıca hükümetin “doğru mesajı algılayamaması” nedeniyle yarın düzenlenecek ikinci varoluş mitingine de tam destek vereceklerini duyurdu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ile Tıp-İş bugün düzenledikleri ortak basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin devlette çalışan hekimler için ek işin yasal olmadığıyla ilgili kararından sonra alınabilecek önlemlerle ilgili önerilerini dile getirdi. Birlik ile sendika ayrıca yarın gerçekleştirilecek varoluş mitingiyle ilgili duruşlarını da açıkladı.

“MAAŞIMIZ, MESLEĞİMİZİ ONURLU İCRA EDEBİLECEĞİMİZ SEVİYEDE OLMALI”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu tarafından okunan ortak açıklamada, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Tıp-İş, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası ve Serbest Çalışan Hekimler Birliği olarak tüm hekim örgütlerinin hekim maaşlarının onurlu bir şekilde mesleklerini icra edebilecekleri bir seviyede olması gerektiği kaydedildi.

“UYGULAMAYA ÇALIŞILIRSA HEKİMLER ÖZELİ TERCİH EDECEK”

Açıklamada “Şimdiki gibi düşük ücretle çalışırken mesai dışında ek iş yapma yasağı uygulamaya çalışılırsa devlet kadrolarındaki önemli görevlerdeki hekimler özeli tercih edecektir. Bu gelişme olursa devlet hastanesinin bütünlüklü hizmeti aksayacaktır” denildi.

“SAĞLIK REFORMU HIZLA UYGULANMALI”

Vatandaş olsun olmasın, herkesin sağlık hizmeti güvencesi altında olabilmesi için hükümetin hızla sağlık reformunu uygulaması gerektiği kaydedilen açıklamada, bunun için yüzde 2 civarında maaş kesintisinin oluşturulması ve geliri düşük olan ailelerin fert başına düşen primini devletin karşılaması gerektiği görüşü ortaya konuldu.

Tabipler ayrıca devlet hastanelerin verimliliğini artırabilmek için maaşın yüzde 20’sinin döner sermaye sistemiyle verilebileceği bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini kaydetti. Açıklamada, bu sayede elde edilecek döner sermaye gelirleriyle devlet hastanelerine ihtiyaç olan yatırımlar için de ek bütçe sağlanmış olacağı belirtildi.

Hastaların hekim seçme haklarının sağlanabilmesi için de özel kliniklerden hizmet alınması gerektiğini savunan tabipler, bu konuda suiistimalleri engellemek için muayene ücretinin yüzde 20’sini hastanın karşılayabileceğini kaydetti.

“İKİNCİ VAROLUŞ MİTİNGİNE TAM DESTEK”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ile Tıp-İş, ortak açıklamada yarın yapılacak mitingle ilgili duruşlarını da açıkladı.

Birlik ile sendika, hükümetin, birinci varoluş mitinginde “doğru mesajı algılayamaması” nedeniyle düzenlenecek ikinci varoluş mitingine de tam destek vereceklerini belirtti.

Türkiye’de örgütlü Türk Tabipleri Birliği’nin de kendilerini desteklediğini kaydeden tabipler, bu desteğin somut göstergesi olarak Türk Tabipleri Birliği Başkanı Eriş Bilaloğlu’nun destek açıklamasında bulunması ve Türk Tabipleri Birliği’ni temsilen Hüseyin Demirdizen’in de mitinge katılacak olmasını gösterdi.

Tabipler Birliği, Tıp-İş, Tabipler Odası, Diş Tabipleri Odası ve Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin de Türkiye’deki meslektaşlarının 13 Mart’ta Ankara’da düzenleyeceği mitinge katılacağı belirtildi.

ŞEHERLİOĞLU “MECLİS YAPTIĞI YASAYA SAHİP ÇIKMADI”

Ortak açıklamanın ardından söz alan Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Erol Şeherlioğlu, yaptıkları görev ve eğitimleri göz önünde bulundurularak hekimler ile hakimlerin ücretlerinin 1979’da gerçekleştirilen düzenlemeyle eşitlendiğini, ancak barem yüksekliği ve enflasyondan dolayı bu eşitliğin doktorların aleyhinde bozulduğunu söyledi.

Hekimler ile hakimlerin maaşlarının yeniden eşitlenmesi için bir takım yasal düzenleme girişimlerinde bulunulduğunu, ancak bunun hayata geçmediğini anlatan Şeherlioğlu, hekimlerin özlük haklarının yükseltilmesi halinde özelde çalışmasının önüne geçilebileceğini belirtti.

Şeherlioğlu, Anayasa Mahkemesi kararının esas sorumlusunun, yaptığı yasaya sahip çıkmayan Meclis olduğunu savundu. Şeherlioğlu, “Sağlık için çok hayati bir dönüm noktasında bulunuyoruz. Eğer meclis hekimlerin ücretlerini yeniden düzenlemez ve kamuda çalışmalarını sağlamazsa, sağlığı büyük bir kaos bekliyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bir çalışma yaptığını, ancak Maliye Bakanlığı’nın bu artışın verilemeyeceği yönünde görüş belirttiğine ilişkin duyumlar aldıklarını kaydeden Şeherlioğlu, Meclisin 60 gün içinde yasayı düzeltip, uygulamaması halinde her türlü eyleme gidileceğini söyledi.

TIP-İŞ 09.00-13.00 SAATLERİ ARASINDA GREV UYGULAYACAK

Bu arada Tıp-İş, toplumsal varoluş mitingine katılabilmek için yarın 09.00-13.00 saatleri atasında acil servisler hariç tüm birimlerde grev uygulayacağını açıkladı.

Tıp-İş, greve katılacak üyelerin 11.00’de Belça önünde toplanacağını duyurdu.

Bu haber toplam 11397 defa okunmuştur
Doktorlar, Hakim maaşı istiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans